Wigilijna zupa grzybowa. Mój ulubiony przepis ♥

By misziza
2023-12-12

Zupa grzybowa to w wielu domach ważne danie, którego nie może zabraknąć w Wigilię Bożego Narodzenia. Dla wielu jest to jeden z symboli Świąt. Zresztą leśne grzyby pojawiają się w wielu wigilijnych daniach i z pewnością bardzo często kojarzone są z tych niezwykłym okresem w roku. U nas w domu zupa grzybowa nie zawsze się pojawia, ale jeśli już jest, to chcę, aby była jak najlepsza i po prostu wyjątkowa. I właśnie taki jest ten przepis na wigilijną zupę grzybowy – wyjątkowy ;)☻

Zdaję sobie sprawę, że nie istnieje jeden, uniwersalny przepis na zupę grzybową. Różnice w jej przygotowaniu wynikają zarówno z tradycji kulinarnych danych regionów w Polsce, jak i po prostu z indywidualnych, własnych upodobań. Różnice są wszędzie. Nawet to z czym podajemy taką zupę, może się od siebie różnić. Niektórzy podają z makaronem (różnym), inni uznają wyłącznie makaron łazanki domowej roboty, a co niektórzy dodają do zupy ziemniaki albo… zupełnie nic i jedzą po prostu czystą zupę, bez dodatków. Szczerze mówiąc, ja uwielbiam dowiadywać się o takich różnicach, bo to jedna z przyczyn dlaczego gotowanie i sztuka kulinarna jest taka fascynująca ♥

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA WIGILIJNĄ ZUPĘ GRZYBOWĄ I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JEST JĄ ZROBIĆ:

wigilijna zupa grzybowa

Składniki, jakich potrzebujesz do zrobienia zupy grzybowej:

GRZYBY – Użyj suszonych grzybów, najlepiej borowików albo mieszanki borowików z podgrzybkami. Ja użyłam grzybów, które zebrała moja rodzina w lesie. Zostały przez nas pokrojone i wysuszone. Natomiast w sklepie powinny być dostępne takie grzyby, zwłaszcza w okresie zimowo – świątecznym. Ja użyłam do tej zupy słoik grzybów – z litrowego słoika wychodzi około 80 g do 100 g grzybów i jest to wystarczającą ilość. 100 g to jest dość dużo, więc bezpieczniej jest użyć 80 g takich grzybów. Suszone grzyby zalewamy zimną wodą na min. 8 godzin, a najlepiej całą noc – wodę po moczeniu grzybów NIE WYLEWAMY. Wodę po moczeniu grzybów dodajemy do zupy w trakcie je przygotowania.

SKŁADNIKI NA BULION – Ja przygotowuje tę zupę grzybową na bulionie warzywnym własnej roboty. Przygotuj marchewkę, dużego pora, mały seler (albo połowa dużego), pietruszka, duża cebula (najlepiej opalona), ząbki czosnku plus liście laurowe, ziele angielskie oraz czarny pieprz plus kilka suszonych grzybów (dla wzmocnienia smaku i kolory) oraz sól.

CEBULA i MARCHEWKA – Cebulę i marchewkę używa się zarówno do przygotowania bulionu, jak i później. Cebulę podsmażamy wraz z grzybami – wspaniale wzmocni smak zupy, natomiast dodanie startej na tarce marchewki sprawi, że zupa nabierze odrobinę słodyczy i przełamie nieco cierpki smak grzybów.

SUSZONE ZIOŁA – Ja dodałam suszony tymianek oraz suszony rozmaryn. Te zioła świetnie pasują do leśnych grzybów. Inne zioła, które współgrają ze smakiem grzybów to np. cząber, natka pietruszki, czyli po prostu zioła prowansalskie.

SKŁADNIKI DO ZABIELENIA I ZAGĘSZCZENIA ZUPY – Jeśli chcesz, to zupę można zabielić i lekko zagęścić. Ja tak robię – zupa ma wtedy nieco delikatniejszy, ale i bardziej kremowy smak i konsystencję. Będzie potrzebna śmietanka 30 % albo 36 % oraz mąka pszenna.

