Babka jogurtowa to pyszne ciasto, które swoją puszystość i wilgotność zawdzięcza dodatkowi jogurtu naturalnego. Jest ona łatwa w przygotowaniu i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarno-cukierniczych. Właściwie nie wymaga nawet użycia miksera 🙂 Do przygotowania babki jogurtowej użyłam jogurt w typie greckim, ale nada się każdy GĘSTY jogurt naturalny. Taką babkę można przygotować w każdy dzień roku, ale jest przeze mnie polecana szczególnie na Wielkanoc.
W Polsce na Wielkanoc tradycyjnie przygotowuje się w zwłaszcza dwa rodzaje babek: babkę piaskową i babkę drożdżową. Babka piaskowa to ciasto kruche, o lekko maślanym smaku. Wyrabia się je z mąki, skrobi, cukru, masła, jajek i proszku do pieczenia. Natomiast babka drożdżowa to ciasto puszyste i wilgotne, o słodkim smaku. Wyrabia się je z mąki, cukru, jajek, masła, drożdży i mleka. Tymczasem babka jogurtowa nie jest typowo tradycyjnym wypiekiem wielkanocnym, ale mimo to fajnie nadaje się na Wielkanoc. Docenią ją zwłaszcza osoby, które lubią wilgotne ciasta, a jednocześnie proste i szybkie w przygotowaniu.
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA BABKĘ JOGURTOWĄ I ZOBACZ JAK ŁATWO JĄ ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
Uwaga! Dokładna lista i gramatura składników podana jest na końcu wpisu. Poniższe informacje są ogólne:
MĄKA PSZENNA – Użyj mąki pszennej tortowej (typ 450) albo luksusowej, poznańskiej, wrocławskiej (typ 500). Pamiętaj, aby przed dodaniem ją do reszty składników dobrze ją przesiać.
JOGURT – Wybierz gęsty jogurt, najlepiej w typie grecki albo zwykły gęsty jogurt naturalny (na opakowaniu powinien mieć podane, że jest gęsty).
OLEJ – Olej pomaga utrzymać wilgoć w cieście, co zapobiega jego wysychaniu.
CUKIER – Użyj zwykły biały cukier.
JAJKA – Będą potrzebne 2 jajka, rozmiar L. Jestem zdecydowaną zwolenniczką wybierania jajek od „szczęśliwych kurek”.♥ Jajka ekologiczne i z chowu wolnowybiegowego są zazwyczaj droższe od jajek klatkowych, ale są też bardziej wartościowe pod względem odżywczym. Warto kupować jajka od lokalnych producentów/rolników, aby mieć pewność co do ich pochodzenia i jakości.
Warto zwrócić uwagę na kody na skorupce: Pierwsza cyfra kodu oznacza sposób chowu kur:
- 0 – chów ekologiczny ♥♥
- 1 – chów wolnowybiegowy ♥
- 2 – chów ściółkowy
- 3 – chów klatkowy
POZOSTAŁE DODATKI: ekstrakt waniliowy, proszek do pieczenia oraz opcjonalnie można polać babkę lukrem z cukru pudru i soku z cytryny.
BABKA JOGURTOWA. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Do miski wbij całe jajka i wsyp cukier. Połącz jajka z cukrem za pomocą trzepaczki, mieszając około jedną minutę tak, aby powstała jednolita, lekko puszysta masa.
KROK 2.
Następnie dodaj olej roślinny, jogurt oraz ekstrakt waniliowy i ponownie bardzo dobrze wszystko wymieszaj aby składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
KROK 3.
Następnie dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, proszek do pieczenia oraz sól i wszystko wymieszaj. Mieszaj do czasu aż składniki wyraźnie się ze sobą połączą, ale nie dłużej.
KROK 4.
