Włóż śledzie do dużej miski lub głębokiego talerza i zalej je zimną wodą (najlepiej przefiltrowaną lub przegotowaną). Odstaw na minimum 3 godziny do moczenia (najlepiej 4–5 godzin, niektórzy moczą nawet jeszcze dłużej), zmieniając wodę 2–3 razy. Jeśli są wyjątkowo słone, możesz pierwszą wodę lekko zakwasić (dodaj 1 łyżeczkę octu lub cytryny na litr). Po moczeniu spróbuj kawałek – jeśli nadal jest zbyt słony, możesz zanurzyć je na 30 min w zimnym mleku. Osusz dokładnie papierowym ręcznikiem i pokrój na mniejsze kawałki (wielkość kawałków według Twojego uznania).
Obierz i pokrój cebulę w małą kostkę, cienkie piórka lub plasterki. Jeśli boisz się ostrego smaku – sparz ją lekko wrzątkiem. Odcedź i osusz. Umyj i obierz jabłko (lub jabłka). Zetrzyj je na dużych oczkach tarki lub pokrój w cienkie słupki lub pokrój w mniejszą kostkę (jak wolisz). Polecam skropić delikatnie sokiem z cytryny, by nie ściemniało.
W misce umieść pokrojone jabłka, cebulkę, kwaśną śmietanę, majonez, musztardę, cukier, sok z cytryny oraz pieprz oraz drobno posiekany koperek. Dobrze przemieszaj. Uwaga! Opcjonalnie możesz dodać starty chrzan (jeśli lubisz).
Do sosu śmietanowego dodaj śledzia i delikatnie przemieszaj. Odstaw miskę do lodówki najlepiej na kilka godzin lub na całą noc. Smaki się wtedy idealnie przegryzą. Po wyjęciu ułóż w wybranym przez Ciebie naczyniu np. salaterce. (Możesz też ułożyć śledzie w wybranym naczyniu już wcześniej przed włożeniem do lodówki).💡 Dodatkowe wskazówki:Nie dodawaj soli do sosu przed spróbowaniem – śledzie mogą nadal oddawać nieco słoności.Możesz dodać łyżeczkę chrzanu dla zaostrzenia smaku.Jeśli robisz większą porcję – śledzie w śmietanie spokojnie postoją w lodówce do 3 dni.Do śledzi w śmietanie najlepiej sprawdzą się delikatne płaty a’la matjas – lekko solone, miękkie i łagodne w smaku.🚫 Czego unikać?Mocno solone filety bez moczenia – będą za ostre.Śledzie z przyprawami lub octem – mają już konkretny smak, nie pasują do śmietany.Mrożone śledzie – często tracą swoją jędrność i są wodniste po rozmrożeniu.