To absolutnie pyszne i niezwykle proste do zrobienia puszyste ciasto cytrynowe harmonijnie łączy słodki posmak z intensywną nutą cytryny. Przyznam, że to jedno z moich ulubionych ciast “na szybko” mojej rodziny. Smakuje trochę jak cytrynowa drożdżówka i z reguły znika w ciągu kilku godzin po wyjęciu z piekarnika 😉 Składniki są bardzo proste, więc możliwe, że już wszystkie masz w domu. Oczywiście bez cytryn się nie obejdzie… Uwaga! Dokładna gramatura składników podana jest na końcu wpisu! ♥
Kto nie lubi dobrego ciasta do popołudniowej kawy albo herbaty? No dobrze, są takie osoby, ale to raczej wyjątki 😉 Zdecydowana większość lubi jednak zjeść kawałek słodkiego wypieku, więc jeśli masz ochotę na sporego gryza naprawdę pysznego ciasta, to koniecznie wypróbuj to ciasto. Jakiś czas temu opublikowałam ten przepis na TikTok – u i te osoby, które zdecydowały się skorzystać z przepisu były bardzo zadowolone. A bardzo pozytywne oceny innych osób, to najlepszy dowód na to, że to ciasto cytrynowe jest smaczne ♥
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA CIASTO CYTRYNOWE I ZOBACZ JAK ŁATWO JE ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
MĄKA PSZENNA – Wybierz zwykłą mąkę pszenną tortową (typ 450 ) albo mąkę uniwersalną 520. Przed użyciem pamiętaj, aby ją przesiać przez sitko. Przesianie przez sitko pomaga usunąć grudki z mąki, a także dzięki przesiewaniu wprowadza się powietrze do mąki, co pomaga lekko ją napowietrzyć. To może pomóc w uzyskaniu lekkiego i puszystego ciasta.
CYTRYNY (sok z cytryny plus skórka) – Cytryna jest oczywiście głównym dodatkiem do ciasta. Będą potrzebne dwie cytryny, ponieważ używa się jej zarówno do ciasta, jak i do późniejszego przygotowania lukru. Koniecznie jest użycie skórki z cytryny, więc trzeba cytrynę bardzo dobrze oczyścić przed użyciem. Jeśli chcesz usunąć wosk ze skórki cytryny, możesz sparzyć ją gorącą wodą przez kilka sekund. Po umyciu cytryny możesz ją osuszyć ręcznikiem papierowym.
Cytrynę możesz też umyć w roztworze sody oczyszczonej. W tym celu wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 1 szklanką ciepłej wody. Włóż cytrynę do roztworu i mocz przez 3 – 4 minuty. Potem dokładnie opłucz cytrynę pod bieżącą wodą i osusz.
MASŁO – Użyj prawdziwego masła, a nie zamienników. Masło przed użyciem należy roztopić i lekko ostudzić.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI: biały cukier, jajka, mleko, kwaśna śmietana, sól, proszek do pieczenia plus składniki na lukier: cukier puder i sok z cytryny.
CIASTO CYTRYNOWE. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Najpierw rozpuść masło w rondelku, a po rozpuszczeniu zostaw do przestygnięcia na minimum 5 minut. Z dobrze oczyszczonej i osuszonej dużej cytryny zetrzyj skórkę. Do miski wsyp cukier i dodaj skórkę z cytryny i za pomocą palców dobrze połącz skórkę z cukrem. Skórka cytryny zawiera olejek eteryczny, który odpowiada za jej charakterystyczny, cytrusowy aromat. Pocieranie skórki o cukier sprawia, że uwalnia się ten intensywny zapach i smak cytryny.
KROK 2.
Następnie dodaj rozpuszczone masło do cukru i dobrze zmiksuj aż składniki wyraźnie się połączą. Potem dodaj jajka, mleko oraz kwaśną śmietanę, świeżo wyciśnięty sok z cytryny i ponownie wszystko zmiksuj aż powstanie jednolita, lekko puszysta masa.
KROK 3.
Następnie do masy dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, sól oraz proszek do pieczenia i wymieszaj wszystko np. za pomocą łopatki aż składniki wyraźnie się połączą. Mieszaj tylko do czasu wyraźnego połączenia się składników, ale nie dłużej niż jest to konieczne.
KROK 4.
Formę lekko wysmaruj masłem i przełóż do niej ciasto. Piecz we wcześniej nagrzanym do 180 stopni (góra – dół) piekarniku przez około 50 – 60 minut. Czas pieczenia może różnić się w zależności od użytej formy i piekarnika, dlatego po 50 minutach warto zrobić test suchego patyczka. Wbij drewniany patyczek (albo cienki nóż) w środek ciasta, jeśli po wyciągnięciu będzie suchy albo prawie suchy (może być kilka lekko wilgotnych śladków) to możesz go wyciągnąć. Jeśli nadal jest wilgotny to trzymaj w piekarniku dłużej. Jeśli pod koniec pieczenia ciasto jest już mocno brązowe z wierzchu, możesz przykryć go papierem do pieczenia albo kawałkiem folii aluminiowej.
