Gulasz wołowy z ziemniakami i marchewką.

By misziza
2024-10-12
Rating: 0.00
(0)

Mam dla Ciebie przepis na absolutnie pyszną, mięsną potrawę, zdecydowanie jedną z moich ulubionych , czyli gulasz wołowy z ziemniakami i marchewką w pełnym smaku sosie. Wołowina jest mięciutka, soczysta i dosłownie rozpływa się w ustach ♥ Taki gulasz niesamowicie smakuje również na drugi, czy nawet trzeci dzień, więc to jest też świetny pomysł dla osób, które lubią przygotowywać obiady na kilka dni. Choć przyznam, że u mnie w domu nie dotrwał tak długo, bo został zjedzony wyjątkowo szybko, ale to dlatego, że miałam na obiedzie kilku znajomych 😉

Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, to kliknij “skocz do przepisu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to czytaj dalej.

Wołowy gulasz to danie, które ma swoje korzenie w tradycjach kulinarnych wielu krajów. Nie tylko na Węgrzech, gdzie gulasz ma status narodowej potrawy, ale także w Stanach Zjednoczonych cieszy się ogromną popularnością. Tam jednak często dodaje się do niego różne warzywa, takie jak ziemniaki i marchewki, które tworzą wyjątkową kombinację smaków. Co ciekawe, w czasach Dzikiego Zachodu, gulasz był jednym z ulubionych dań kowbojów, bo wołowina była łatwo dostępna, a przygotowanie gulaszu było stosunkowo szybkie i proste. W Polsce raczej króluje gulasz wieprzowy, ale od czasu do czasu warto poczuć się jak kowboj i spróbować czegoś innego 😉 ♥

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA GULASZ WOŁOWY Z ZIEMNIAKAMI I MARCHEWKĄ I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO GO ZROBIĆ:

gulasz wołowy z ziemniakami

POTRZEBNE SKŁADNIKI:

MIĘSO WOŁOWE – Aby wybrać dobre mięso wołowe do gulaszu, warto sięgnąć po części o stosunkowo dużej zawartości tkanki łącznej, które po długim gotowaniu stają się miękkie i soczyste. Idealnym wyborem będzie łopatka, karkówka, pręga, szponder lub antrykot. Mięso powinno mieć widoczne przerosty tłuszczu, co gwarantuje lepszy smak i soczystość. Ważne jest, aby przed gotowaniem krótko obsmażyć kawałki mięsa na mocno rozgrzanej patelni – ten krok pozwala zamknąć soki w mięsie i nadać mu intensywniejszy smak, który wzmocni się podczas długiego duszenia.

BULION – Do przygotowania tego gulaszu wykorzystałam bulion wołowy. Taki bulion podkreśla smak mięsa i dodaje intensywności potrawie. Jeśli masz domowy bulion wołowy to świetnie! Jeśli jednak go nie masz, to polecam wykorzystać kupny bulion wołowy w słoiczku np. firmy Winiary do rozpuszczenia w wodzie. Można też użyć bulion drobiowy albo czysty, przelany przez sitko rosół, ale wtedy gulasz będzie miał delikatniejszy i nieco lżejszy smak. Jeśli dodajesz bulion drobiowy albo rosół, to polecam dodać do gulaszu ciemny sos sojowy albo sos Worcestershire, aby wzbogacić smak i nadać potrawie więcej umami.

CZERWONE WINO – Najlepsze będzie czerwone wino wytrawne z mocnym smakiem. Czerwone wino w gulaszu wołowym dodaje głębi smaku, kwasowości i pomaga zmiękczyć mięso podczas gotowania. Alkohol zawarty w winie odparowuje w trakcie gotowania, pozostawiając jedynie jego aromaty i smakowe nuty, które wzbogacają danie. Jeśli z jakiegoś powodu w ogóle nie chcesz dodawać wina, to dodaj więcej bulionu, ale nie trzeba dodawać znacznie więcej bulionu – jedynie tyle, by pokryć mięso, a konsystencja była odpowiednia. Jeśli nie dodajesz wina, to polecam użyć kilka łyżek octu balsamicznego albo winnego do smaku, który doda kwaskowości.

POZOSTAŁE SKŁADNIKI – mąka pszenna, sól i pieprz, olej do smażenia, koncentrat pomidorowy, cebula, czosnek, tymianek, majeranek, ziemniaki, marchewka, cukier plus opcjonalnie ocet balsamiczny.

gulasz wołowy z ziemniakami
gulasz wołowy z ziemniakami

GULASZ WOŁOWY Z ZIEMNIAKAMI I MARCHEWKAMI. KROK PO KROKU.

