Barszcz czerwony wigilijny. Przepis jak u babci.

By misziza
2023-12-27

Przepis na tradycyjny, bardzo smaczny barszcz czerwony wigilijny. Często barszcz z uszkami albo innym dodatkiem podawany jest jako pierwsze danie na Wigilii i właśnie to wielkie „świąteczne jedzenie” zaczyna się od zupy o pięknym, rubinowym kolorze 😉 Muszę podkreślić, że jest to barszcz wigilijny, a więc robiony na wywarze typowo warzywnym z zakwasem, bez żadnego dodatku mięsa. Cały smak pochodzi więc z warzyw, zwłaszcza buraków, jak również z dodanych ziół i przypraw.

Barszcz na zakwasie ma głęboki, dość intensywny smak, aromat i kolor. Sam zakwas można oczywiście przygotować samemu bądź zaopatrzyć się w sklepie (spożywczym albo np. zielarskim). Oczywiście jest to przepis na barszcz na Wigilię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go w inne jesienno-zimowe dni. Zwłaszcza osoby, które nie jedzą mięsa powinny docenić ten przepis na barszcz 😉

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZPISEM NA BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY I ZOBACZ JAK ŁATWO JEST GO ZROBIĆ:

czerwony barszcz wigilijny

SKŁADNIKI, KTÓRE BĘDĄ POTRZEBNE:

BURAKI – Buraki są oczywiście najważniejszym składnikiem tej zupy. Wybierz świeże, twarde, soczyste buraki o kulistym kształcie. Unikaj tych z miękkimi plamami, zmarszczkami, oznakami pleśni lub wilgoci. Średnich rozmiarów buraki są zazwyczaj bardziej odpowiednie do gotowania. Te bardzo duże buraki mogą być mniej soczyste i są bardziej włókniste.

buraczki.-przepis-na-barszcz
buraczki.-przepis-na-barszcz

WARZYWA NA BULION – Marchewki, pietruszki, mały seler, por, czosnek (czosnek przed włożeniem do bulionu lekko zgnieć nożem – zgniatanie czosnku ma na celu uwalnianie jego aromatu, smaku i olejków eterycznych), cebula.

Cebulę polecam opalić – opalanie cebuli pomaga rozwijać jej naturalny smak i aromat. Proces ten powoduje karmelizację cukrów zawartych w cebuli, co nadaje potrawie bogatszy i głębszy smak. Jeśli masz kuchenkę gazową to wystarczy nabić cebulę (przekrojoną na pół) na widelec i podgrzewać ją bezpośrednio nad palnikiem gazowym. Można też opalić cebulę w piekarniku – umieść ją na blaszce i trzymaj w piekarniku nagrzanym do 220 stopni do momentu aż wyraźnie zbrązowieje. Można też opalić na zwykłej patelni – przekrój ja na pół, połóż płaską stroną na patelni i podsmażaj aż będzie mocno brązowa.

PRZYPRAWY I ZIOŁA – Przyprawy i zioła są tutaj szczególnie ważne, bo mocno podkreślają smak zupy. Należy dodać liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz (cały), potem sól, pieprz mielony oraz na sam koniec majeranek.

GRZYBY – Grzyby są charakterystycznym dodatkiem głównie do barszczu wigilijnego. Można je dodać do przygotowania bulionu na dwa sposoby. Albo wykorzystać samą wodę po moczeniu grzybów (taka woda doda ciemniejszego koloru i aromatu), a namoczone grzyby wykorzystać do innych potraw wigilijnych np. dodać do kapusty z grzybami. Jeśli natomiast nie przygotowujesz innych potraw z grzybami, to można je dodać również do bulionu.

ZAKWAS – Zakwas to fermentowany sok z czerwonych buraków. Zakwas buraczany jest kluczowym składnikiem w tradycyjnym przepisie na barszcz czerwony. Dodaje się go pod koniec przygotowywania barszczu. Zakwas sprawia, że barszcz ma ten charakterystyczny kwaśny smak. Kwas mlekowy powstający podczas fermentacji buraków nadaje barszczowi wyrazisty smak, który jest jednym z głównych elementów tradycyjnego barszczu czerwonego. Zakwas można przyrządzić samodzielnie, w warunkach domowych. Trwa to jednak kilka dni, więc jeśli nie masz czasu albo nie chcesz przyrządzić domowego zakwasu, to można go kupić w sklepach spożywczych albo zielarskich.

barszcz-czerwony-na-wigilie.
barszcz-czerwony-na-wigilie.

BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Zacznij od zalania zimną wodą suszonych grzybów – mniej więcej szklanka zimnej wody. Powinny się moczyć w wodzie minimum 3 godziny, ale zalecam moczyć je całą noc. Wszystkie warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Marchewki pokrój na około 4 części, seler na kilka kawałków, por na dwie części, pietruszki przekrój wzdłuż na pół. Cebule przekrój na pół i jeśli masz taką możliwość to ją opal. Ząbki czosnku obierz i lekko zgnieć nożem. Buraczki obierz i pokrój w kostkę albo w plastry.

barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-1.
barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-1.

KROK 2.

Odcedź grzyby – wodę po moczeniu grzybów zachowaj, a same grzyby wykorzystaj do przygotowania innych wigilijnych potraw. Wszystkie warzywa przełóż do garnka i wlej 3 litry zimnej wody. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz (ziarna), łyżeczkę soli, wlej wodę po moczeniu grzybów. Od momentu kiedy woda się zagotuje, gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez 1,5 godziny.

barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-2a
barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-2a
barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-2b
barszcz-czerwony-wigilijny-przygotowanie-krok-2b

KROK 3.

