Gulasz wieprzowy z pieczarkami. Super smak.

By misziza
2024-07-11
Rating: 0.00
(0)

Przepis na pyszny, gęsty i aromatyczny gulasz wieprzowy z pieczarkami jest na wagę złota. Postarałam się i mam dla Ciebie właśnie taki przepis na gulasz. Gulasz to wspaniałe mięsno – warzywne danie, które jest popularne w wielu kuchniach, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce gulasz jest znany i uwielbiany od pokoleń. Gulasz składa się głównie z kawałków wieprzowiny, które są duszone w bogatym, aromatycznym sosie i dodatków. Dodatki mogą być różne. Tym razem wybrałam delikatne i apetyczne pieczarki oraz słodką marchewkę…. Pycha ♥

Dzisiaj miałam na obiedzie kilka dorosłych, bardzo głodnych osób (są u nas żniwa i były to osoby pracujące na polu 🙂 ), więc chciałam zrobić coś nie tylko smacznego, ale i sycącego. No i padło na gulasz wieprzowy 🙂 Podałam go z polskimi młodymi ziemniaczkami i mizerią i na szczęście wszystkim mega smakowało 🙂 Myślę, że warto się przekonać jak smakuje gulasz wieprzowy z pieczarkami z tego konkretnego przepisu…

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA GULASZ WIEPRZOWY Z PIECZARKAMI I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO GO ZROBIĆ:

gulasz wieprzowy z pieczarkami video

POTRZEBNE SKŁADNIKI:

Jakie mięso na gulasz wieprzowy?

MIĘSO WIEPRZOWE – Z chudego mięsa danie nie będzie aż tak smaczne 🙂 Dlatego najlepszym i najpopularniejszym wyborem jest łopatka, karkówka albo szynka. Ja wybrałam łopatkę.

Czym się różnią:

Łopatka: Jest to mięso kruche i tłuste, co zapewnia idealną konsystencję gulaszu. Łopatka zawiera dużo tkanki łącznej (jej główny składnik to kolagen), która podczas duszenia rozpada się na żelatynę, nadając gulaszowi gęstość i bogaty smak. Plus jest z reguły tańsza od karkówki ;). Tłuszcz w łopatce wieprzowej jest równomiernie rozłożony, co zapewnia lepszy smak i konsystencję gulaszu niż tłuszcz z karkówki, który gromadzi się głównie wokół mięśni. Plus łopatka ma wyrazisty, “wieprzowy” smak.

Karkówka: Jest to mięso bardziej tłuste niż łopatka, ale równie kruche i aromatyczne. Karkówka nadaje gulaszowi głęboki smak i soczystość. Może być zbyt tłusta dla niektórych osób, co może skutkować mdłym gulaszem.

Szynka: Jest to chude mięso, które wymaga dłuższego duszenia, ale może być dobrym wyborem, jeśli preferujesz gulasz mniej tłusty.

PIECZARKI – Świeże pieczarki mają delikatny, przyjemny zapach. Unikaj tych, które pachną kwaśno lub intensywnie ziemią. Pieczarki powinny być jędrne, bez plam czy przebarwień. Kapelusze powinny być białe lub jasnobrązowe, bez oznak psucia się. Najlepiej kupować pieczarki na wagę, a nie te w zamkniętych opakowaniach – w ten sposób można obejrzeć każdą pieczarkę.

Pod tym linkiem znajdziesz wyjaśnienie jak czyścić pieczarki – Kurczak z pieczarkami w sosie śmietanowym. – Kuchnia Izy

POZOSTAŁE SKŁADNIKI – marchewki (można zastąpić papryką), sól i pieprz, mąka pszenna, cebula, boczek (można pominąć, ale polecam go użyć), olej roślinny albo smalec (do wyboru, do smażenia), czosnek, czerwone wino (opcjonalnie), bulion drobiowy albo warzywny (lepszy drobiowy, można też poeksperymentować z bulionem wołowym), koncentrat pomidorowy, suszony tymianek i suszony rozmaryn, słodka papryka w proszku, ostra papryka w proszku, liść laurowy, natka pietruszki i opcjonalnie sos sojowy.

gulasz wieprzowy
gulasz wieprzowy

GULASZ WIEPRZOWY Z PIECZARKAMI. KROK PO KROKU.

KROK 1.

Zacznij od przygotowania wszystkich składników. Mięso (polecam łopatkę wieprzową) pokrój na mniejsze, w w miarę równe kawałki. Cebulę pokrój na małe kawałki, a marchewki na plasterki (średniej wielkości, nie powinny być bardzo cienkie, żeby się nie rozpadły podczas duszenia). Pieczarki również pokrój na plasterki. Boczek (może być kupiony w formie cienkich plastrów) pokrój na małe kawałki.

Mięso z łopatki przełóż do miski i posyp je solą i pieprzem (około łyżeczka soli i 3/4 łyżeczki pieprzu, jeśli lubisz mocno doprawione to dodaj więcej). Dobrze przemieszaj. Następnie posyp mięso mąkę pszenną i ponownie dobrze przemieszaj.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1b.
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1b.
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1c
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-1c

Krok 2.

