Risotto ze szparagami. Jak z restauracji.

By misziza
2024-04-23
Rating: 0.00
(0)

Szukasz pomysłu na cudownie wiosenny obiad, który zachwyci Twoich bliskich, przyjaciół albo drugą połówkę? Mam dla Ciebie propozycję, którą trudno będzie Ci odrzucić 😉 ! Przygotuj risotto ze szparagami według tego przepisu, a zyskasz danie nie tylko pełne smaku, aromatyczne, ale i efektowne wizualnie. Sekretem tego risotto jest kremowy sos o intensywnym, zielonym kolorze, który uzyskasz blendując część szparagów z pietruszką albo bazylią.

Jest sporo pysznych przepisów na risotto ze szparagami, ale czasem brakuje mi w nich tego intensywnego, orzeźwiającego, wręcz wibrującego koloru. I właśnie wzięłam sobie za cel wydobycie ze szparagów ich pięknej, zielonej barwy. I udało mi się to! ♥ Risotto jest delikatne i aromatyczne, a chrupiące szparagi dodają mu charakteru. To idealna propozycja na obiad lub kolację, która z pewnością zachwyci każdego!

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA RISOTTO ZE SZPARAGAMI I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JE ZROBIĆ:

risotto ze szparagami

POTRZEBNE SKŁADNIKI:

Uwaga! To są informacje ogólne o składnikach. Dokładna gramatura podana jest na końcu wpisu.

SZPARAGI – Sezon na szparagi trwa od kwietnia do czerwca, a najlepsze szparagi można kupić na początku sezonu. Młodsze szparagi są zazwyczaj bardziej delikatne i mniej łykowate. Zielone szparagi nie wymagają obierania, wystarczy je umyć i odłamać zdrewniałe końcówki. Pamiętaj, aby kupić świeże szparagi o ładnym, intensywnym zielonym kolorze , bez żadnych oznak pleśni. Łodygi powinny być jędrne i lekko pękać przy zginaniu, natomiast główki powinny być lekko twarde, ale nie powinny się kruszyć.

RYŻ DO RISOTTO – Uwaga! Do przygotowania risotto koniecznie jest użycie specjalnego ryżu do risotto. W Polsce najpopularniejsze odmiany ryżu do risotto to Arborio i Carnaroli. Dość łatwo je znaleźć w większości supermarketów i sklepów z żywnością specjalistyczną, zwłaszcza ryż Arborio. Taki ryż jest oznaczony na opakowaniu jako ryż do risotto. Ryż do risotto ma krótkie i grube ziarna: Zapewniają one kremową konsystencję risotto, ponieważ podczas gotowania uwalniają dużo skrobi.

RYŻU DO RISOTTO SIĘ NIE PŁUCZE!!

Proces płukania usuwa skrobię zewnętrzną, która jest niezbędna i potrzebna do uzyskania tej specjalnej kremowej konsystencji risotto. Ta skrobia uwalnia się powoli podczas gotowania i tworzy aksamitną i kremową konsystencję, która jest tak charakterystyczna i ważna dla risotto. Płukanie ryżu spowodowałoby utratę tej skrobi i risotto mogłoby się w ogóle nie udać albo byłoby po prostu gorsze.

BULION/CZYSTY ROSÓŁ – Do przygotowania risotto potrzebujesz bulion warzywny albo drobiowy, ale możesz też wykorzystać rosół np. z dnia poprzedniego. Właściwie jest to fajny sposób na wykorzystanie rosołu, bo będą potrzebne 3 – 4 szklanki takiego rosołu. Rosół powinien być czysty, przelany przez sitko.

Bulion możesz przygotować w domu albo ewentualnie zrobić go, wykorzystując bulion ze słoiczka np. firmy Winiary lub jeśli nie masz innego wyboru rozpuszczając w wodzie kostkę rosołową.

