Te placki z dyni piżmowej to wspaniały sposób na bardzo dobry, aromatyczny i zdrowy posiłek. Dynia piżmowa jest wyjątkowa i wyróżnia się na tle innych dyń. Jest słodka, z lekką orzechową nutą, kremowym miąższem, no i nawet łatwiej się ją obiera 🙂 Właściwie dasz ją radę obrać przy użyciu dobrej obieraczki do warzyw, co jest praktycznie nie jest możliwe w przypadku innych dyń. Ale jeśli chodzi o ten przepis na placki dyniowe, to możesz do niego wykorzystać właściwie każdą dynię, nie tylko piżmową.
Dynia to oczywiście najważniejszy składnik tych placków, ale to właśnie mój sekretny dodatek, czyli dobrej jakości kukurydza oraz sporo przypraw i ziół sprawiają, że smak jest naprawdę wart poświęcenia tych kilku dłuższych chwil na obranie i starcie tego warzywa (tak, wiem “obróbka” dyni to nie jest najmilsze zajęcie w kuchni 😉 ).
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA PLACKI Z DYNI PIŻMOWEJ I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JEST JE ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
DYNIA – Ja użyłam dynię piżmową, która jest dość łatwo dostępna, ma lekko maślano – orzechowy smak, no i o wiele łatwiej się ją obiera w porównaniu do innych dyń. Właściwie dasz ją radę obrać ostrą obieraczką do warzyw. Jednak podkreślam, że nada się każda dynia.
KUKURYDZA – Dynia piżmowa ma fajny, słodkawy smak, dlatego również słodka kukurydza świetnie do niej pasuje. Plus kukurydza jest chrupiąca, więc nadaje ciekawej tekstury plackom. Użyj kukurydzę w puszce najlepiej dobrej jakości (ja użyłam kukurydzę Bonduelle). Możesz użyć też ziaren z kolby kukurydzy (ugotowanej albo ugrillowanej).
PRZYPRAWY I ZIOŁA – Wprawdzie przyprawy i świeże oraz suszone zioła to tylko dodatki, ale to właśnie one dodatkowo sprawiają, że te placki są takie dobre. Użyłam ich całkiem sporo, ale dla tego smaku zdecydowanie warto je dodać. Z przypraw dodałam czosnek granulowany, słodką oraz ostrą paprykę w proszku, także pieprz i sól. Jeśli chodzi o zioła to koniecznie użył suszony tymianek oraz natkę pietruszki. Nie zapomnij też o szczypiorku.
PLACKI Z DYNI PIŻMOWEJ I KUKURYDZY. PRZYGOTOWANIE.
KROK 1.
Najpierw obierz dynię. Jeśli wykorzystujesz dynię piżmową, to wystarczy dobra i ostra obieraczka do warzyw. Masz mikrofalówkę? Możesz włożysz dynię piżmową na dwie albo trzy minuty (wcześnie nakłuj widelcem w kilku miejscach skórę dyni). Po wyjęciu skóra będzie trochę bardziej miękka i łatwiej będzie się ją obierać. Następnie pokrój dynię na kawałki, usuń pestki i zetrzyj miąższ na tarce o grubych oczkach lub, jeśli masz, to użyj robota kuchennego (szatkownicę do warzyw). Starcie na tarce zajmie więcej czasu (około 15 minut) i jest niestety bardziej męczące. Przełóż startą dynię do większej miski i dodaj kukurydzę. Jeśli używasz kukurydzę z puszki, to odsącz ją z zalewy. Możesz też użyć ziarna z ugotowanej albo ugrillowanej kolby kukurydzy.
KROK 2.
Dodaj też jajka (temperatura pokojowa), suszony tymianek, słodką paprykę w proszku, ostrą paprykę w proszku, czosnek granulowany oraz pieprz i sól. Dodaj też pokrojony szczypiorek oraz drobno posiekaną natkę pietruszki. Na koniec dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną. Dobrze wszystko wymieszaj, tak aby składniki się połączyły. Najlepiej wymieszać używając dłoni. W przepisie wskazałam, ze potrzeba jest około 1 kg dyni (waga po starciu dyni). Przy 1 kg wykorzystałam około szklankę mąki pszennej. Jeśli wyjdzie Ci więcej startej dyni, to użyj odpowiednio więcej mąki. Chodzi o to, że mąka jest “klejem”, który łączy wszystkie składniki, więc w razie potrzeby użyj jej więcej.
KROK 3.
Na patelni rozgrzej olej roślinny albo oliwę z oliwek. Możesz też rozpuścić trochę masła (obok oleju, dla smaku). Kiedy olej się rozgrzeje nakładaj placki na patelnię (około 2 łyżki masy na jednego placka) i smaż je po około 2 do 3 minut z każdej strony na małym ogniu. Pamiętaj – placki są gotowe, jeśli w środku nie są surowe. Z podanych składników wyjdzie w przybliżeniu 20 placków (jeśli robisz je większe, to wyjdzie trochę mniej). Podczas smażenia placków polecam nastawić piekarnik na około 120 stopni i trzymać tam usmażone placki, dopóki nie usmażysz wszystkich. Dzięki temu wszystkie placki będą ciepłe podczas podawania.