Postaw garnek na średnim ogniu i pozwól mu się dobrze rozgrzać. Dodaj pokrojony boczek do gorącego garnka. Nie dodawaj oleju, ponieważ boczek sam wypuści wystarczającą ilość tłuszczu. Regularnie mieszaj boczek, aby równomiernie się smażył i nie przywierał do dna garnka. Smaż boczek kilka minut, ale nie za długo – najlepiej jakby się podsmażył, ale nie był bardzo chrupiący. Uważaj aby go nie przypalić. Kiedy będzie gotowy, to usuń boczek z garnka i przełóż go na talerz – doda się go później do gulaszu.

Uwaga! Jeśli nie chcesz w ogóle dodawać boczku, to od razu przejdź do następnego kroku.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotownaie-krok-2a.j
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotownaie-krok-2a.
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-2b
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-2b

KROK 3.

Dodaj trochę smalcu albo oleju roślinnego i obsmaż mięso wieprzowe z dwóch stron aż do uzyskania lekko brązowego koloru. Długość obsmażania zależy od wielkości kawałków, ale wyjdzie po około 2 minuty z każdej strony. Pamiętaj, że ma być ono jedynie obsmażone z zewnątrz, w środku musi zostać surowe. Obsmażanie zajmie trochę czasu, bo mięsa jest sporo i trzeba będzie obsmażać w kilku partiach. Mięso nie powinno się za bardzo stykać ze sobą. Żeby było szybciej można dodatkowo obsmażać mięso na patelni (oprócz w garnku). Kiedy mięso będzie obsmażone, to odłóż je na bok.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-3a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-3a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-3b
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-3b

KROK 4.

W razie konieczności dodaj więcej tłuszczu (oleju lub smalcu) i wrzuć do garnka pokrojoną cebulę i marchewki. Jeśli chcesz, możesz zamienić marchewki na paprykę. Przemieszaj i smaż warzywa około 5 minut. Następnie dodaj pokrojone pieczarki i smaż je około 5 minut aż lekko zbrązowieją. Następnie dodaj starty czosnek, dobrze przemieszaj i smaż wszystko jeszcze 2 minuty.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-4a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-4a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-4b
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-4b

KROK 5.

Następnie wlej czerwone wino, przemieszaj i odczekaj około 5 minut aż wino w większości odparuje – jeśli nie chcesz używać wina, to wlej od razu bulion. Kiedy wino odparuje, to wlej bulion. Wszystko przemieszaj.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-5
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-5

KROK 6.

Kiedy bulion się zagotuje to zmniejsz ogień i dodaj koncentrat pomidorowy, odłożone wcześniej mięso (wszystko: mięso plus boczek). Dodaj suszony tymianek, suszony rozmaryn, słodką paprykę w proszku, ostrą paprykę w proszku (opcjonalnie), sól i pieprz do smaku oraz liść laurowy. Polecam też dodać łyżkę sosu sojowego, ale nie jest to niezbędny dodatek.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-6a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-6a
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-6b.
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-6b.

KROK 7.

Duś pod przykryciem na małym ogniu minimum jedną godzinę. Chociaż najlepiej dusić około półtorej godziny – wtedy mięso będzie bardziej miękkie. Pamiętaj, aby w trakcie duszenia, co jakiś czas dobrze zamieszać (tak co 15 minut). Na koniec wypróbuj jak smakuje i w razie konieczności dopraw wybranymi przyprawami. Wyjmij liść laurowy. Kiedy gulasz będzie już gotowany, to możesz dodać posiekaną natkę pietruszki.

W razie konieczności w trakcie gotowania dolej około pół szklanki wody – jeśli gulasz będzie zbyt gęsty.

gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-7.
gulasz-wieprzowy-z-pieczarkami-przygotowanie-krok-7.

SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥

WARTOŚĆ ODŻYWCZA:

Całe danie można podzielić na około 8 porcji.

Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:

KALORIE: 403

BIAŁKO: 41,2 g

TŁUSZCZE: 18,3 g

WĘGLOWODANY: 17,8 g

gulasz wieprzowy
gulasz wieprzowy

GULASZ WIEPRZOWY Z PIECZARKAMI. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

gulasz wieprzowy

Gulasz wieprzowy z pieczarkami

Czas przygotowania 15 minuty
Czas gotowania 1 godzina 50 minuty
Łączny czas 2 godziny 5 minuty
Porcje 8
Kalorie 403 kcal