POZOSTAŁE SKŁADNIKI – masło, czosnek, cebula, białe wino (opcjonalne, ale zalecane), ser Grana Padano albo Parmezan, sól oraz pieprz i cytryna (cytrynę dodaj, jeśli chcesz, bo nie każdy lubi cytrusowe posmaki).

risotto ze szparagami
risotto ze szparagami

RISOTTO ZE SZPARAGAMI. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Zacznij od przygotowania szparagów. Szparagi trzeba będzie podzielić na górną część, środkową i twardą, zdrewniałą końcówkę. Umyj szparagi pod bieżącą wodą. Odłam dolną, zdrewniałą część łodygi – tę część wyrzucamy, nie jest ona potrzebna w tym przepisie. Możesz to zrobić, ściskając łodygę palcami i ostrożnie zginając ją w dół. Złamie się ona w naturalnym punkcie. Możesz też po prostu odciąć zdrewniałą końcówkę. Następnie pokrój szparagi na kawałki. Odetnij górną część szparagów, czyli główkę (około 3 – 4 cm) i odłóż główki na bok na później – wszystkie główki wykorzysta się bezpośrednio do gotowania risotto – to główka jest najdelikatniejsza, najsmaczniejsza i najładniejsza, więc szkoda ją zblednować : ).

Natomiast środową część szparagów pokrój na dwa – trzy mniejsze kawałki. Odłóż około półtora szklanki kawałków szparagów ze środkowej części na bok – te kawałki trzeba będzie podgotować, a potem zblendować. Resztę tych środkowych kawałów odłóż na bok na później – te kawałki wraz z wcześniej odciętymi główkami wykorzysta się do gotowania risotto.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-1a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-1a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-1b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-1b

KROK 2.

W garnku zagotuj wodę i bardzo dobrze ją posól (minimum łyżeczka soli). Kiedy woda się zagotuje to dodaj do nie półtora szklanki szparagów (ze środkowej części) i gotuj je 5 minut. Zupełnie pod koniec odlej szklankę wody po gotujących się szparagach. Następnie odcedź szparagi.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-2
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-2

KROK 3.

Przełóż odcedzone szparagi do blendera, dodaj odłożoną wodę po gotujących się szparagach, dwie łyżki oliwy z oliwek oraz natkę pietruszki lub świeże liście bazylii. Jeśli dodasz natkę pietruszki, to sos będzie trochę ostrzejszy w smaku, a przy listkach bazylii delikatniejszy. Dobrze wszystko zblenduj i odłóż na bok- po zblednowaniu powstanie zielony sos, który wykorzysta się pod koniec gotowania risotto. To ten sos sprawi, że risotto będzie miało piękny, intensywny zielony kolor.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-3a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-3a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-3b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-3b

KROK 4.

Na patelni rozpuść masło. Kiedy się rozpuści, to wrzuć pokrojoną drobno cebulę i przesmaż ją około 2 – 3 minuty, następnie dodaj starty na tarce albo drobno posiekany czosnek i przesmaż go z cebulką niecałą minutę.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-4a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-4a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-4b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-4b

KROK 5.

Następnie wsyp na patelnię szklankę suchego ryżu (pamiętaj, ryżu do risotto nie płucze się w wodzie!) i przesmaż go na patelni około 1 – 2 minuty aż ziarenka ryżu staną się lekko przezroczyste. Następnie wlej na patelnię białe wino, zamieszaj i poczekaj aż wino odparuje (w zdecydowanej większości) – powinno to zająć w przybliżeniu 3 – 4 minuty. Od czasu do czasu zamieszaj. Jeśli nie chcesz albo nie możesz używać wina, to po prostu przejdź do następnego kroku.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-5a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-5a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-5b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-5b

KROK 6.

Gdy wino odparuje trzeba będzie stopniowo dodawać bulion albo rosół. Bulion/rosół powinien być gorący, a więc trzeba będzie go wcześniej podgrzać. Ogólna zasada jest taka, że bulion dodaje się stopniowo. Kolejną porcję dodajesz dopiero wtedy, gdy ryż wchłonie wcześniej dodaną porcję. Nie wlewa się całego bulionu od razu.