Z CZYM PODAWAĆ PLACKI DYNIOWE?
Kwaśna śmietana ze szczypiorkiem albo koperkiem: Placki z dyni świetnie komponują się ze śmietaną i posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem. Możesz dodać do śmietany trochę soli i pieprzu, aby podkreślić smak.
Sos jogurtowy własnej roboty: Przygotuj sos na bazie jogurtu naturalnego. Dodaj do niego posiekane zioła (np. natkę pietruszki, miętę), trochę soku z cytryny oraz szczyptę soli i pieprzu. To lekki i orzeźwiający dodatek.
Sos czosnkowy: Zmieszaj majonez, jogurt naturalny, starty czosnek, sok z cytryny, sól i pieprz. Ten sos nadaje plackom z dyni intensywny smak.
Guacamole: Trochę nieoczywisty wybór, ale jeśli lubisz awokado, możesz przygotować guacamole z pomidorami, cebulą, kolendrą, sokiem z limonki, solą i pieprzem. To oryginalna opcja, która doda plackom świeżości i kremowej konsystencji.
Chutney z mango: Chutney z mango świetnie komponuje się z plackami z dyni. Możesz przygotować go z pokrojonego mango, cebuli, imbiru, octu, cukru i przypraw (np. kumin, cynamon). To dodatek o słodko-kwaśnym smaku.
Różnego rodzaju sałatki: Polecam na przykład dobrą sałatkę z rukoli, z dodatkiem orzechów włoskich i fety. Całość możesz polać delikatnym sosem na bazie oliwy z oliwek i miodu.
Grecki sos tzatziki: Składniki to jogurt, starty ogórek, posiekany koperek, czosnek, sól i pieprz.
Pamiętaj, że wybór zależy od Twoich preferencji smakowych, więc śmiało eksperymentuj z różnymi sosami i dodatkami!!
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Z podanych składników wyjdzie około 20 placuszków, czyli 4 porcje. Jedna porcja to w przybliżeniu 5 placuszków.
Podaje wartości dla jednej porcji. Podane wartości są w przybliżeniu:
KALORIE: 377 BIAŁKO: 14,9 g TŁUSZCZE: 6,7 g WĘGLOWODANY: 67,45 g
PLACKI Z DYNI I KUKURYDZY. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Placki z dyni piżmowej. Kulinarne niebo i sekretny składnik♥
Opis
Absolutnie pyszne placki dyniowe z dodatkiem słodkiej i chrupiącej kukurydzy są świetną propozycją na zdrowy posiłek, który z pewnością zasmakuje wszystkim domownikom.
Składniki
Przygotowanie
- Najpierw obierz dynię. Jeśli wykorzystujesz dynię piżmową, to wystarczy dobra i ostra obieraczka do warzyw. Masz mikrofalówkę? Możesz włożysz dynię piżmową na dwie albo trzy minuty (wcześnie nakłuj widelcem w kilku miejscach skórę dyni). Po wyjęciu skóra będzie trochę bardziej miękka i łatwiej będzie się ją obierać. Następnie pokrój dynię na kawałki, usuń pestki i zetrzyj miąższ na tarce o grubych oczkach lub, jeśli masz, to użyj robota kuchennego (szatkownicę do warzyw). Starcie na tarce zajmie więcej czasu (około 15 minut) i jest niestety bardziej męczące. Przełóż startą dynię do większej miski i dodaj kukurydzę. Jeśli używasz kukurydzę z puszki, to odsącz ją z zalewy.
- Dodaj też jajka (temperatura pokojowa), suszony tymianek, słodką paprykę w proszku, ostrą paprykę w proszku, czosnek granulowany oraz pieprz i sól. Dodaj też pokrojony szczypiorek oraz drobno posiekaną natkę pietruszki. Na koniec dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną. Dobrze wszystko wymieszaj, tak aby składniki się połączyły. Najlepiej wymieszać używając dłoni. W przepisie wskazałam, ze potrzeba jest około 1 kg dyni (waga po starciu dyni). Przy 1 kg wykorzystałam około szklankę mąki pszennej. Jeśli wyjdzie Ci więcej startej dyni, to użyj odpowiednio więcej mąki. Chodzi o to, że mąka jest “klejem”, który łączy wszystkie składniki, więc w razie potrzeby użyj jej więcej.
- Na patelni rozgrzej olej roślinny albo oliwę z oliwek. Możesz też rozpuścić trochę masła (obok oleju, dla smaku). Kiedy olej się rozgrzeje nakładaj placki na patelnię (około 2 łyżki masy na jednego placka) i smaż je po około 2 do 3 minut z każdej strony na małym ogniu. Pamiętaj – placki są gotowe, jeśli w środku nie są surowe.
- Z podanych składników wyjdzie w przybliżeniu 20 placków (jeśli robisz je większe, to wyjdzie trochę mniej). Podczas smażenia placków polecam nastawić piekarnik na około 120 stopni i trzymać tam usmażone placki, dopóki nie usmażysz wszystkich. Dzięki temu wszystkie placki będą ciepłe podczas podawania.