Takie spaghetti z pomidorkami koktajlowymi, czosnkiem i oliwą z oliwek, a to wszystko oprószone sporą dawką dobrego, twardego dojrzewającego sera, to kwintesencja włoskiej kulinarnej prostoty i wybornego smaku. Zawsze zadziwia mnie jak tak stosunkowo proste danie, bez dużej ilości składników, może być aż tak smaczne. To danie inspirowane jest słynną potrawą, pochodzącą ze słonecznej Italli, czyli Pasta Pomodoro, które zrobiło niesamowitą furorę na całym Świecie 🙂 ♥
Pasta Pomodoro to klasyczne danie kuchni włoskiej, które jest jednym z najprostszych do przygotowania dań z makaronem. Nazwa „Pomodoro” po włosku oznacza „pomidor”, co odnosi się do sosu pomidorowego, który jest głównym składnikiem tego dania. Istnieje wiele regionalnych wersji Pasta Pomodoro, które różnią się składnikami i techniką przygotowania. Niektórzy dodają np. do sosu czerwone wino, a inni preferują prostotę składników. Dzisiaj mam dla Ciebie dość prostą, ale absolutnie przepyszną wersję tego dania z użyciem pomidorków koktajlowych.
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM I ZOBACZ JAK ŁATWO ZROBIĆ SPAGHETTI Z POMIDORKAMI KOKTAJLOWYMI:
SKŁADNIKI, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ:
POMIDORKI KOKTAJLOWE – Pomidorki koktajlowe w tym przepisie nadają smak całemu daniu, więc muszą być jak najlepsze! Podczas wyboru pomidorków zwróć uwagę na ich świeżość, kolor i zapach. Idealnie dojrzałe pomidorki z pewnością dodadzą głębokości i intensywności smaku do sosu pomidorowego, dlatego wybierz czerwone, dojrzałe (ale nie takie, które już są przejrzałe) oraz jędrne pomidorki. Jeśli widzisz ślady nadpsucia to ich nie kupuj.
MAKARON – Do tego dania świetny jest makaron spaghetti, ale tak naprawdę nada się każdy długi makaron np. Tagliatelle, Bucatini, Linguine. Raczej nie polecam krótkich makaronów typu Penne, ponieważ to właśnie długi makaron doskonale pasuje do potraw z dużą ilością sosu. Długi kształt makaronu ułatwia oplatanie się wokół sosu.
CZOSNEK – Wprawdzie czosnek pełni rolę „tła” w tym daniu, ale jego charakterystyczny smak i aromat jest tutaj wręcz niezbędny. Działa jako element podkreślający inne składniki, takie jak pomidory, oliwa z oliwek i zioła.
OLIWA Z OLIWEK – W kuchni włoskiej oliwa z oliwek jest traktowana z należytym szacunkiem, trochę nieznanym w naszym kraju, a jakość oliwy może znacząco wpłynąć na ostateczny smak potrawy. W przypadku tego dania, warto wybrać wysokiej jakości oliwę z oliwek Extra Virgin, aby w pełni cieszyć się jej korzyściami smakowymi i zdrowotnymi. Dobra jakość oliwy z oliwek wnosi do potrawy intensywny aromat i charakterystyczny smak. Pod żadnym pozorem nie zastępuj jej innym tłuszczem – to musi być oliwa z oliwek! 😉
POZOSTAŁE SKŁADNIKI – Suszona albo świeża bazylia, sól i pieprz do smaku, twardy ser dojrzewający typu Parmezan albo Grana Padano oraz natka pietruszki.
SPAGHETTI Z POMIDORKAMI KOKTAJLOWYMI. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Pod koniec gotowania się makaronu zachowaj trochę – około pół szklanki wody po gotującym się makaronie. Wodę używa się później. Makaron odcedź i odłóż na bok.
Pomidorki koktajlowe umyj i dobrze osusz. To ważne, aby nie było już na nich kropelek wody – kropelki wody na pomidorach mogą spowodować krótkotrwałe rozpryski oliwy i syk/syczenie, co jest naturalnym efektem, gdy woda styka się z ciepłą oliwą. Na patelnię wlej oliwę z oliwek i ją rozgrzej. Nie przegrzewaj jednak oliwy, ma być mocno ciepła, ale nie bardzo gorąca. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do degradacji oliwy. Degradacja oliwy z oliwek oznacza utratę jej jakości, smaku, aromatu oraz korzyści zdrowotnych. Jeśli zauważysz, że oliwa zaczyna dymić, oznacza to, że przekroczyła swoją temperaturę dymienia. Oliwa zaczyna się dymić przy około 190°C. W takim przypadku natychmiast zmniejsz temperaturę.