KROK 1.

Pokrój mięso wołowe na średniej wielkości kawałki – około 3 cm na 3 cm (albo trochę większe). W garnku rozgrzej olej roślinny i podsmażaj mięso po około 2 – 3 minuty z obydwu stron – mięso ma być tylko podsmażone z zewnątrz, a w środku powinno zostać surowe. W międzyczasie, podczas smażenia, posól i popieprz. Smaż mięso w dwóch, trzech partiach – chodzi o to żeby nie smażyć wszystkiego naraz, bo mięso nie powinno stykać się ze sobą. Podsmażone mięso odkładaj na talerz.

Uwaga! Niektórzy nie solą wołowiny na początku i dodają ją pod koniec gotowania się gulaszu. Możesz dodać sól dopiero pod koniec.

gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-1a.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-1a.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-1b
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-1b

KROK 2.

Po podsmażeniu mięsa zostaną na dnie smaczne małe kawałeczki mięsa, które warto wykorzystać. Wykonaj deglasowanie, czyli po prostu wlej trochę wina albo bulionu (około 1/3 szklani) i mieszając, poczekać chwilę aż te resztki się rozpuszczą, a płyn w większości odparuje. W razie konieczności dodaj więcej oleju i wrzuć do garnka pokrojoną cebulę, przesmaż ją 3 minuty, a potem dodaj pokrojony albo starty na tarce czosnek, przemieszaj i przesmaż go około pół minuty. Po tym czasie dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj z warzywami i przesmaż wszystko jeszcze niecałą minutę.

gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-2a
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-2a
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-2b.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-2b.

KROK 3.

Następnie włóż mięso z powrotem do garnka i przemieszaj go z cebulką, a potem posyp wszystko mąką pszenną. Przemieszaj i przesmaż około pół minuty, tak żeby nie było już widać białych śladów mąki.

gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-3
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-3

KROK 4.

Wlej bulion oraz czerwone wino. (Jeśli nie chcesz dodawać wina, to dodaj więcej bulionu, tak żeby przykryć mięso). Dodaj też cukier, tymianek, majeranek i jeśli chcesz to liść laurowy.

gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-4
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-4

KROK 5.

Od momentu kiedy bulion się zagotuje, to zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 2 godziny. Co jakiś czas, tak co 20 – 30 minut dobrze zamieszaj. W międzyczasie posól i popieprz sos. W razie konieczności możesz dodać trochę wody np. pół szklanki.

gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-5
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-5

KROK 6.

Po 2 godzinach gotowania się mięsa dodaj pokrojone w średniej wielkości kawałki marchewki, a 15 minut później pokrojone w podobnej wielkości co marchewki, ziemniaki. Po dodaniu ziemniaków gotuj gulasz jeszcze 45 minut, również pod przykryciem. (Czyli mięso wołowe powinno się gotować około 3 godziny, marchewki godzinę, a ziemniaki 45 minut). Na koniec można dodać ocet balsamiczny. Polecam tez dodać posiekaną natkę pietruszki. Wypróbuj gulasz i sprawdź czy wymaga doprawienia np. większą ilością soli i pieprzu.

gulasz-wolowy-przygotownie-krok-6a.
gulasz-wolowy-przygotownie-krok-6a.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-6b.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-6b.
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-6c
gulasz-wolowy-przygotowanie-krok-6c

SMACZNEGO I FAJNIE SPĘDZONEGO, BŁOGŁAWIONEGO DNIA ♥

MAM DLA CIEBIE RÓWNIEŻ INNE “KONKRETNE” DANIA OBIADOWE Z MIĘSEM:

Bigos z kapusty kiszonej i słodkiej. Mój ulubiony przepis ♥ – Kuchnia Izy

Gulasz wieprzowy z pieczarkami. Super smak. – Kuchnia Izy

Pulpety w sosie koperkowym. – Kuchnia Izy

Młoda kapusta zapiekana z mięsem wieprzowym. – Kuchnia Izy

Klops wieprzowy w stylu amerykańskiego “meatloaf”. – Kuchnia Izy

Pulpety w sosie pieczarkowym. Hit na Tik-Tok-u! – Kuchnia Izy

gulasz wołowy z warzywami
gulasz wołowy z warzywami

WARTOŚĆ ODŻYWCZA:

Z podanych proporcji wyjdzie około 6 porcji gulaszu.

Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:

KALORIE: 672

BIAŁKO: 53 g

TŁUSZCZE: 22 g

WĘGLOWODANY: 55 g

gulasz wołowy
gulasz wołowy

GULASZ WOŁOWY Z ZIEMNIAKAMI I MARCHEWKĄ. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

gulasz wołowy z warzywami

Gulasz wołowy z ziemniakami i marchewką.

Czas przygotowania 15 minuty
Czas gotowania 3 godziny 15 minuty
Łączny czas 3 godziny 30 minuty
Porcje 6
Kalorie 672 kcal

Składniki
  

  • 1,3 kg – 1,5 kg mięsa wołowego (możesz dać nieco mniej, ale minimum 1 kg).
  • 1 kg ziemniaków
  • 4 większe marchewki (około 700 – 800 g)
  • 2 duże cebule
  • 6 ząbków czosnku
  • 1 litr bulionu wołowego (można użyć też bulion drobiowy albo czysty rosół)
  • 4 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • 2 szklanki (500 ml) czerwonego wina wytrawnego albo półwytrawnego
  • sól i pieprz do przyprawienia mięsa a później sosu
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 2 łyżeczki suszonego tymianku – opcjonalnie
  • 5 płaskich łyżek maki pszennej
  • 2 łyżeczki cukru
  • liść laurowy – opcjonalnie
  • natka pietruszki
  • łyżka octu balsamicznego – opcjonalnie

Instrukcje
 

  • Pokrój mięso wołowe na średniej wielkości kawałki – około 3 cm na 3 cm (albo trochę większe). W garnku rozgrzej olej roślinny i podsmażaj mięso po około 2 – 3 minuty z obydwu stron – mięso ma być tylko podsmażone z zewnątrz, a w środku powinno zostać surowe. W międzyczasie, podczas smażenia, posól i popieprz. Smaż mięso w dwóch, trzech partiach – chodzi o to żeby nie smażyć wszystkiego naraz, bo mięso nie powinno stykać się ze sobą. Podsmażone mięso odkładaj na talerz.
    (Uwaga! Niektórzy nie solą wołowiny i dopiero dodają sól pod koniec gotowania. Jeśli chcesz, to posól gulasz dopiero pod koniec.)
  • Po podsmażeniu mięsa zostaną na dnie smaczne małe kawałeczki mięsa, które warto wykorzystać. Wykonaj deglasowanie, czyli po prostu wlej trochę wina albo bulionu (około 1/3 szklani) i mieszając, poczekać chwilę aż te resztki się rozpuszczą, a płyn w większości odparuje. W razie konieczności dodaj więcej oleju i wrzuć do garnka pokrojoną cebulę, przesmaż ją 3 minuty, a potem dodaj pokrojony albo starty na tarce czosnek, przemieszaj i przesmaż go około pół minuty. Po tym czasie dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj z warzywami i przesmaż wszystko jeszcze niecałą minutę.
  • Następnie włóż mięso z powrotem do garnka i posyp wszystko mąką pszenną. Przemieszaj i przesmaż około pół minuty, tak żeby nie było już widać białych śladów mąki.
  • Wlej bulion oraz czerwone wino. (Jeśli nie chcesz dodawać wina, to dodaj więcej bulionu, tak żeby przykryć mięso). Dodaj też cukier, tymianek, majeranek i jeśli chcesz to liść laurowy.
  • Od momentu kiedy bulion się zagotuje, to zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 2 godziny. Co jakiś czas, tak co 20 – 30 minut dobrze zamieszaj. W razie konieczności możesz dodać trochę wody np. pół szklanki.
  • Po 2 godzinach gotowania się mięsa dodaj pokrojone w średniej wielkości kawałki marchewki, a 15 minut później pokrojone w podobnej wielkości co marchewki, ziemniaki. Po dodaniu ziemniaków gotuj gulasz jeszcze 45 minut, również pod przykryciem. (Czyli mięso wołowe powinno się gotować około 3 godziny, marchewki godzinę, a ziemniaki 45 minut). Na koniec można dodać ocet balsamiczny. Polecam tez dodać posiekaną natkę pietruszki. Wypróbuj gulasz i sprawdź czy wymaga doprawienia np. większą ilością soli i pieprzu.

Film

gulasz wołowy
gulasz wołowy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close