Zupa pomidorowa, czyli po prostu “pomidorówka” jest obok rosołu chyba najbardziej popularną i najczęściej robioną zupą w polskich domach. Myślę, że wiele osób ma swój ulubiony przepis na zupę pomidorową, a może nawet i korzysta z kilku sprawdzonych przepisów. Ten przepis jest z użyciem pomidorów z puszki i z dodatkiem koncentratu. Jest także blendowana pod koniec, dlatego jest to też pomidorowa zupa – krem. Jeśli lubisz nowe przepisy na “stare danie”, to koniecznie wypróbuj ten.
Co ważne, często zupy pomidorowe przygotowuje się “na rosole” np. z dnia poprzedniego. Nie inaczej jest u nas. Od lat w naszym domu jeśli w któryś dzień tygodnia mama robiła rosół, to następnego dnia najczęściej pojawiała się pomidorówka. I przyznam, że to właśnie na nią bardziej czekałam 😉 W tym przepisie też oczywiście możesz wykorzystać rosół, ale jeśli go nie masz, to możesz równie dobrze użyć bulion drobiowy albo warzywny.
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA POMIDORÓWKĘ I ZOBACZ JAK ŁATWO JEST JĄ ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
ROSÓŁ/BULION – Do tej zupy idealny będzie rosół (przelany przez sitko) np. z dnia poprzedniego albo bulion drobiowy lub warzywny. Jeśli chcesz przyrządzić tę zupę “na szybko” to możesz kupić gotowy bulion w słoiczku np. Winiary i rozprowadzić go w wodzie według instrukcji na opakowaniu.
POMIDORY W PUSZCE – Polecam użyć pomidory w puszce dobrej jakości. Ja korzystam z pomidorów włoskiej firmy Mutti – są jedne z najlepszych na rynku. Warto kupić pomidory drobno krojone, ale jeśli są w całości, to również można je użyć – zupa będzie potem blendowana. Jeśli Twoje pomidory mają dodatek smakowy np. bazylię i czosnek, to również można takie wykorzystać.
KONCENTRAT POMIDOROWY – Koncentrat pomidorowy dostarcza mocniejszego smaku pomidorowego i głębokiego koloru. Jednak w porównaniu do innych przepisów na pomidorówkę, w tym przepisie nie używa się go aż tak dużo, bo tylko dwie czubate łyżki.
CEBULA I CZOSNEK – Do przygotowania tej zupy użyłam dwóch dużych cebul i kilka ząbków czosnku. Może wydawać się, że tej cebuli jest całkiem sporo, ale doda ona głębszego smaku i aromatu. Cebula, gdy jest dobrze podsmażona przed dodaniem pomidorów, może nadać zupie lekko słodki, karmelowy posmak. Pamiętaj, że zupa i tak bedzie zblendowana, więc cebula ładnie się połączy z pozostałymi składnikami.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI: masło i trochę oliwy z oliwek albo oleju roślinnego, cukier, suszony tymianek, sól i pieprz, natka pietruszki plus mąka pszenna do zagęszczenia. Jeśli chcesz możesz użyć śmietanki do lekkiego zabielenia zupy i złagodzenia smaku, a także dodać na koniec trochę sera Grana Padano albo Parmezanu.
ZUPA POMIDOROWA “POMIDORÓWKA”. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Pokrój drobno cebule i zetrzyj na tarce albo posiekaj czosnek. W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek albo ewentualnie trochę oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulkę i przesmaż ją dwie minuty, a potem dodaj czosnek, przemieszaj i przesmaż wszystko jeszcze minutę. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj go z cebulką i czosnkiem i przesmaż go jedną minutę.
KROK 2.
Następnie wlej rosół (przelany przez sitko, klarowny) albo bulion drobiowy lub warzywny. Dodaj też pomidory w puszce oraz cukier, sól, pieprz oraz suszony tymianek. Kiedy bulion się zagotuje to zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 30 minut. Kiedy bulion zacznie się gotować, to zagęść zupę.
KROK 3.
Zupę zagęścimy mąką pszenną. Do szklanki wsyp dwie czubate łyżki mąki pszennej (żeby było 1/4 szklanki mąki pszennej) i wlej kilka łyżek zimnej wody i porządnie i energicznie wymieszaj, tak aby mąka połączyła się z wodą. Powstanie coś w rodzaju gęstej pasty, pamiętaj, aby nie było żadnych grudek. Następnie dodaj dwie albo trzy łyżki gorącej zupy i dobrze przemieszaj. Upewnij się, że nie ma żadnych grudek i powoli wlewaj rozpuszczoną mąkę do garnka z zupą, mieszając zupę łopatką.