Wlej pierwszą szklankę bulionu i zamieszaj. Gotuj ryż na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Nie zostawiaj ryżu samemu sobie 😉 Pójście do toalety na 10 minut w tym momencie nie jest dobrym pomysłem 😉 Trzeba co jakiś czas podejść i zamieszać, aby ryż się nie przypalił. Nie spiesz się podczas gotowania risotto. Mieszanie jest kluczowe, aby ryż mógł uwolnić skrobię. Ryż powinien wchłonąć całą pierwszą porcję bulionu, zanim dodasz kolejną.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-6a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-6a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-6b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-6b

KROK 7.

Po tym kiedy pierwsza szklanka bulionu się wchłonie, to dodaj następną szklankę i powtórz proces, czyli poczekaj aż ryż wchłonie cały bulion i od czasu do czasu zamieszaj. Następnie dodaj trzecią szklankę bulionu. Od razu po dodaniu trzeciej szklanki dodaj na patelnię kawałki szparagów (te odłożone główki i niektóre ze środka szparagów, które były zostawione na początku). Wmieszaj je trochę w ryż i gotuj risotto tak samo, czyli poczekaj aż ryż wchłonie bulion i od czasu do czasu zamieszaj. Opcjonalnie możesz dodać łyżkę soku z cytryny. W międzyczasie posól i popieprz.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-7a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-7a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-7b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-7b

KROK 8.

Teraz dodaj wcześniej zblednowany i odłożony sos i dobrze przemieszaj go z ryżem. Gotuj go z ryżem kilka minut (około 4 – 5 minut) – sos się nieco zredukuje. Na koniec dodaj starty ser Grana Padano albo Parmezan i przemieszaj.

To już właściwie wszystko. Risotto podawaj od razu.

risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-8a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-8a
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-8b
risotto-ze-szparagami-przygotowanie-krok-8b

SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥

WARTOŚĆ ODŻYWCZA:

Całe danie można podzielić na 3 – 4 porcje.

Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:

KALORIE: 458

BIAŁKO: 10,2 g

TŁUSZCZE: 24,5 g

WĘGLOWODANY: 44,5 g

risotto z zielonymi szparagami
risotto z zielonymi szparagami

RISOTTO ZE SZPARAGAMI. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

risotto ze szparagami

Risotto ze szparagami

Prep Time 10 minutes
Cook Time 30 minutes
Total Time 40 minutes
Servings 4
Calories 458 kcal

Ingredients
  

  • 500 g szparagów
  • szklanka ryżu do risotto np. Arborio (szklanka ma 250 ml)
  • 50 g masła
  • jedna cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 – 4 szklanki bulionu powinny wystarczyć 3 szklanki, ale warto mieć przygotowane 4
  • sól i pieprz do smaku
  • około 50 – 80 g sera Grana Padano albo Parmezan
  • łyżka soku z cytryny opcjonalnie
  • pół szklanki białego wina opcjonalnie
  • 2 łyżki oliwy z oliwek albo oleju roślinnego
  • natka pietruszki
  • szklanka wody po gotujących się szparagach

