Jeśli marzą Ci się placki z dyni wytrawne, które są proste w przygotowaniu, a jednocześnie pełne smaku – jesteś w dobrym miejscu 😉 To są placuszki z dyni w stylu włoskim. Wystarczy zetrzeć dynię na tarce, dodać trochę włoskiego sera Grana Padano (lub Parmezanu, jeśli masz go akurat w lodówce), kilka innych składników, i gotowe! Te delikatne placki dyniowe to idealny sposób na jesienny obiad lub przekąskę, która rozgrzeje i nasyci. Niezwykle łatwe do zrobienia, a jednocześnie pełne wyrazistych, jesiennych smaków.
Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, to kliknij “skocz do przepisu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to czytaj dalej…
Przyznam, że uwielbiam te placuszki. Grana Padano ze swoją lekko słoną i orzechową nutą super przełamuje słodycz dyni, dzięki czemu placki mają pełniejszy, ciekawszy smak. Mam dla Ciebie też inny pomysł na wytrawne placki z dyni, tym razem z dodatkiem kukurydzy. Link do tego przepisu: Placki z dyni piżmowej. Kulinarne niebo i sekretny składnik♥ – Kuchnia Izy Do przygotowania obydwu przepisów wykorzystałam dynię piżmową, bo lubię jej smak, no i łatwo się ją obiera ( w porównaniu do innych dyń), ale tak naprawdę do przygotowania tych placków nada się każda dynia. Więc do dzieła 😉
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA PLACKI Z DYNI Z SEREM I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JE ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
DYNIA – Do placków z dyni najlepiej sprawdzi się dynia piżmowa. Dynię piżmową łatwo obrać – wystarczy odkroić końce, przeciąć ją na pół i zdjąć skórę za pomocą obieraczki do warzyw. Aby ją łatwiej obrać można ją wyłożyć na 2 – 3 minuty do mikrofalówki (wcześniej nakłuj ją delikatnie w kilkunastu miejscach ostrym nożem). Z kolei dyni hokkaido nie trzeba obierać, ponieważ jej skórka mięknie podczas smażenia i nadaje się do jedzenia. Najłatwiej dostępnym rodzajem dyni w polskich sklepach jest dynia zwyczajna, którą najłatwiej obrać, przecinając ją na pół i wydrążając miąższ, a następnie używając noża lub obieraczki do skórki. Aby zetrzeć dynię, po obraniu wystarczy zetrzeć ją na tarce o dużych oczkach. Dynię można zetrzeć w robocie kuchennym, co jest szybszą i wygodniejszą opcją niż ręczne tarcie. Wystarczy użyć odpowiedniej nasadki do tarcia (zwykle tarczy z dużymi otworami). Dynię trzeba wcześniej obrać (chyba że to hokkaido) i pokroić na mniejsze kawałki, aby łatwo zmieściły się w otworze robota.
GRANA PADANO/PARMEZAN/INNY SER DŁUGODOJRZEWAJĄCY – Wybierz ser długodojrzewający np. Grana Padano (łatwo w Polsce dostępny), Parmezan, Pecorino Romano. Te sery charakteryzują się intensywnym smakiem i twardą, kruchą konsystencją. Każdy z tych serów dojrzewa przez wiele miesięcy, a czasem nawet kilka lat, co nadaje im głęboki aromat i wyrazisty smak.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI – cebul, natka pietruszki, sól i pieprz, słodka papryka w proszku (ewentualnie można dodać też ostrą paprykę w proszku), mąka pszenna, jajka.
PLACKI Z DYNI Z SEREM. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Zacznij od obrania dyni. Najciężej obrać dynię zwyczajną, ale ja polecam Ci dynię piżmową. Jeśli wykorzystujesz dynię piżmową, to wystarczy dobra i ostra obieraczka do warzyw. Masz mikrofalówkę? Możesz włożysz dynię piżmową na dwie albo trzy minuty (wcześnie nakłuj widelcem w kilkunastu miejscach skórę dyni). Po wyjęciu skóra będzie trochę bardziej miękka i łatwiej będzie się ją obierać. Następnie przekrój dynię na pół, usuń pestki i zetrzyj miąższ na tarce o grubych oczkach lub, jeśli masz, to użyj robota kuchennego (szatkownicę do warzyw). Jeśli masz dynię Hokkaido to w ogóle nie musisz jej obierać. Przełóż startą dynię do miski.
KROK 2.