KROK 5.
Ciasto jest bardzo smaczne już bez lukru, ale z lukrem moim zdaniem smakuje jeszcze lepiej. Jeśli chcesz ciasto polukrować, to polecam zrobić słodko – kwaśny lukier, czyli w tym celu musisz dobrze wymieszać przesiany przez sitko cukier puder z sokiem z cytryny. Zacznij od wymieszania pół szklanki cukru pudru z łyżką soku z cytryny. Jak chcesz rzadszy lukier, to dodaj więcej soku z cytryny. Kiedy ciasto będzie już przestygnięte, to polej je lukrem i dobrze go rozprowadź po cieście. Chwilę poczekaj aż lukier zastygnie.
ŻYCZĘ SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
Mam dla Ciebie też inne, bardzo dobre, nieco świąteczne ciasto cytrynowe, tym razem z dodatkiem maku:
Ciasto cytrynowe z makiem. Proste i pyszne! – Kuchnia Izy
Całe ciasto można podzielić na 8 – 10 porcji.
Jedna porcja bez lukru (1/8) będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 350
BIAŁKO: 5 g
TŁUSZCZE: 15,8 g
WĘGLOWODANY: 47,6 g
CIASTO CYTRYNOWE. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Ciasto cytrynowe. Proste i najlepsze.
Opis:
Idealne ciasto do kawy albo herbaty – bardzo smaczne, odpowiednio wilgotne, puszyste proste i szybkie do zrobienia. Słodkie smak z wyważoną nutę kwaskowości.
Składniki:
Przygotowanie:
- Najpierw rozpuść masło w rondelku, a po rozpuszczeniu zostaw do przestygnięcia minimum 5 minut. Z dobrze oczyszczonej i osuszonej dużej cytryny zetrzyj skórkę z cytryny. Do miski wsyp cukier i dodaj skórkę z cytryny i za pomocą palców dobrze połącz skórkę z cukrem. Skórka cytryny zawiera olejek eteryczny, który odpowiada za jej charakterystyczny, cytrusowy aromat. Pocieranie skórki o cukier sprawia, że uwalnia się ten intensywny zapach i smak cytryny.
- Następnie dodaj rozpuszczone masło do cukru i dobrze zmiksuj aż składniki wyraźnie się połączą. Następnie dodaj jajka, mleko oraz kwaśną śmietanę, świeżo wyciśnięty sok z cytryny i ponownie wszystko zmiksuj aż powstanie jednolita, lekko puszysta masa.
- Następnie do masy dodaj przesianą przez sitko mąkę pszenną, sól oraz proszek do pieczenia i wymieszaj wszystko np. za pomocą łopatki aż składniki wyraźnie się połączą. Mieszaj tylko do czasu wyraźnego połączenia się składników, ale nie dłużej niż jest to konieczne.
- Formę lekko wysmaruj masłem i przełóż do niej ciasto. Piecz we wcześniej nagrzanym do 180 stopni (góra – dół) piekarniku przez około 50 – 60 minut. Czas pieczenia może różnić się w zależności od użytej formy i piekarnika, dlatego po 50 minut warto zrobić test suchego patyczka. Wbij drewniany patyczek (albo cienki nóż) w środek ciasta, jeśli po wyciągnięciu będzie suchy albo prawie suchy (może być kilka lekko wilgotnych śladków) to możesz go wyciągnąć. Jeśli nadal jest wilgotny to trzymaj w piekarniku dłużej. Jeśli pod koniec pieczenia ciasto jest już mocno brązowe z wierzchu, możesz przykryć go papierem do pieczenia albo kawałkiem folii aluminiowej.
- Ciasto jest bardzo smaczne już bez lukru, ale z lukrem moim zdaniem smakuje jeszcze lepiej. Jeśli chcesz ciasto polukrować, to polecam zrobić słodko – kwaśny lukier, czyli w tym celu musisz dobrze wymieszać przesiany przez sitko cukier puder z sokiem z cytryny. Zacznij od wymieszania pół szklanki cukru pudru z łyżką soku z cytryny. Jak chcesz rzadszy lukier, to dodaj więcej soku z cytryny. Kiedy ciasto będzie już przestygnięte, to polej je lukrem i dobrze go rozprowadź po cieście. Chwilę poczekaj aż lukier zastygnie.
Ciasto jest przepyszne. Uwielbiam takie smaki! I co ważne, czuć ten cytrynowy smak. Polecam.
Cieszę się, że ciasto zasmakowało 🙂