Kiedy oliwa będzie rozgrzana, to ostrożnie dodaj na patelnię pomidorki koktajlowe i rozprowadź je po patelni. Smaż pomidorki około 6 do 10 minut, w zależności do wielkości pomidorków i temperatury. W tym czasie pomidorki zaczną pękać i uwalniać soki. Od czasu do czasu zamieszaj.
KROK 2.
Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Pod koniec smażenia pomidorków wrzuć pokrojony czosnek, przemieszaj i przesmaż czosnek z pomidorkami około minuty. Następnie za pomocą łopatki lekko zgnieć pomidorki – nie musisz zgniatać wszystkich, zwłaszcza jeśli chcesz, aby część pomidorków była w całości. Wystarczy, że zgnieciesz minimum połowę. Następnie dodaj suszoną bazylię, pieprz oraz sól. Jeśli masz, to możesz też dodać listki świeżej bazylii.
KROK 3.
Do sosu wrzuć odłożony wcześniej makaron. Przemieszaj. Następnie możesz stopniowo dodawać też wodę po gotującym się makaronie do sosu, mieszając, aż osiągniesz pożądaną konsystencję. Na koniec dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki oraz starty ser Parmezan albo Grana Padano. Podawaj od razu. Smacznego!
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Całe dania można podzielić na około 4 porcje. Ewentualnie 3 większe porcje.
Jedna porcja ma:
KALORIE: 623
BIAŁKO: 21,7 g
TŁUSZCZE: 27,6 g
WĘGLOWODANY: 67 g
SPAGHETTI Z POMIDORKAMI KOKTAJLOWYMI I CZOSNKIEM. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA:
Spaghetti z pomidorkami koktajlowymi, czosnkiem i oliwą. W prostocie siła.
Opis:
Jedno z najprostszych, a zarazem najsmaczniejszych dań w stylu włoskim, czyli spaghetti z pomidorkami koktajlowymi z dodatkiem aromatycznego czosnku i sporą dawną sera. Danie robi się wyjątkowo szybko i używa prostych składników, ale jest absolutnie przepyszne.
Składniki:
Przygotowanie:
- Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Pod koniec gotowania się makaronu zachowaj trochę – około pół szklanki wody po gotującym się makaronie. Wodę używa się później. Makaron odcedź i odłóż na bok.
- Pomidorki koktajlowe umyj i dobrze osusz. To ważne, aby nie było już na nich kropelek wody – kropelki wody na pomidorach mogą spowodować krótkotrwałe rozpryski oliwy i syk/syczenie, co jest naturalnym efektem, gdy woda styka się z ciepłą oliwą. Na patelnię wlej oliwę z oliwek i ją rozgrzej. Nie przegrzewaj jednak oliwy, ma być mocno ciepła, ale nie bardzo gorąca. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do degradacji oliwy. Degradacja oliwy z oliwek oznacza utratę jej jakości, smaku, aromatu oraz korzyści zdrowotnych. Jeśli zauważysz, że oliwa zaczyna dymić, oznacza to, że przekroczyła swoją temperaturę dymienia. Oliwa zaczyna się dymić przy około 190°C. W takim przypadku natychmiast zmniejsz temperaturę.
- Kiedy oliwa będzie rozgrzana, to ostrożnie dodaj na patelnię pomidorki koktajlowe i rozprowadź je po patelni. Smaż pomidorki około 6 do 10 minut, w zależności do wielkości pomidorków i temperatury. W tym czasie pomidorki zaczną pękać i uwalniać soki. Od czasu do czasu zamieszaj.
- Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Pod koniec smażenia pomidorków wrzuć pokrojony czosnek, przemieszaj i przesmaż czosnek z pomidorkami około minuty. Następnie za pomocą łopatki lekko zgnieć pomidorki – nie musisz zgniatać wszystkich, zwłaszcza jeśli chcesz, aby część pomidorków była w całości. Wystarczy, że zgnieciesz minimum połowę. Następnie dodaj suszoną bazylię, pieprz oraz sól.
- Do sosu wrzuć odłożony wcześniej makaron. Przemieszaj. Następnie możesz stopniowo dodawać też wodę po gotującym się makaronie do sosu, mieszając, aż osiągniesz pożądaną konsystencję. Na koniec dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki oraz starty ser Parmezan albo Grana Padano. Podawaj od razu. Smacznego!