Instructions
 

  • Zacznij od przygotowania szparagów. Szparagi trzeba będzie podzielić na górną część, środkową i twardą, zdrewniałą końcówkę. Umyj szparagi pod bieżącą wodą. Odłam dolną, zdrewniałą część łodygi – tę część wyrzucamy, nie jest ona potrzebna w tym przepisie. Możesz to zrobić, ściskając łodygę palcami i ostrożnie zginając ją w dół. Złamie się ona w naturalnym punkcie. Możesz też po prostu odciąć zdrewniałą końcówkę. Następnie pokrój szparagi na kawałki. Odetnij górną część szparagów, czyli główkę (około 3 – 4 cm) i odłóż główki na bok na później – główki wykorzysta się bezpośrednio do gotowania risotto – to główka jest najdelikatniejsza, najsmaczniejsza i najładniejsza, więc szkoda ją zblednować : ).
    Natomiast środową część szparagów pokrój na dwa – trzy mniejsze kawałki. Odłóż około półtora szklanki kawałków szparagów ze środkowej części na bok – te kawałki trzeba będzie podgotować, a potem zblendować. Resztę tych kawałów odłóż na bok na później – te kawałki wraz z wcześniej odciętymi główkami wykorzysta się do gotowania risotto.
  • W garnku zagotuj wodę i bardzo dobrze ją posól (minimum łyżeczka soli). Kiedy woda się zagotuje to dodaj do nie półtora szklanki szparagów (ze środkowej części) i gotuj je 5 minut. Zupełnie pod koniec odlej szklankę wody po gotujących się szparagach. Następnie odcedź szparagi.
  • Przełóż odcedzone szparagi do blendera, dodaj odłożoną wodę po gotujących się szparagach, dwie łyżki oliwy z oliwek oraz natkę pietruszki. Dobrze wszystko zblenduj i odłóż na bok- po zblednowaniu powstanie zielony sos, który wykorzysta się pod koniec gotowania risotto. To ten sos sprawi, że risotto będzie miało piekny, intensywny zielony kolor.
  • Na patelni rozpuść masło. Kiedy się rozpuści, to wrzuć pokrojoną drobno cebulę i przesmaż ją około 2 – 3 minuty, następnie dodaj starty na tarce albo drobno posiekany czosnek i przesmaż go z cebulką niecałą minutę
  • Następnie wsyp na patelnię szklankę suchego ryżu (pamiętaj, ryżu do risotto nie płucze się w wodzie!) i przesmaż je na patelni około 2 minuty aż ziarenka ryżu staną się lekko przezroczyste. Następnie wlej na patelnię białe wino, zamieszaj i poczekaj aż wino odparuje (w zdecydowanej większości) – powinno to zająć w przybliżeniu 3 – 4 minuty. Od czasu do czasu zamieszaj. Jeśli nie chcesz albo nie możesz używać wina, to po prostu przejdź do następnego kroku
  • Gdy wino odparuje trzeba będzie stopniowo dodawać bulion albo rosół. Bulion/rosół powinien być gorący, a więc trzeba będzie go wcześniej podgrzać. Ogólna zasada jest taka, że bulion dodaje się stopniowo. Kolejną porcję dodajesz dopiero wtedy, gdy ryż wchłonie wcześniej dodaną porcję. Nie wlewa się całego bulionu od razu.
    Wlej pierwszą szklankę bulionu i zamieszaj. Gotuj ryż na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Nie zostawiaj ryżu samemu sobie 😉 Pójście do toalety na 10 minut w tym momencie nie jest dobrym pomysłem 😉 Trzeba co jakiś czas podejść i zamieszać. Nie spiesz się podczas gotowania risotto. Mieszanie jest kluczowe, aby ryż mógł uwolnić skrobię. Ryż powinien wchłonąć całą pierwszą porcje bulionu, zanim dodasz kolejną.
  • Po tym kiedy pierwsza szklanka bulionu się wchłonie, to dodaj następną szklankę i powtórz proces, czyli poczekaj aż ryż wchłonie cały bulion i od czasu do czasu zamieszaj. Następnie dodaj trzecią szklankę bulionu. Od razu po dodaniu trzeciej szklanki dodaj na patelnię kawałki szparagów (te końcówki i niektóre ze środka szparagów, które były zostawione na początku). Wmieszaj je trochę w ryż i gotuj risotto tak samo, czyli poczekaj aż ryż wchłonie bulion i od czasu do czasu zamieszaj.
  • Teraz dodaj wcześniej zblednowany i odłożony sos i dobrze przemieszaj go z ryżem. Gotuj go z ryżem kilka minut (około 4 – 5 minut) – sos się nieco zredukuje. Na koniec dodaj starty ser Grana Padano albo Parmezan i przemieszaj.
    To już właściwie wszystko. Risotto podawaj od razu.

Video

risotto ze szparagami
risotto ze szparagami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close