Myślę, że ten pieczony naleśnik, zwany “Dutch Baby” będzie jednym z najlepszych jakie zjecie. Filmik z przepisem na ten pieczony naleśnik, który wrzuciłam jakiś czas temu na TikTok-a miał ponad pół miliona wyświetleń i szybko stał się hitem. Także jest sprawdzony przez wiele osób 😉 Czasem robię taki naleśnik jak mam ochotę na słodki obiad, zwłaszcza, że można go podać z wieloma fantastycznymi dodatkami.
Dutch baby to rodzaj puszystego naleśnika, który jest upieczony w piekarniku zamiast usmażony na patelni. Podczas pieczenia nabiera puszystej konsystencji i rośnie na boki, tworząc charakterystyczny kształt., który po prostu fajnie wygląda 😉 Jest to pyszna i efektowna alternatywa dla tradycyjnych naleśników i z pewnością warto go wypróbować. Dużym plusem to, że wysiłek na przygotowanie jest wręcz minimalny – wystarczy wszystko zmiksować i wstawić do piekarnika, a tam… już samo rośnie 🙂
OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA PIECZONEGO NALEŚNIKA “DUTCH BABY” I ZOBACZ JAK ŁATWO JEST GO ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
MĄKA – Użyj mąki pszennej tortowej, typ 450.
JAJKA – Jest to bardzo jajeczny naleśnik i używa się ich całkiem sporo, bo aż 5 dużych jaj.
MLEKO – Użyj mleko krowie, najlepiej pełnotłuste 3,2 %
MASŁO – Naleśnik ma wyraźny maślany smak, co jest jedną z przyczyn, dlaczego jest tak dobry i wyjątkowy. Używa się go całkiem sporo, bo 60 gramów, ale nie redukuj tej ilości. Masło należy najpierw rozpuścić – w tym celu ułóż kawałki masła na dnie naczynia do zapiekania i wstaw naczynie do nagrzanego piekarnika. Odczekaj kilka minut i kiedy się rozpuści, to wyjmij naczynie. Trzeba uważać, żeby nie trzymać naczynia zbyt długo w piekarniku, aby masło się nie przypaliło.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI: cukier, sól oraz ekstrakt waniliowy.
“DUTCH BABY” – pieczony naleśnik. Przygotowanie krok po kroku.
KROK 1.
Włącz piekarnik, aby był nagrzany do 220 stopni (góra – dół). Do blendera kielichowego wlej mleko, wbij całe jajka, dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, sól, cukier oraz ekstrakt waniliowy. Dobrze wszystko zblenduj na jednolitą masę. Jeśli po blendowaniu na ściankach blendera zostało trochę mąki, to usuń ją np. za pomocą łyżki i jeszcze raz zblednuj (tak żeby wszystko było ładnie wymieszane, bez grudek). Składniki możesz też wymieszać zwykłym mikserem – ważne żeby składniki były wymieszane na jednolitą masę.
KROK 2.
Masło pokrój na kawałki i ułóż je na dnie naczynia do zapiekania. Jeśli piekarnik jest już nagrzany, to włóż naczynie z masłem do piekarnika i odczekaj 2 do 3 minut aż masło całkowicie się rozpuści. Kiedy będzie rozpuszczone, to wyjmij naczynie z piekarnika, ale go nie wyłączaj (pamiętaj o rękawicach, naczynie jest gorące!). Poprzechylaj naczynie w przód i w tył, tak aby rozpuszczone masło pokryło kilka centymetrów boków naczynia. Połóż naczynie na stole/blacie kuchennym.
KROK 3.
Uwaga! Teraz wlewamy ostrożnie ciasto na środek naczynia. Ważne, żeby nie czekać z wlewaniem ciasta, bo masło powinno być rozgrzane, a nie przestudzone, wtedy uzyska się najlepszy efekt. Bezpośrednio przed wlaniem ciasto warto go jeszcze raz zblendować.
(Kluczową kwestią jest, aby masło było rozgrzane, gdy wylewane jest na niego ciasto, ponieważ wtedy powstaje naleśnik o unikalnej strukturze i puszystości.)