CYTRYNA – Zupie “przyda” się nieco kwaśny smak, który świetnie współgra ze smakiem grzybów. Ja dodaje dwie łyżki soku z cytryny, ale jeśli chcesz możesz dodać nawet więcej. Zamiast cytryny można tez użyć np. sos z kiszonej kapusty.

zupa-grzybowa-wigilijna
zupa-grzybowa-wigilijna

WIGILIJNA ZUPA GRZYBOWA. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Najpierw trzeba namoczyć grzyby. Jednak zanim je zamoczysz odłóż pół garści grzybów na później – trzeba je będzie dodać do przygotowania bulionu. Grzyby przełóż do miski, zalej jednym litrem zimnej wody, nakryj talerzem i odstaw na minimum 8 godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie odcedź grzyby, ale koniecznie zachowaj wodę w której się moczyły. Tej wody wyjdzie mniej więcej 500 – 600 ml (około dwie szklanki).

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-1
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-1
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-1b
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-1b

KROK 2.

Teraz trzeba przygotować bulion. Do garnka włóż seler, por (białą i jasnozieloną cześć), przekrojoną na pół pietruszkę, marchewkę (pokrój na min. 4 kawałki), lekko rozgniecione widelcem ząbki czosnku oraz pół garści suszonych grzybów. Zalej to 2 litrami zimnej wody. Do wody dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu oraz łyżeczkę soli. Od momentu kiedy woda się zagotuje, to zmniejsz ogień i gotuj bulion pod przykryciem 50 do 60 minut.

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotownie-krok-2
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotownie-krok-2

KROK 3.

Podczas gdy bulion się gotuje, to pokrój jedną dużą cebulę na małe kawałki. Jeśli chodzi o grzyby, to zdecyduj jak wielkie chcesz, aby były to kawałki. Moje grzyby były już pokrojone w średniej wielkości paski i takie chciałam mieć w zupie. Jeśli chcesz, aby były to małe kawałki, to musisz je dodatkowo pokroić. Na patelni rozpuść masło i dolej trochę oliwy albo oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulkę i smaż ją na małym ogniu około 4-5 minut, aż się zeszkli. Następnie do cebulki dodaj grzyby, przemieszaj i smaż je około 10 minut. Do grzybów dodaj zioła, czyli suszony tymianek i rozmaryn. Jeśli używasz innych ziół, to dodaj je w tym momencie. Od czasu do czasu zamieszaj.

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-3.
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-3.

KROK 4.

Kiedy bulion będzie gotowy, to wyjmij z wody wszystkie warzywa i odłóż do osobnego naczynia (w tym daniu już ich nie potrzebujemy, ale jeśli chcesz możesz je później do czegoś wykorzystać). Następnie do garnka dolej zachowaną wcześniej wodę po moczeniu grzybów oraz dodaj podsmażone grzyby z cebulką. Dodaj też startą na tarce o małych oczkach średniej wielkości marchewkę (dodanie marchewki jest opcjonalnie, jeśli nie chcesz nie musisz jej dodawać, ona wprowadza trochę słodyczy do zupy). Przemieszaj, dodaj pieprz i sól do smaku i gotuj około 35 minut, już bez przykrycia.

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-4
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-4

KROK 5.

Teraz ważne! Jeśli nie chcesz zabielać i zagęszczać zupy, bo taka zupa Ci odpowiada, to pomiń ten krok.

Po około 15 minutach gotowania się zupy, odlej około pół szklanki wywaru i przelej do większego naczynia. Poczekaj kilka minut, aby wywar trochę przestygnął. Do osobnego kubeczka wsyp dwie czubate łyżki mąki pszennej i dodaj 3 łyżki zimnej wody. Dobrze wymieszaj, taki aby powstał jednolity płyn/masa, bez żadnych grudek mąki. Następnie do naczynia z wywarem, dolej śmietankę 30 % oraz płyn z mąką i bardzo dobrze wszystko wymieszaj. Sprawdź, czy nie ma żadnych grudek – przygotowany płyn musi być gładki.

