Składniki
Method
- Mięso dokładnie opłucz, możesz też sparzyć wrzątkiem (dla klarowności rosołu). Włóż do dużego garnka i zalej zimną wodą (ok. 4 litry). Zagotuj, a gdy pojawią się szumowiny – zbierz je łyżką cedzakową i zmniejsz ogień na bardzo mały. Rosół ma tylko lekko „mrugać” – to klucz do klarownego wywaru. Po zebraniu szumowin dodaj przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, czarny pieprz w kulkach, sól (zacznij od 2 łyżeczek) oraz cukier.
- Po 30 minutach gotowania mięsa dodaj wszystkie obrane warzywa, czyli marchewkę, por (jasna i jasnozielona część), pietruszka, seler oraz cebulę. Uwaga! Jeśli chcesz możesz wcześniej opalić cebule na gazie lub patelni. Gotuj rosół na minimalnym ogniu przez około 3 – 4 godziny bez mieszania, pod lekko uchyloną pokrywką. Rosół ma być czysty i złocisty, nie mętny. Godzinę przed końcem gotowania dodaj suszony lubczyk – suszony lubczyk ma intensywny aromat i dodany na początku może zdominować smak i stracić część aromatu podczas długiego gotowania. Na 30 minut przed końcem możesz dodać pęczek natki pietruszki – w całości, obwiązany bawełnianym sznurkiem kuchennym.Sugerowane czasy:Minimum 2,5–3 godziny – dla dobrego wywaru.3,5–4 godziny – jeśli chcesz maksymalnie wydobyć smak i sprawić, by mięso odchodziło od kości. Po takim czasie skrzydełka raczej nie nadają się do eleganckiego podania, bo się rozpadają – ale są idealne do obrania i użycia.
- Po ugotowaniu rosół możesz przecedzić przez sitko – najpierw odlej wywar do drugiego garnka, potem warzywa i mięso wyciągnij osobno. Marchewkę pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do przecedzonego rosołu. Wypróbuj i w razie konieczności dopraw do smaku: więcej soli, pieprzu, ewentualnie jeszcze odrobina cukru lub nawet soku z cytryny dla balansu. Kawałki ugotowanego mięsa polecam przełożyć na talerz.Jeśli gotujesz rosół z 4 litrów wody, po kilku godzinach powolnego pyrkania zostanie Ci około 3–3,5 litra klarownego, aromatycznego rosołu – część płynu odparuje podczas gotowania, co jest zupełnie naturalne. Taka ilość wywaru to w praktyce około 8 do 11 porcji rosołu, przyjmując, że jedna klasyczna porcja to mniej więcej 300–400 ml. Oczywiście, jeśli podasz rosół z makaronem, plasterkami marchewki z wywaru i świeżą natką pietruszki, porcje mogą być nieco mniejsze, a i tak każdy się naje i rozgrzeje.