Następnie wyjmij za pomocą cedzaka wszystkie warzywa i odłóż do osobnego naczynia. Barszcz możesz też przecedzić przez sito. Teraz dodaj sól i pieprz do smaku. Pieprzu dodaj tyle, ile lubisz. Część osób lubi mocno pieprzny barszcz, a część delikatniejszy.

Dodaj też w tym momencie zakwas. To ile zakwasu dodasz zależy od tego jak kwaśny i intensywny w smaku lubisz barszcz. Ja dodałam około 700 ml – polecam dać między 500 ml a 1000 ml. Najpierw wlej 500 ml, zobacz czy ten smak Ci odpowiada, jeśli nie, to dodaj odpowiednio więcej.

Na koniec można dodać majeranek (polecam go jeszcze dodatkowo rozkruszyć w dłoni, aby był jak najdrobniejszy) oraz do wyboru: łyżkę cytryny, ocet balsamiczny albo ewentualnie zwykły ocet.

Po wlaniu zakwasu trzymaj chwilę na ogniu, aby zupa była bardzo ciepła, ale nie doprowadzaj barszczu do wrzenia, ponieważ może stracić kolor. Od tego momentu barszcz zaleca się tylko podgrzewać i ostrożnie unikać zagotowania.

barszcz-czerwony-wigiliny-przygotowanie-krok-3.
barszcz-czerwony-wigiliny-przygotowanie-krok-3.

Z CZYM PODAWAĆ BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY?

Barszcz wigilijny z reguły podawany jest z jakimś „dodatkiem”. Często to co podajemy zależy do naszej tradycji rodzinnej, czy od rejonu Polski, w którym mieszkamy.

Najczęściej tę wyjątkową zupę podaje się z:

  • uszkami (uszka to rodzaj pierożków gotowanych w wodzie, które są wypełnione farszem). W mojej rodzinie praktycznie zawsze podaje się barszcz z uszkami.
  • pierogami, najczęściej z kapustą i grzybami
  • pasztecikami np. z kapustą i grzybami
  • po prostu z makaronem np. łazankami
  • krokietami
  • z kluskami ziemniaczanymi
  • z krokietami
  • ziemniaczanym puree
  • z czerwoną albo białą fasolą
barszcz-czerwony-wigilijny.
barszcz-czerwony-wigilijny.

BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE. MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

Barszcz czerwony wigilijny. Przepis jak u babci.

Trudność:BeginnerCzas przygotowania (bez moczenia grzybów_: 15 minutCzas gotowania:1 godzina 30 minutCzas oczekiwania: minutyCzas łącznie:1 godzina 45 minutPorcje:8 porcjeKalorie na porcje:120 kcal Najlepsza pora roku:Zima

Opis

Przepis na tradycyjny wigilijny barszcz czerwony, który robiony jest na bazie wywaru warzywnego z dodaniem wody po moczeniu grzybów. Ma piękny, rubinowy kolor, przyjemny aromat i charakterystyczny słodko – kwaśny smak. Przepis ten jest z dodatkiem zakwasu buraczanego.

Składniki

Przygotowanie

  1. Zacznij od zalania zimną wodą suszonych grzybów – mniej więcej szklanka zimnej wody. Powinny się moczyć w wodzie minimum 3 godziny, ale zalecam moczyć je całą noc. Wszystkie warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Marchewki pokrój na około 4 części, seler na kilka kawałków, por na dwie części, pietruszki przekrój wzdłuż na pół. Cebule przekrój na pół i jeśli masz taką możliwość to ją opal. Ząbki czosnku obierz i lekko zgnieć nożem. Buraczki obierz i pokrój w kostkę albo w plastry.
  2. Odcedź grzyby – wodę po moczeniu grzybów zachowaj, a same grzyby wykorzystaj do przygotowania innych wigilijnych potraw. Wszystkie warzywa przełóż do garnka i wlej 3 litry zimnej wody. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz (ziarna), łyżeczkę soli, wlej wodę go moczeniu grzybów. Od momentu kiedy woda się zagotuje, gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez 1,5 godziny.
  3. Następnie wyjmij za pomocą cedzaka wszystkie warzywa i odłóż do osobnego naczynia. Barszcz możesz też przecedzić przez sito. Teraz dodaj sól i pieprz do smaku. Pieprzu dodaj tyle, ile lubisz. Część osób lubi mocno pieprzny barszcz, a część delikatniejszy.
  4. Dodaj też w tym momencie zakwas. To ile zakwasu dodasz zależy od tego jak kwaśny i intensywny w smaku lubisz barszcz. Ja dodałam około 700 ml – polecam dać między 500 ml a 1000 ml. Najpierw wlej 500 ml, zobacz czy ten smak Ci odpowiada, jeśli nie, to dodaj odpowiednio więcej.
  5. Na koniec można dodać majeranek (polecam go jeszcze dodatkowo rozkruszyć w dłoni, aby był jak najdrobniejszy) oraz do wyboru: łyżkę cytryny, ocet balsamiczny albo ewentualnie zwykły ocet.
    Po wlaniu zakwasu trzymaj chwilę na ogniu, aby zupa była bardzo ciepła, ale nie doprowadzaj barszczu do wrzenia, ponieważ może stracić kolor. Od tego momentu barszcz zaleca się tylko podgrzewać i ostrożnie unikać zagotowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close