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-5
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-5

KROK 6.

Następnie przelewaj wywar ze śmietanką powoli, cały czas mieszając do zupy i gotuj zupę jeszcze około 15 – 20 minut (czyli łącznie będzie to około 35 minut od momentu dodania do bulionu grzybów z cebulą i wody po moczeniu się grzybów). Na koniec dodaj sok z cytryny. Ja polecam dodać minimum 2 łyżki soku z cytryny, ale można więcej. Zamiast cytryny możesz też użyć soku z kiszonej kapusty. Warto posypać drobno posiekaną natką pietruszki.

wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-6.
wigilijna-zupa-grzybowa-przygotowanie-krok-6.

.

Zupę grzybową warto podawać z dowolnym wybranym makaronem. Częstym wyborem są łazanki ( u mnie na zdjęciu są to łazanki jajeczne). Zupa świetnie będzie też smakować z ziemniakami, pierogami czy uszkami.

wigilijna-zupa-grzybowa-przepis
wigilijna-zupa-grzybowa-przepis-2

WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Całą zupę podzieliłam na 6 porcji.

Jedna porcja (bez makaronu) w przybliżeniu zawiera:

KALORIE: 214

BIAŁKO: 5,9 g TŁUSZCZE: 14,2 g WĘGLOWODANY: 12,9 g

ZUPA GRZYBOWA. JAK PRZECHOWYWAĆ I ODGRZEWAĆ?

Przechowywanie:

  1. Schładzanie: Odczekaj, aż zupa ostygnie do temperatury pokojowej.
  2. Naczynie do przechowywania: Przenieś zupę do szczelnego pojemnika lub słoika. Upewnij się, że naczynie jest przeznaczone do przechowywania żywności.

W lodówce:

  1. Przechowywanie w lodówce: Umieść zupę w lodówce, jeśli planujesz spożyć ją w ciągu 2-3 dni.

W zamrażarce (opcjonalnie):

  1. Zamrażanie: Jeśli chcesz przechowywać zupę na dłuższy okres, możesz zamrozić.

Odgrzewanie:

  1. Odmrażanie (jeśli zamrożona): Jeśli zupa była zamrożona, odłóż ją do lodówki na kilka godzin lub użyj metody szybkiego odmrażania w mikrofalówce.
  2. Odgrzewanie w garnku: Przelej zupę do garnka i podgrzewaj na średnim ogniu, często mieszając, aby zapobiec przywieraniu do dna. Niech zupa się podgrzewa, aż osiągnie pożądaną temperaturę.
  3. Odgrzewanie w mikrofalówce: Możesz również podgrzewać zupę w mikrofalówce, ale pamiętaj, aby co jakiś czas sprawdzać i mieszaj, aby równomiernie rozgrzać.
  4. Dodanie świeżości: Jeśli zupa jest zbyt gęsta po odgrzaniu, możesz dodać trochę bulionu lub wody, aby dostosować konsystencję. Spróbuj również dostosować smak, dodając więcej przypraw, jeśli to konieczne.
  5. Dodanie śmietany i cytryny (jeśli wymaga): Jeśli zupa wymaga dodatkowego uzupełnienia śmietaną i cytryną, dodaj te składniki po odgrzaniu, tuż przed podaniem. Mieszaj delikatnie.

Pamiętaj, że cytryna najlepiej smakuje świeżo dodana, więc jeśli to możliwe, dodaj ją tuż przed podaniem zupy.

WIGILIJNA ZUPA GRZYBOWA. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

Wigilijna zupa grzybowa.

Trudność:IntermediateCzas moczenia grzybów- min. 8 godzin: minutyCzas gotowania:1 godzina 35 minutaCzas oczekiwania: minutyCzas łącznie:1 godzina 35 minutaPorcje:6 porcjeKalorie:214 kcal Najlepsza pora roku:Zima

Opis

Pyszna, pełna smaku i aromatu wigilijna zupa grzybowa, która łączy tradycję z lekką nutą nowoczesności. Można ją podawać z dowolnym dodatkiem.

