To ciasto z makiem i cytryną oblane słodką polewą z dodatkiem migdałów bardzo kojarzy mi się z zimowymi wieczorami i Świętami. To nie jest tradycyjne ciasto świąteczne, ale poszczególne składniki tego wypieku, czyli mak, cytryna oraz migdały przywodzą mi na myśl właśnie ten wyjątkowy czas w roku. Ciasto jest naprawdę bardzo proste w wykonaniu i każdy, nawet poczatkujący „domowy cukiernik” powinien sobie z nim poradzić.
Ciasto jest odpowiednio słodkie, lekko wilgotne, puszyste i miękkie, i po prostu jest idealne jako deser do kawy. Kiedy piszę ten post, czyli trzy godziny po zrobieniu tego ciasta, zauważyłam, że już go nie ma 🙂 Został bardzo szybko zjedzony przez moich domowników, więc to jest dla mnie najlepszy dowód, że ciasto jest bardzo smaczne ♥
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA CIASTO CYTRYNOWE Z MAKIEM I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JEST GO ZROBIĆ:
Dlaczego to ciasto cytrynowe z makiem jest takie wyjątkowe?
♥ Przede wszystkim SŁODKO – KWAŚNY smak: Smak cytryny jest dobrze wyważony. Odczujesz pewną kwaśną nutę, ale ona nie jest przytłaczająca. Ciasto jest bardzo smaczne i jeśli nie chcesz, nie musisz robić lukru, ale mimo wszystko jednak warto. Sam lukier jest słodki, ale z wyraźnym kwaśnym smakiem, który doskonale współgra z resztą ciasta. Dodatkowo lukier lekko przesiąka do ciasta, co dodatkowo sprawia, że jest jeszcze bardziej wilgotne. Plus użyty mak to ciekawy zarówno wizualnie, jak i smakowo dodatek.
Warto jeszcze dodać, że użyłam 3/4 szklanki cukru, więc nie jest to dużo (z reguły używa się jedną szklankę), ale lukier jest bardzo słodki, więc równoważy smak.
♥ Ciasto jest efektowne, ale łatwo go zrobić – Ciasto ładnie wygląda, dzięki lemonkowemu kolorowi i makowi oraz białej polewie z migdałami. Jest fajną przedświąteczną propozycją (a może i nawet na Święta? ;), która sprawi, że wczujesz się w ten cudowny, zimowy klimat. Plus, co bardzo ważne, jest naprawdę łatwe w przygotowaniu. W końcu wymieszanie w odpowiedniej kolejności składników i przełożenie ich do formy nie są skomplikowanymi czynnościami :).
CIASTO CYRTNOWE Z MAKIEM. PRZYGOTOWANIE.
KROK 1.
Na tarce o małych oczkach zetrzyj skórkę z jednej dużej cytryny albo dwóch małych. Powinna wyjść jedna łyżka skórki z cytryny. Do miski wsyp biały cukier i dodaj skórkę z cytryny. Następnie za pomocą palców wymieszaj skórkę z cukrem, możesz też lekko wszystko podusić, aby cukier lepiej wchłonął aromaty skórki. Podczas mieszania skórki z cukrem, cukier wchłania zapach i smak cytryny, co sprawia, że ciasto staje się bardziej aromatyczne i smaczne. Ten krok jest szczególnie ważny, ponieważ skórka zawiera olejki eteryczne, które nadają intensywny smak cytrynowy.
KROK 2.
Wbij jajko do cukru i dobrze go roztrzep z cukrem, tak aby powstała jednolita masa. Zajmie to około 10 – 15 sekund. Następnie dodaj „mokre składniki”, czyli olej roślinny, kwaśną śmietanę 18 % (albo jogurt grecki), mleko oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny (trzy łyżki soku) i wszystko wymieszaj, aby składniki się dobrze połączyły.
KROK 3 i 4.
W osobnej, większej misce wymieszaj suche składniki, czyli przesianą przez sitko mąką pszenną, sól, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia oraz mak, a potem przelej mokre składniki do suchych i wszystko dobrze przemieszaj. Mieszaj do czasu aż składniki wyraźnie się połączą. Nie mieszaj jednak dłużej, niż jest to konieczne. Jeśli składniki połączyły się w jednolitą masę, bez grudek, to ciasto jest już w porządku. Następnie przełóż ciasto do formy do pieczenia (wcześniej wysmaruj formę jakimś tłuszczem np. masłem) i równomiernie rozprowadź ciasto. Warto je wyrównać np. za pomocą łyżki.
Dlaczego trzeba mieszać krótko w przypadku „lekkich” ciast? Mąka zawiera białko o nazwie gluten, które w trakcie mieszania może tworzyć sieci i nadawać ciastu elastyczność. Jednak nadmierne mieszanie prowadzi do nadmiernego rozwinięcia glutenu, co może sprawić, że ciasto stanie się gumowate lub ciężkie. My chcemy, aby nasze ciasto miało lekką i delikatną strukturę, a nie ciężką. Krótkie mieszanie pomaga zachować strukturę ciasta i odpowiednią równowagę między składnikami.