Składniki
  

  • około 1,5 kg mięsa wieprzowego (polecam łopatkę wieprzową)
  • 1 litr bulionu drobiowego, warzywnego można użyć też bulion wołowy
  • 500 g marchewek
  • jedna duża cebula
  • 2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
  • pół szklanki mąki pszennej do posypania mięsa
  • łyżeczka soli do posypania mięsa
  • około 3/4 łyżeczki pieprzu do posypania mięsa
  • około 300 g pieczarek
  • około 100 g – 150 g boczku wędzonego surowego może być w plastrach
  • 3 ząbki czosnku
  • pół szklanki czerwonego wina – opcjonalnie, można pominąć półwytrawne albo wytrawne
  • czubata łyżeczka suszonego tymianku
  • czubata łyżeczka suszonego rozmarynu
  • łyżeczka słodkiej papryki w proszku można dać więcej
  • pół łyżeczki ostrej papryki – opcjonalnie można dać więcej
  • jeden albo dwa liście laurowe
  • łyżka sosu sojowego – opcjonalnie, ale polecam dodać
  • natka pietruszki
  • pieprz i sól do przyprawienia gulaszu ilość według potrzeb

Instrukcje
 

  • Zacznij od przygotowania wszystkich składników. Mięso (polecam łopatkę wieprzową) pokrój na mniejsze, w w miarę równe kawałki. Cebulę na małe kawałki, a marchewki na plasterki (średniej wielkości, nie powinny być bardzo cienkie, żeby się nie rozpadły podczas duszenia). Pieczarki również pokrój na plasterki. Boczek (może być kupiony w formie cienkich plastrów) pokrój na małe kawałki.
    Mięso z łopatki przełóż do miski i posyp je solą i pieprzem (około łyżeczka soli i 3/4 łyżeczki pieprzu, jeśli lubisz mocno doprawione to dodaj więcej). Dobrze przemieszaj. Następnie posyp mięso mąkę pszenną i ponownie dobrze przemieszaj.
  • Postaw garnek na średnim ogniu i pozwól mu się dobrze rozgrzać. Dodaj pokrojony boczek do gorącego garnka. Nie dodawaj oleju, ponieważ boczek sam wypuści wystarczającą ilość tłuszczu. Regularnie mieszaj boczek, aby równomiernie się smażył i nie przywierał do dna garnka. Smaż boczek kilka minut, ale nie za długo – najlepiej jakby się podsmażył, ale nie był bardzo chrupiący. Uważaj aby go nie przypalić. Kiedy będzie gotowy, to usuń boczek z garnka i przełóż go na talerz – doda się go później do gulaszu.
    Uwaga! Jeśli nie chcesz w ogóle dodawać boczku, to od razu przejdź do następnego kroku.
  • Dodaj trochę smalcu albo oleju roślinnego i obsmaż mięso wieprzowe z dwóch stron aż do uzyskania lekko brązowego koloru. Długość obsmażania zależy od wielkości kawałków, ale wyjdzie po około 2 minuty z każdej strony. Pamiętaj, że ma być ono jedynie obsmażone z zewnątrz, w środku musi zostać surowe. Obsmażanie zajmie trochę czasu, bo mięsa jest sporo i trzeba będzie obsmażać w kilku partiach. Mięso nie powinno się za bardzo stykać ze sobą. Żeby było szybciej można dodatkowo obsmażać mięso na patelni (oprócz w garnku). Kiedy mięso będzie obsmażone, to odłóż je na bok.
  • W razie konieczności dodaj więcej tłuszczu (oleju lub smalcu) i wrzuć do garnka pokrojoną cebulę i marchewki. Jeśli chcesz, możesz zamienić marchewki na paprykę. Przemieszaj i smaż warzywa około 5 minut. Następnie dodaj pokrojone pieczarki i smaż je około 5 minut aż lekko zbrązowieją. Następnie dodaj starty czosnek, dobrze przemieszaj i smaż wszystko jeszcze 2 minuty.
  • Następnie wlej czerwone wino, przemieszaj i odczekaj około 5 minut aż wino w większości odparuje – jeśli nie chcesz używać wina, to wlej od razu bulion. Kiedy wino odparuje, to wlej bulion. Wszystko przemieszaj.
  • Kiedy bulion się zagotuje to zmniejsz ogień i dodaj koncentrat pomidorowy, odłożone wcześniej mięso (wszystko: mięso plus boczek). Dodaj suszony tymianek, suszony rozmaryn, słodką paprykę w proszku, ostrą paprykę w proszku (opcjonalnie), sól i pieprz oraz liść laurowy. Polecam też dodać łyżkę sosu sojowego, ale nie jest to niezbędny dodatek.
  • Duś pod przykryciem na małym ogniu minimum jedną godzinę. Chociaż najlepiej dusić około półtorej godziny – wtedy mięso będzie bardziej miękkie. Pamiętaj, aby w trakcie duszenia, co jakiś czas dobrze zamieszać (tak co 15 minut). Wyjmij liść laurowy. Na koniec wypróbuj w razie konieczności dopraw wybranymi przyprawami. Kiedy gulasz będzie już gotowany, to możesz dodać posiekaną natkę pietruszki.
    W razie konieczności w trakcie gotowania dolej około pół szklanki wody – jeśli gulasz będzie zbyt gęsty.

Film

gulasz wieprzowy z pieczarkami
gulasz wieprzowy z pieczarkami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close