Należy zacząć od namoczenia suszonych grzybów. Grzyby przełóż do głębszego naczynia i zalej je przegotowaną i przestudzoną wodą, tak żeby woda przykryła grzyby (w przybliżeniu 2 i pół szklanki wody). Naczynie przykryj talerzykiem i odstaw w suche miejsce na około 12 godzin (polecam na całą noc).Jeśli nie masz tyle czasu, to polecam odstawić na minimum 3 godziny. Po moczeniu grzyby wchłoną część wody i będą miękkie i “napuchnięte”. Natomiast woda będzie ciemna (ciemno-brązowy kolor). Wodę z moczenia grzybów należy zachować – użyje się ją do gotowania kapusty. Wodę z moczenia przelej do osobnego naczynka. Powinna wyjść minimum pełna szklanka takiej wody. Jeśli wyjdzie więcej, tym lepiej 😉
Odsączone z wody grzyby pokrój na mniejsze kawałki. Wielkość kawałów zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Ja lubię dość mocno pokrojone, ale wiele osób woli większe kawałki grzybów.
Na patelnię wlej 5 łyżek oleju roślinnego. Opcjonalnie możesz dodać łyżkę masła – wtedy dodaj 4 łyżki oleju. Na średnim ogniu rozgrzej olej, a kiedy się rozgrzeje do wrzuć drobno pokrojoną cebulę. Zmniejsz ogień na mały i smaż około 5 – 8 minut często mieszając aż cebulka się zeszkli, będzie miękka i przezroczysta. Cebulę lekko pieprz. Jeśli dodajesz kminek, to możesz go dodać teraz do cebuli podczas jej smażenia. Kminek możesz też dodać później bezpośrednio do gotującej się kapusty.
Teraz kiszona kapusta. Jest najważniejsze w tym daniu, dlatego warto kupić ją w sprawdzonym miejscu. Przede wszystkim spróbuj ją. Kapusta powinna być lekko kwaśna, z wyczuwalnym naturalnym aromatem fermentacji, odrobinę słona, i mieć przyjemną chrupkość. Jeśli kapusta kiszona jest naprawdę dobra, to nie trzeba jej płukać. Odciśnij tylko nadmiar soku. Natomiast jeśli kapusta jest nieco zbyt kwaśna albo zbyt słona, to warto ją dobrze przepłukać pod bieżącą zimną wodą, a potem odcisnąć z nadmiaru wody i soku. Jeśli przepłukanie nie pomogło, namocz kapustę w zimnej wodzie przez kilka minut, aby usunąć jeszcze więcej soli.
Jeśli kapusta jest w dużych kawałkach, poszatkuj ją na mniejsze części, co ułatwi gotowanie i połączenie smaków. Następie umieść kapustę w większym garnku.
Marchewkę zetrzyj na tarce o cienkich albo grubych oczkach i przełóż ją do garnka. Dodaj marchewkę nawet wtedy, gdy kupiona kapusta kiszona zawierała niewielką ilość marchewki. Do garnka przełóż też całą zawartość patelni, czyli podsmażoną cebulkę wraz z olejem na którym się smażyła. Przełóż też namoczone i pokrojone grzyby.
Kapustę i resztę składników zalej łącznie 3 i 1/2 szklanki wody (czyli wodą z moczenia grzybów plus zwykła wodą). Jeśli wody z moczenia grzybów wyszła szklanka to dolej wtedy 2 i pół szklanki zwykłej, zimnej wody. Potem dodaj liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz w kulkach. Bardzo dobrze wszystko przemieszaj.
Ustaw średnią moc palnika. Kiedy kapusta zacznie się gotować, to zmniejsz ogień na mały i przykryj garnek pokrywką. Kapustę gotuję dwie i pół godziny. Od czasu do czasu, tak co 20 – 25 minut dokładnie zamieszaj kapustę. Na ostatnie 20 minut gotowania się kapusty zdejmij pokrywkę i gotuj już bez przykrycia – pamiętaj o zamieszaniu co jakiś czas. Po zdjęciu pokrywki dodaj też łyżeczkę miodu albo cukru i mielony pieprz. Kapusta jest słona i raczej nie będzie konieczności dodania soli, ale jeśli czujesz taką potrzebę, to dodaj również nieco soli.
Uwaga! Podana ilość wody powinna wystarczyć, ale jeśli zaszłaby taka potrzeba, to w trakcie gotowania możesz dodać nieco więcej wody np. pół szklanki.Kminek (jeśli go dodajesz) został dodany już wcześniej podczas smażenia cebulki, ale jeśli chcesz, to możesz go również dodać więcej bezpośrednio do kapusty.