KROK 5.
Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 55 minut. Po tym czasie, możesz sprawdzić np. drewnianym patyczkiem czy ciasto się upiekło. Wbij patyczek w środek ciasta i sprawdź czy jest suchy. Jeśli nie jest, to trzymaj ciasto chwilę dłużej (aż patyczek będzie suchy albo prawie suchy). Ważne! Po 30 minutach pieczenia przykryj ciasto papierem do pieczenia albo folią aluminiową, aby równomiernie się upiekło, ale nie przypiekło na wierzchu.
Zdecydowanie warto również polukrować ciasto. Odczekaj, aby ciasto przestygło (nie może być bardzo ciepłe, kiedy będziesz lukrować.). Najlepiej, aby było w temperaturze pokojowej. Aby zrobić lukier wymieszaj ze sobą przesiany przez sitko cukier puder z sokiem z cytryny oraz łyżką śmietany 18 %. Polej lukrem wierzch ciasta i za pomocą noża albo łyżki równomiernie rozprowadź lukier. Możesz również posypać płatkami migdałowymi albo np. cukrową posypką lub pokruszonymi orzechami włoskimi. Pamiętaj, aby posypać płatkami od razu, zanim lukier zastygnie.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Ciasto podzieliłam na min. 8 porcji.
Poniżej podane są przybliżone wartości odżywcze dla jednej porcji:
KALORIE: 395,7
BIAŁKO: 6,1 g TŁUSZCZE: 15 g WĘGLOWODANY: 59,4 g
CIASTO CYTRYNOWE Z MAKIEM. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Ciasto cytrynowe z makiem. Proste i pyszne!
Opis
Proste, ale pyszne i efektowane ciasto z nutą cytrynową z makiem. Lekkie i odpowiednio wilgotne. Idealne przez cały rok, ale szczególnie polecam w okresie zimowo – świątecznym.
Składniki
Składniki na lukier:
Przygotowanie
- Na tarce o małych oczkach zetrzyj skórkę z jednej dużej cytryny albo dwóch małych. Powinna wyjść jedna łyżka skórki z cytryny. Do miski wsyp biały cukier i dodaj skórkę z cytryny. Następnie za pomocą palców wymieszaj skórkę z cukrem, możesz też lekko wszystko podusić, aby cukier lepiej wchłonął aromaty skórki. Podczas mieszania skórki z cukrem, cukier wchłania zapach i smak cytryny, co sprawia, że ciasto staje się bardziej aromatyczne i smaczne. Ten krok jest szczególnie ważny, ponieważ skórka zawiera olejki eteryczne, które nadają intensywny smak cytrynowy.
- Wbij jajko do cukru i dobrze go roztrzep z cukrem, tak aby powstała jednolita masa. Zajmie to około 10 – 15 sekund. Następnie dodaj „mokre składniki”, czyli olej roślinny, kwaśną śmietanę 18 % (albo jogurt grecki), mleko oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny i wszystko wymieszaj, aby składniki się dobrze połączyły.
- W osobnej, większej misce wymieszaj suche składniki, czyli przesianą przez sitko mąką pszenną, sól, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia oraz mak, a potem przelej mokre składniki do suchych i wszystko dobrze przemieszaj. Mieszaj do czasu aż składniki wyraźnie się połączą. Nie mieszaj jednak dłużej, niż jest to konieczne. Jeśli składniki połączyły się w jednolitą masę, bez grudek, to ciasto jest już w porządku. Następnie przełóż ciasto do formy do pieczenia (wcześniej wysmaruj formę jakimś tłuszczem np. masłem) i równomiernie rozprowadź ciasto. Warto je wyrównać np. za pomocą łyżki.
- Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 55 minut. Po tym czasie, możesz sprawdzić np. drewnianym patyczkiem czy ciasto się upiekło. Wbij patyczek w środek ciasta i sprawdź czy jest suchy. Jeśli nie jest, to trzymaj ciasto chwilę dłużej (aż patyczek będzie suchy albo prawie suchy). Ważne! Po 30 minutach pieczenia przykryj ciasto papierem do pieczenia albo folią aluminiową, aby równomiernie się upiekło, ale nie przypiekło na wierzchu.
- Zdecydowanie warto również polukrować ciasto. Odczekaj, aby ciasto przestygło (nie może być bardzo ciepłe, kiedy będziesz lukrować.). Najlepiej, aby było w temperaturze pokojowej. Aby zrobić lukier wymieszaj ze sobą przesiany przez sitko cukier puder z sokiem z cytryny oraz łyżką śmietany 18 %. Polej lukrem wierzch ciasta i za pomocą noża albo łyżki równomiernie rozprowadź lukier. Możesz również posypać płatkami migdałowymi albo np. cukrową posypką lub pokruszonymi orzechami włoskimi. Pamiętaj, aby posypać płatkami od razu, zanim lukier zastygnie.