Formę do babki wysmaruj lekko masłem i przelej masę do formy. Piecz we wcześniej nagrzanym piekarniku do 180 stopni (góra – dół) przez około 55 minut. Na ostatnie 10 minut pieczenia babkę możesz przykryć papierem do pieczenia albo folią aluminiową. Czas pieczenia może się jednak różnić i jest podany w przybliżeniu, ponieważ są różne formy i piekarniki. Czas pieczenia może być pomiędzy 50 a około 65 minut, dlatego zdecydowanie warto zrobić test „suchego patyczka”. Test suchego patyczka to prosta metoda sprawdzania, czy ciasto jest już upieczone. Polega ona na wbiciu drewnianego patyczka (ja czasem wbijam cienki, ostry nóż) w środek ciasta i sprawdzeniu, czy po wyjęciu jest on suchy albo prawie suchy i czysty. Jeśli jest suchy, to ciasto jest już odpowiednio upieczone. Babkę z piekarnika wyjmij od razu, ale zanim wyjmiesz ją z formy to odczekaj minimum 15 minut.
KROK 5.
Babka smakuje dobrze bez lukru. Można ja np. posypać z wierzchu cukrem pudrem. Jednak jeśli chcesz, to możesz ją polukrować. Jeśli chcesz zrobić lukier, to poczekaj aż babka przestygnie. W miseczce wymieszaj przesiany przez sitko cukier puder i i dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Dobrze wymieszaj cukier z sokiem. Polej lukrem wierzch ciasta.
ŻYCZĘ SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
I JEŚLI ROBISZ TĘ BABKĘ NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE, TO ŻYCZĘ CI ZDROWYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT ♥
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Cała bakę jogurtową można podzielić na około 8 porcji.
Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 356
BIAŁKO: 5,6 g
TŁUSZCZE: 17,7 g
WĘGLOWODANY: 43,8 g
SZUKASZ DOBRYCH CIAST NA WIELKANOC? MAM DLA CIEBIE TO ABSOLUTNIE PYSZNE CIASTO CYTRYNOWE:
Ciasto cytrynowe. Proste i najlepsze. – Kuchnia Izy
BABKA JOGURTOWA. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA
Babka jogurtowa.
Opis:
Pyszna, delikatna i lekko wilgotna w środku babka na bazie jogurtu, która jest idealna na każdy dzień w roku, a zwłaszcza na Wielkanoc. Super smaczne ciasto do kawy ♥
Składniki na babkę jogurtową:
(Uwaga. Cała szklanka ma 250 ml)
Składniki na lukier (jeśli chcesz go zrobić)
Przygotowanie:
- Do miski wbij całe jajka i wsyp cukier. Połącz jajka z cukrem za pomocą trzepaczki, mieszając około jedną minutę tak, aby powstała jednolita, lekko puszysta masa.
- Następnie dodaj olej roślinny, jogurt oraz ekstrakt waniliowy i ponownie bardzo dobrze wszystko wymieszaj aby składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
- Następnie dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, proszek do pieczenia oraz sól i wszystko wymieszaj. Mieszaj do czasu aż składniki wyraźnie się ze sobą połączą, ale nie dłużej.
- Formę do babki wysmaruj lekko masłem i przelej masę do formy. Piecz we wcześniej nagrzanym piekarniku do 180 stopni (góra – dół) przez około 55 minut. Na ostatnie 10 minut pieczenia babkę możesz przykryć papierem do pieczenia albo folią aluminiową. Czas pieczenia może się jednak różnić i jest podany w przybliżeniu, ponieważ są różne formy i piekarniki. Czas pieczenia może być pomiędzy 50 a około 65 minut, dlatego zdecydowanie warto zrobić test „suchego patyczka”. Test suchego patyczka to prosta metoda sprawdzania, czy ciasto jest już upieczone. Polega ona na wbiciu drewnianego patyczka (ja czasem wbijam cienki, ostry nóż) w środek ciasta i sprawdzeniu, czy po wyjęciu jest on suchy albo prawie suchy i czysty. Jeśli jest suchy, to ciasto jest już odpowiednio upieczone.
- Babkę z piekarnika wyjmij od razu, ale zanim wyjmiesz ją z formy to odczekaj minimum 15 minut.
- Babka smakuje dobrze bez lukru. Można ja np. posypać z wierzchu cukrem pudrem. Jednak jeśli chcesz, to możesz ją polukrować. Jeśli chcesz zrobić lukier, to poczekaj aż babka przestygnie. W miseczce wymieszaj przesiany przez sitko cukier puder i i dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Dobrze wymieszaj cukier z sokiem. Polej lukrem wierzch ciasta.