Składniki:

Składniki na bulion:

  • Reszta składników

  • Składniki do zabielenia i zagęszczania zupy:

Przygotowanie

  1. Najpierw trzeba namoczyć grzyby. Jednak zanim je zamoczysz odłóż pół garści grzybów na później – trzeba je będzie dodać do przygotowania bulionu. Grzyby przełóż do miski, zalej jednym litrem zimnej wody, nakryj talerzem i odstaw na minimum 8 godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie odcedź grzyby, ale koniecznie zachowaj wodę w której się moczyły. Tej wody wyjdzie mniej więcej 500 – 600 ml (około dwie szklanki).
  2. Teraz trzeba przygotować bulion. Do garnka włóż seler, por (białą i jasnozieloną cześć), przekrojoną na pół pietruszkę, marchewkę (pokrój na min. 4 kawałki), lekko rozgniecione widelcem ząbki czosnku oraz pół garści suszonych grzybów. Zalej to 2 litrami zimnej wody. Do wody dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu oraz łyżeczkę soli. Od momentu kiedy woda się zagotuje, to zmniejsz ogień i gotuj bulion pod przykryciem 50 do 60 minut.
  3. Podczas gdy bulion się gotuje, to pokrój jedną dużą cebulę na małe kawałki. Jeśli chodzi o grzyby, to zdecyduj jak wielkie chcesz, aby były to kawałki. Moje grzyby były już pokrojone w średniej wielkości paski i takie chciałam mieć w zupie. Jeśli chcesz, aby były to małe kawałki, to musisz je dodatkowo pokroić. Na patelni rozpuść masło i dolej trochę oliwy albo oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulkę i smaż ją na małym ogniu około 4-5 minut, aż się zeszkli. Następnie do cebulki dodaj grzyby, przemieszaj i smaż je około 10 minut. Do grzybów dodaj zioła, czyli suszony tymianek i rozmaryn. Jeśli używasz innych ziół, to dodaj je w tym momencie. Od czasu do czasu zamieszaj.
  4. Kiedy bulion będzie gotowy, to wyjmij z wody wszystkie warzywa i odłóż do osobnego naczynia (w tym daniu już ich nie potrzebujemy, ale jeśli chcesz możesz je później do czegoś wykorzystać). Następnie do garnka dolej zachowaną wcześniej wodę po moczeniu grzybów oraz dodaj podsmażone grzyby z cebulką. Dodaj też startą na tarce o małych oczkach średniej wielkości marchewkę (dodanie marchewki jest opcjonalnie, jeśli nie chcesz nie musisz jej dodawać, ona wprowadza trochę słodyczy do zupy). Przemieszaj, dodaj pieprz i sól do smaku i gotuj około 30 – 35 minut, już bez przykrycia.
  5. Teraz ważne! Jeśli nie chcesz zabielać i zagęszczać zupy, bo taka zupa Ci odpowiada, to pomiń ten krok.
    Po około 15 minutach gotowania się zupy, odlej około pół szklanki wywaru i przelej do większego naczynia. Poczekaj kilka minut, aby wywar trochę przestygnął. Do osobnego kubeczka wsyp dwie czubate łyżki mąki pszennej i dodaj 3 łyżki zimnej wody. Dobrze wymieszaj, taki aby powstał jednolity płyn/masa, bez żadnych grudek mąki. Następnie do naczynia z wywarem, dolej śmietankę 30 % oraz płyn z mąką i bardzo dobrze wszystko wymieszaj. Sprawdź, czy nie ma żadnych grudek – przygotowany płyn musi być gładki.
  6. Następnie przelewaj wywar ze śmietanką powoli, cały czas mieszając do zupy i gotuj zupę jeszcze około 15 – 20 minut (czyli łącznie będzie to około 35 minut od momentu dodania do bulionu grzybów z cebulą i wody po moczeniu się grzybów). Na koniec dodaj sok z cytryny. Ja polecam dodać minimum 2 łyżki soku z cytryny, ale można więcej. Zamiast cytryny możesz też użyć soku z kiszonej kapusty. Warto posypać drobno posiekaną natką pietruszki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close