Zacznij od przygotowania szparagów. Szparagi trzeba będzie podzielić na górną część, środkową i twardą, zdrewniałą końcówkę. Umyj szparagi pod bieżącą wodą. Odłam dolną, zdrewniałą część łodygi - tę część wyrzucamy, nie jest ona potrzebna w tym przepisie. Możesz to zrobić, ściskając łodygę palcami i ostrożnie zginając ją w dół. Złamie się ona w naturalnym punkcie. Możesz też po prostu odciąć zdrewniałą końcówkę. Następnie pokrój szparagi na kawałki. Odetnij górną część szparagów, czyli główkę (około 3 - 4 cm) i odłóż główki na bok na później - główki wykorzysta się bezpośrednio do gotowania risotto - to główka jest najdelikatniejsza, najsmaczniejsza i najładniejsza, więc szkoda ją zblednować : ).Natomiast środową część szparagów pokrój na dwa - trzy mniejsze kawałki. Odłóż około półtora szklanki kawałków szparagów ze środkowej części na bok - te kawałki trzeba będzie podgotować, a potem zblendować. Resztę tych kawałów odłóż na bok na później - te kawałki wraz z wcześniej odciętymi główkami wykorzysta się do gotowania risotto. W garnku zagotuj wodę i bardzo dobrze ją posól (minimum łyżeczka soli). Kiedy woda się zagotuje to dodaj do nie półtora szklanki szparagów (ze środkowej części) i gotuj je 5 minut. Zupełnie pod koniec odlej szklankę wody po gotujących się szparagach. Następnie odcedź szparagi.
Przełóż odcedzone szparagi do blendera, dodaj odłożoną wodę po gotujących się szparagach, dwie łyżki oliwy z oliwek oraz natkę pietruszki. Dobrze wszystko zblenduj i odłóż na bok- po zblednowaniu powstanie zielony sos, który wykorzysta się pod koniec gotowania risotto. To ten sos sprawi, że risotto będzie miało piekny, intensywny zielony kolor.
Na patelni rozpuść masło. Kiedy się rozpuści, to wrzuć pokrojoną drobno cebulę i przesmaż ją około 2 – 3 minuty, następnie dodaj starty na tarce albo drobno posiekany czosnek i przesmaż go z cebulką niecałą minutę
Następnie wsyp na patelnię szklankę suchego ryżu (pamiętaj, ryżu do risotto nie płucze się w wodzie!) i przesmaż je na patelni około 2 minuty aż ziarenka ryżu staną się lekko przezroczyste. Następnie wlej na patelnię białe wino, zamieszaj i poczekaj aż wino odparuje (w zdecydowanej większości) – powinno to zająć w przybliżeniu 3 – 4 minuty. Od czasu do czasu zamieszaj. Jeśli nie chcesz albo nie możesz używać wina, to po prostu przejdź do następnego kroku
Gdy wino odparuje trzeba będzie stopniowo dodawać bulion albo rosół. Bulion/rosół powinien być gorący, a więc trzeba będzie go wcześniej podgrzać. Ogólna zasada jest taka, że bulion dodaje się stopniowo. Kolejną porcję dodajesz dopiero wtedy, gdy ryż wchłonie wcześniej dodaną porcję. Nie wlewa się całego bulionu od razu.Wlej pierwszą szklankę bulionu i zamieszaj. Gotuj ryż na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Nie zostawiaj ryżu samemu sobie 😉 Pójście do toalety na 10 minut w tym momencie nie jest dobrym pomysłem 😉 Trzeba co jakiś czas podejść i zamieszać. Nie spiesz się podczas gotowania risotto. Mieszanie jest kluczowe, aby ryż mógł uwolnić skrobię. Ryż powinien wchłonąć całą pierwszą porcje bulionu, zanim dodasz kolejną. Po tym kiedy pierwsza szklanka bulionu się wchłonie, to dodaj następną szklankę i powtórz proces, czyli poczekaj aż ryż wchłonie cały bulion i od czasu do czasu zamieszaj. Następnie dodaj trzecią szklankę bulionu. Od razu po dodaniu trzeciej szklanki dodaj na patelnię kawałki szparagów (te końcówki i niektóre ze środka szparagów, które były zostawione na początku). Wmieszaj je trochę w ryż i gotuj risotto tak samo, czyli poczekaj aż ryż wchłonie bulion i od czasu do czasu zamieszaj.
Teraz dodaj wcześniej zblednowany i odłożony sos i dobrze przemieszaj go z ryżem. Gotuj go z ryżem kilka minut (około 4 – 5 minut) – sos się nieco zredukuje. Na koniec dodaj starty ser Grana Padano albo Parmezan i przemieszaj.To już właściwie wszystko. Risotto podawaj od razu.