KROK 4.
Pod koniec gotowania się zupy sprawdź, czy trzeba ją dodatkowo doprawić większą ilością soli i pieprzu. Po 30 minutach gotowania się zupy zblenduj ją. Najłatwiej będzie ją zblendować blenderem ręcznym, ale w kielichowym też można. Jeśli używasz kielichowego, to trzeba będzie ją zblendować w dwóch partiach. Po zblendowaniu możesz dodać śmietankę 30 % albo 36 %. Polecam dodać min. pół szklanki śmietanki, a max. 3/4 szklanki – śmietankę wystarczy po prostu wlać i wymieszać. Dodanie śmietanki nie jest koniecznie, ale sporo osób lubi pomidorówkę właśnie zabieloną śmietanką. Polecam też dodać drobno posiekaną natkę pietruszki oraz opcjonalnie posypać startym serem Grana Padano albo Parmezanem. Podawaj z ulubionym makaronem. Smacznego ♥
Udanego, błogosławionego dnia ♥
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Całą zupę można podzielić na 6 porcji.
Jedna porcja (bez śmietany, sera oraz makaronu, które są opcjonalne) ma:
KALORIE: 91
BIAŁKO: 3,67 g
TŁUSZCZE: 0,47 g
WĘGLOWODANY: 17,3 g
Masz ochotę na zupę pomidorową, ale w jeszcze trochę innym wydaniu. Koniecznie wypróbuj przepis na kremową zupę pomidorową z tortellini – ten przepis to prawdziwy Hit na moim TikTok – u:
Zupa pomidorowa z tortellini. Kremowa i pyszna. – Kuchnia Izy
ZUPA POMIDOROWA “POMIDORÓWKA”. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Zupa pomidorowa “pomidorówka”.
Opis
Przepis na pyszną, pełną smaku i aromatyczną “pomidorówkę”, którą można zrobić na rosole lub bulionie. Jest to zupa, którą blenduje się na końcu.
Składniki
Przygotowanie
- Pokrój drobno cebule i zetrzyj na tarce albo posiekaj czosnek. W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek albo ewentualnie trochę oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulkę i przesmaż ją dwie minuty, a potem dodaj czosnek, przemieszaj i przesmaż wszystko jeszcze minutę. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj go z cebulką i czosnkiem i przesmaż go jedną minutę.
- Następnie wlej rosół (przelany przez sitko, klarowny) albo bulion drobiowy lub warzywny. Dodaj też pomidory w puszce oraz cukier, sól, pieprz oraz suszony tymianek. Kiedy bulion się zagotuje to zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 30 minut. Kiedy bulion zacznie się gotować, to zagęść zupę.
- Zupę zagęścimy mąką pszenną. Do szklanki wsyp dwie czubate łyżki mąki pszennej (żeby było 1/4 szklanki mąki pszennej) i wlej kilka łyżek zimnej wody i porządnie i energicznie wymieszaj, tak aby mąka połączyła się z wodą. Powstanie coś w rodzaju gęstej pasty, pamiętaj, aby nie było żadnych grudek. Następnie dodaj dwie albo trzy łyżki gorącej zupy i dobrze przemieszaj. Upewnij się, że nie ma żadnych grudek i powoli wlewaj rozpuszczoną mąkę do garnka z zupą, mieszając zupę łopatką.
- Pod koniec gotowania się zupy sprawdź, czy trzeba ją dodatkowo doprawić większą ilością soli i pieprzu. Po 30 minutach gotowania się zupy zblenduj ją. Najłatwiej będzie ją zblendować blenderem ręcznym, ale w kielichowym też można. Jeśli używasz kielichowego, to trzeba będzie ją zblendować w dwóch partiach. Po zblendowaniu możesz dodać śmietankę 30 % albo 36 %. Polecam dodać min. pół szklanki śmietanki, a max. 3/4 szklanki – śmietankę wystarczy po prostu wlać i wymieszać. Dodanie śmietanki nie jest koniecznie, ale sporo osób lubi pomidorówkę właśnie zabieloną śmietanką. Polecam też dodać drobno posiekaną natkę pietruszki oraz opcjonalnie posypać startym serem Grana Padano albo Parmezanem. Podawaj z ulubionym makaronem. Smacznego ♥