Od razu po wlaniu ciasta do naczynia, włóż naczynie do piekarnika i piecz 15 do 17 minut, aż boki będą wyrośnięte i będą miały złoto – brązowy kolor. Podawaj od razu z ulubionymi dodatkami. Miej na uwadzę, że boki odrobinę opadną po kilku minutach od wyjęcia z piekarnika.
Z czym podawać pieczonego naleśnika? Jakie dodatki są najlepsze?
Tak naprawdę, to wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli lubisz słodkie posiłkami, wybierz dowolne owoce, sosy, gęste syropy i bitą śmietanę. Natomiast jeśli wolisz bardziej wytrawnie, to polecam Ci wędzonego łososia, dobrej jakości szynkę, ser, jajka i warzywa. Możesz również eksperymentować z różnymi dodatkami, aby stworzyć własne ulubione kombinacje.
Moim zdaniem ten naleśnik najlepiej smakuje na słodko, dlatego szczególnie polecam:
- Owoce: świeże (truskawki, maliny, borówki, jagody, banany), dowolne mrożone (jagody są super!), owoce w puszce (brzoskwinie, ananasy);
- Syropy i dżemy;
- Sosy: waniliowy, karmelowy, czekoladowy, truskawkowy
- Cukier puder – pycha !;
- Bita śmietana;
- Jogurt naturalny, grecki, skyr;
- Nawet ulubione lody!
- Orzechy: prażone (migdały, orzechy włoskie), siekane (pistacje)
- Masło orzechowe
- Nutella – super opcja dla fanów Nutelli ♥
- Miód
Powyższe składniki można oczywiście mieszać.
WARTOŚĆ ODZYWCZA:
Pieczonego naleśnika można podzielić na 4 porcje
Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 406
BIAŁKO: 14,8 g
TŁUSZCZE: 21,7 g
WĘGLOWODANY: 38,7 g
PIECZONY NALEŚNIK “DUTCH BABY”. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Pieczony naleśnik “Dutch Baby”. Cudo.
Opis
Przepis na pyszny puszysty, maślany naleśnik prosto z piekarnika. Idealnie smakuje ze słodkimi dodatkami, ale jako wytrawne danie też będzie super smaczne.
Składniki
Przygotowanie
- Włącz piekarnik, aby był nagrzany do 220 stopni (góra – dół). Do blendera kielichowego wlej mleko, wbij całe jajka, dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, sól, cukier oraz ekstrakt waniliowy. Dobrze wszystko zblenduj na jednolitą masę. Jeśli po blendowaniu na ściankach blendera zostało trochę mąki, to usuń ją np. za pomocą łyżki i jeszcze raz zblednuj (tak żeby wszystko było ładnie wymieszane, bez grudek). Składniki możesz tez wymieszać zwykłym mikserem – ważne żeby składniki były wymieszane na jednolitą masę.
- Masło pokrój na kawałki i ułóż je na dnie naczynia do zapiekania. Jeśli piekarnik jest już nagrzany, to włóż naczynie z masłem do piekarnika i odczekaj 2 do 3 minut aż masło całkowicie się rozpuści. Kiedy będzie rozpuszczone, to wyjmij naczynie z piekarnika, ale go nie wyłączaj (pamiętaj o rękawicach, naczynie jest gorące!). Poprzechylaj naczynie w przód i w tył, tak aby rozpuszczone masło pokryło kilka centymetrów boków naczynia. Połóż naczynie na stole/blacie kuchennym.
- Uwaga! Teraz wlewamy ostrożnie ciasto na środek naczynia. Ważne, żeby nie czekać z wlewaniem ciasta, bo masło powinno być rozgrzane, a nie przestudzone, wtedy uzyska się najlepszy efekt. Bezpośrednio przed wlaniem ciasto warto go jeszcze raz zblendować.
(Kluczową kwestią jest, aby masło było rozgrzane, gdy wylewane jest na niego ciasto, ponieważ wtedy powstaje naleśnik o unikalnej strukturze i puszystości.)
Od razu po wlaniu ciasta do naczynia, włóż naczynie do piekarnika i piecz 15 do 17 minut, aż boki będą wyrośnięte i będą miały złoto – brązowy kolor. Podawaj od razu z ulubionymi dodatkami. Miej na uwadze, że boki odrobinę opadną po kilku minutach od wyjęcia z piekarnika.