Następnie dodaj do miski posiekaną natkę pietruszki, pokrojoną drobno cebulę, mąkę pszenną, sól, pieprz, starty na tarce o cienkich oczkach ser Grana Padano albo Parmezan, słodką paprykę w proszku, opcjonalnie ostrą paprykę w proszku oraz wbij jajka. Dokładnie wymieszaj składniki (za pomocą dłoni), aby masa była gładka i jednolita. Jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj trochę więcej mąki.
KROK 3.
Najpierw rozgrzej patelnię, wlej olej, poczekaj, aż się rozgrzeje, a następnie formuj placki z przygotowanej masy. Smaż na średnim/mniejszym ogniu ogniu z obu stron, aż będą złociste i chrupiące (około 4 – 5 minut na każdą stronę).
Dla szybszego smażenia możesz użyć dwóch patelni na raz.
Placki dyniowe najlepiej smakują na ciepło. Możesz je podać z jogurtem naturalnym, śmietaną, roztopionym masłem lub jako dodatek do obiadu.
SMACZNEGO I FAJNIE SPĘDZONEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
POZNAJ CUDOWNY PRZEPIS NA ZUPĘ DYNIOWĄ – Zupa dyniowa. Świetny przepis. – Kuchnia Izy
POZNAJ PRZEPIS NA INNE PYSZNE PLACKI DYNIOWE, TYM RAZEM Z KUKURYDZĄ – Placki z dyni piżmowej. Kulinarne niebo i sekretny składnik♥ – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Z podanych proporcji wyjdzie około 8 – 12 placuszków (w zależności od wielkości). Można to podzielić na 4 małe porcje.
Jedna porcja będzie miała w przybliżenie:
KALORIE: 363
BIAŁKO: 16,7 g
TŁUSZCZE: 9,5 g
WĘGLOWODANY: 57 g
Wartość została policzona bez oleju do smażenia.
PLACKI DYNIOWE. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIE.
Placki z dyni i serem
Ingredients
- jedna mniejsza dynia albo kawałek większej dyni (o wadzie około 1 kg – 1,4 kg) (moja dynia piżmowa ważyła 1,2 kg, a po obraniu i starciu otrzymałam 1 kg.
- jedna średnia cebula
- pęczek natki pietruszki
- 2 jajka, rozmiar L
- sól do smaku, około 3/4 łyżeczki
- pieprz do smaku, około 1/2 łyżeczki
- płaska łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku – opcjonalnie
- około 80 g sera Grana Padano, Parmezan
- 3/4 szklanki mąki pszennej w razie konieczności, jeśli widzisz, że masa jest zbyt rzadka, to dodaj więcej mąki np. jedną szklankę
- olej do smażenia – według potrzeb
Instructions
- Zacznij od obrania dyni. Najciężej obrać dynię zwyczajną, ale ja polecam Ci dynię piżmową. Jeśli wykorzystujesz dynię piżmową, to wystarczy dobra i ostra obieraczka do warzyw. Masz mikrofalówkę? Możesz włożysz dynię piżmową na dwie albo trzy minuty (wcześnie nakłuj widelcem w kilkunastu miejscach skórę dyni). Po wyjęciu skóra będzie trochę bardziej miękka i łatwiej będzie się ją obierać. Następnie przekrój dynię na pół, usuń pestki i zetrzyj miąższ na tarce o grubych oczkach lub, jeśli masz, to użyj robota kuchennego (szatkownicę do warzyw). Jeśli masz dynię Hokkaido to w ogóle nie musisz jej obierać. Przełóż startą dynię do miski.
- Następnie dodaj do miski posiekaną natkę pietruszki, pokrojoną drobno cebulę, mąkę pszenną, sól, pieprz, starty na tarce o cienkich oczkach ser, słodką paprykę w proszkiu, opcjonalnie ostrą paprykę w proszku oraz wbij jajka. Dokładnie wymieszaj składniki (za pomocą dłoni), aby masa była gładka i jednolita. Jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj trochę więcej mąki.
- Najpierw rozgrzej patelnię, wlej olej, poczekaj, aż się rozgrzeje, a następnie formuj placki z przygotowanej masy. Smaż na średnim/mniejszym ogniu ogniu z obu stron, aż będą złociste i chrupiące (około 4 – 5 minut na każdą stronę).Dla szybszego smażenia możesz użyć dwóch patelni na raz.
- Placki dyniowe najlepiej smakują na ciepło. Możesz je podać z jogurtem naturalnym, śmietaną, roztopionym masłem lub jako dodatek do obiadu.