Cofnij
botwinka

Botwinka. Idealna zupa na wiosnę.

Czas przygotowania 15 minuty
Czas gotowania 30 minuty
Łączny czas 45 minuty
Porcje: 6
Kalorie: 335

Składniki
  

  • 2 litry bulionu warzywnego (opcjonalnie możesz wykorzystać bulion drobiowy lub czysty, przelany przez sitko rosół)
  • 2 pęczki botwinki wraz z buraczkami (łącznie około 800 - 900 g)
  • jeden średni korzeń pietruszki
  • 2 średnie marchewki (łącznie ok. 200 g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 średnie ziemniaki, najlepiej młode polskie (łącznie około 400 - 500 g)
  • pęczek koperku
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • sól i pieprz do smaku np. płaska łyżeczka soli i pól łyżeczki pieprzu, ale ilość w dużej mierze zależy do smaku bulionu
  • czubata łyżeczka cukru
  • 200 g kwaśnej śmietany 18 %
  • tłuszcz do smażenia np. 2 łyżki oleju plus 40 g masła do podsmażenia warzyw plus 2 łyżki oleju i łyżka masła do podsmażenia pokrojonych liści botwinki

Method
 

  1. Przed rozpoczęciem gotowania przygotuj składniki. Przygotuj botwinkę z buraczkami. Liście, łodygi i buraczki dokładnie umyj (może się tam kryć piasek), a potem osusz. Po osuszeniu odetnij buraczki od łodygi. Buraczki dokładnie wyszoruj (najlepiej szczoteczką), obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach lub pokrój w cienkie plasterki lub półplasterki. Liście z łodyżkami pokrój na drobne kawałki. Pokrojone liście odłóż osobno na bok. Marchewkę i korzeń pietruszki zetrzyj na tarce o grubych oczach. Ziemniaki pokrój w drobną kostkę. Czosnek zetrzyj na tarce albo drobno posiekaj. Kwaśną śmietanę wyjmij z lodówki, aby nie była zimna.
  2. W garnku rozpuść masło i dolej olej roślinny. Kiedy tłuszcz się rozgrzeje to wrzuć do garnka startą marchewkę, starte buraczki oraz starty korzeń pietruszki. Dobrze przemieszaj i smaż około 4 minuty, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaj starty czosnek, dobrze przemieszaj z resztą warzyw i smaż wszystko jeszcze minutę.
  3. Teraz wlej ciepły bulion warzywny oraz dodaj pokrojone ziemniaki. Od momentu kiedy bulion się zagotuje, to zmniejsz ogień i gotuj zupę na małym ogniu około 15 minut.
  4. Pod tym czasie wrzuć do zupy pokrojone łodygi i gotuj 5 minut. W tym czasie na osobnej patelni rozpuść czubatą łyżkę masła z dodatkiem łyżki oleju. Kiedy tłuszcz się rozgrzeje to wrzuć na patelnię pokrojone liście botwinki i przesmaż je około 2 – 3 minuty aż lekko zwiędną i zaczną ładnie pachnieć. Od czasu do czasu zamieszaj. Pod koniec lekko je posól i przełóż podsmażone liście do zupy. Gotuj zupę z podsmażonymi liśćmi botwinki jeszcze około 2 minuty. Uwaga! Jeśli nie chcesz podsmażać liści, to możesz wrzucić je do zupy wraz z pokrojonymi łodygami – wtedy gotujesz je razem około 7 minut, ale dzięki podsmażeniu liście nabierają przyjemnego lekko maślanego aromatu i smaku. Dodaj też do zupy sól i pieprz do smaku, cukier oraz sok z cytryny.
  5. Teraz dodaj drobno posiekany koperek i przemieszaj. Do botwinki warto dodać śmietanę. Jeśli chcesz użyć kwaśną śmietanę 18 % to należy je zahartować. Zdejmij zupę z ognia. Śmietanę przełóż do większej miseczki, nabierz tak 2 – 3 łyżki gorącej zupy i przelej ją do śmietany i dobrze przemieszaj aż do połączenia. Następnie dodaj kolejne 2 – 3 łyżki zupy i ponownie przemieszaj aż do połączenia. Śmietana powinna być ogrzana zupą. Tak przygotowaną śmietanę powoli wlewaj cienkim strumieniem do gorącej zupy (ale nie gotującej się) – cały czas mieszając zupę w garnku. Po dodaniu śmietany nie doprowadzaj zupy do wrzenia, bo śmietana może się zważyć. Podgrzewaj ewentualnie bardzo delikatnie. Wypróbuj zupę i w razie konieczności dopraw większą ilością soli i pieprzu. Warto podawać zupę z ugotowanym jajkiem na twardo.
    💡 Wskazówka 1: jeśli chcesz mieć pewność, że kwaśna śmietana się nie zważy, możesz dodać do niej odrobinę mąki pszennej i przemieszać (np. pół łyżeczki) przed hartowaniem – wtedy będzie stabilniejsza.
    💡 Wskazówka 2: Zamiast kwaśnej śmietany możesz użyć śmietankę 30 %. Taka śmietanka jest słodsza i bardziej kremowa. Śmietankę 30 % można wlać BEZPOŚREDNIO do zupy. Nie trzeba jej hartować tak jak kwaśną śmietanę.

Film