jedna mała czerwona cebula albo pół dużejmożna zastąpić zwykłą cebulką
jedno duże jabłko ze skórką, najlepiej słodko - kwaśne
pęczek natki pietruszki
pęczek koperku - opcjonalnie
olej roślinny - około 6 łyżekmożna dodać mniej oleju np. 4 - 5 łyżek
łyżka cukru, max. dwie łyżkicukier jest opcjonalny, ale polecam
pieprz do smaku np. 1/3 łyżeczki
sól tylko w razie konieczności (kapusta jest słona)
Instrukcje
Kapustę odciśnij z nadmiaru soku, ale nie odciskaj całego soku, żeby nie była zbyt sucha. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, można ją lekko przepłukać zimną wodą i dobrze odcisnąć. Następnie posiekaj ją na drobniejsze kawałki, jeśli jest zbyt długa. Kapustę przełóż do miski.Uwaga! Jeśli lubisz dużo soku w surówce, to możesz odcisnąć tylko leciutko kapustę i większość soku zostawić.
Marchewkę i jabłko (jabłka nie obieraj) zetrzyj na tarce o grubych oczkach i przełóż do miski z kapustą. Czerwoną cebulkę przekrój na pół, a potem każdą połówkę pokrój na bardzo cienkie piórka. Cebulkę przełóż do miski.Uwaga! Możesz użyć też zwykłej cebuli, ale wtedy polecam ją pokroić w kostkę albo cienkie pióra i przesmażyć około 3 minuty na oleju na patelni aż do zeszklenia albo umieścić taką cebulę na sitku i przelać ją wrzątkiem.
Pęczek koperku i pęczek natki pietruszki bardzo drobno posiekaj i przełóż do miski.Jeśli nie lubisz koperku albo natki pietruszki, to nie musisz dodawać.
Następnie wlej olej roślinny, cukier, pieprz i ewentualnie i tylko w razie konieczności trochę soli (kapusta kiszona już jest słona). Bardzo dobrze wszystko wymieszaj aż składniki dobrze się połączą. Możesz pominąć cukier, ale ja polecam go użyć. Surówkę najlepiej odstawić na 10–15 minut, aby smaki się „przegryzły”. Podawaj jako dodatek do obiadu.