Szukasz pomysłu na krewetki? Jeśli tak, to może skusisz się na bardzo smaczny, pełen smaku i łatwy w przygotowaniu makaron z krewetkami w sosie śmietanowym. To fajny pomysł na rodzinny obiad, spotkanie ze znajomymi, jakąś specjalną okazję, czy nawet randkę 😉 Danie bardzo fajnie wygląda i łączy w sobie to co bardzo lubię, czyli krewetki i makaron. Z pewnością najesz się takim makaronem i zapamiętasz to danie na dłużej (ale nie ze względu na cenę krewetek ;P ).
Krewetki są coraz popularniejsze w Polsce, chociaż bardzo daleko im do popularności w takich krajach jak Hiszpania, Francja, czy kraje azjatyckie. Wynika to między innymi z tego, że nie są one zbyt tanie i z tego, że w przeszłości dostęp do krewetek w Polsce był mocno ograniczony (import krewetek z cieplejszych wód był w przeszłości drogi i skomplikowany) i dopiero teraz są one w miarę łatwo dostępne w większości supermarketów. Krewetki nie są tradycyjnym składnikiem polskich potraw i dlatego wielu Polaków może nie być z nimi zaznajomionych lub nie wiedzieć, jak je przygotować. Dlatego myślę, że ten przepis może kogoś zainspirować do ich przygotowania 🙂
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA KREWETKI Z MAKARONEM I ZOBACZ JAK ŁATWO JE PRZYGOTOWAĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
KREWETKI – Krewetki można kupić świeże albo mrożone. Zarówno te mrożone, jak i świeże można kupić niepoddane żadnej obróbce cieplnej albo wstępnie obgotowane. Tak naprawdę w Polsce do naszej kuchni domowej będziemy mieli do czynienia głównie z mrożonymi krewetkami. Kupując mrożone krewetki zwróć przede wszystkim uwagę na glazurę – unikaj krewetek o zbyt dużej warstwie lodu. Zbyt gruba warstwa lodu (glazury) może oznaczać, że krewetki były wielokrotnie zamrażane i rozmrażane, co pogarsza ich jakość. Optymalnie grubość lodu powinna wynosić mniej więcej 10%.
W sklepach typu Biedronka, czy Lidl spotkasz się głównie z krewetkami białymi blanszowanymi i surowymi. Te blanszowane mają kolor lekko różowy, a surowe szary. Krewetki blanszowane były już wstępnie obgotowane – proces blanszowania polega na krótkim zanurzeniu krewetek we wrzącej wodzie, a następnie szybkim schłodzeniu ich w lodowatej wodzie. Natomiast krewetki surowe nie przeszły żadnej obróbki termicznej. Ja do tego dania wykorzystał krewetki blanszowane, odmiana Vannamei – takie są najczęściej dostępne w polskich sklepach.
MAKARON -Teoretycznie odpowiedni będzie każdy makaron, zarówno ten długi, jak i krótki, ale ja szczególnie polecam wybrać jakiś dłuższy makaron typu spaghetti, tagliatelle, fettuccine. Długi makaron ma większą powierzchnię niż krótszy, co pozwala na lepsze wiązanie sosu. Sos równomiernie pokrywa makaron, tworząc kremową i przyjemniejszą konsystencję.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI: masło, oliwa z oliwek lub olej, sól i pieprz, śmietanka 30 %, woda po gotującym się makaronie, słodka papryka w proszku, białe wino (opcjonalnie), cebula i czosnek, natka pietruszki.
KREWETKI Z MAKARONEM W SOSIE ŚMIETANOWYM. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1 A i B.
Zacznij od ugotowania makaronu. Gotuj w osolonej wodzie. Najlepiej ugotować makaron al dente, a nie do zupełnej miękkości. Zupełnie pod koniec gotowania się makaronu (w ostatniej minucie) odlej około pół szklanki wody – woda przyda się do sosu.
Teraz krewetki. Jeśli masz krewetki mrożone blanszowane (wcześniej obgotowane, są koloru różowego), to wystarczy je wyjąć z zamrażarki, wyłożyć na sito, opłukać kilka minut pod strumieniem zimnej/bardzo zimnej wody i odsączyć (po opłukaniu zostawić kilka minut na sitku) i osuszyć na papierowym ręczniku. To jest szybki sposób, ale jeszcze lepszym sposobem jest wyjęcie je kilka godzin/na noc z zamrażalki i przełożenie do lodówki, tak żeby w lodówce same się rozmroziły.
Z krewetek możesz usunąć ogonki albo je zostawić. Czy usuwać ogonki przed smażeniem?
Można i tak, i tak 🙂 Ogólnie rzec biorąc to warto usunąć ogonki, jeśli chcesz, aby jedzenie było łatwiejsze i przyjemniejsze do jedzenia, szczególnie dla dzieci lub osób starszych. Natomiast zostaw ogonki, jeśli chcesz, aby makaron wyglądał bardziej efektownie. Małe krewetki koktajlowe zwykle mają małe, twarde ogonki, które raczej lepiej usunąć.
Jak usunąć ogonek? Po prostu palcami chwyć ogonek krewetki tuż przy miejscu jego połączenia z tułowiem. Następnie delikatnie przekręć ogonek i wyciągnij go z tułowia.
KROK 1C
Na patelni rozpuść masło i dolej jedną, dwie łyżki oliwy z oliwek (ewentualnie zwykłego oleju). Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć rozmrożone krewetki na patelnię. Smaż około 2 – 3 minuty z każdej strony. W międzyczasie dobrze je posól i popieprz. Pod koniec smażenia możesz też przyprawić je słodką papryką w proszku (ale jeśli chcesz ją dodać, to dopiero pod koniec smażenia). Kiedy krewetki się usmażą, to zdejmij je z patelni i odłóż na osobny talerz.
KROK 2.
Po smażeniu krewetek zostaną brązowe, skarmelizowane resztki. Możesz je usunąć np. papierem kuchennym, ale moim zdaniem nie warto, bo dodają one potrawie smak i głębię. Na patelni dodaj więcej masła (w razie konieczności) i wrzuć pokrojoną drobną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty. Następnie dodaj starty na tarce albo drobno posiekany czosnek i przesmaż go z cebulą około 1 minutę.
KROK 3.
Teraz wlej około poł szklanki białego wino, przemieszaj i doprowadź wino do wrzenia. Odczekaj kilka minut aż wino w zdecydowanej większości odparuje. Uwaga! Jeśli nie chcesz z jakiegoś powodu dodawać wina, to pomiń ten krok.
KROK 4.
Następnie wlej na patelnię śmietankę 30 % oraz pół szklanki wody po gotującym się makaronie (pamiętaj, że trzeba wcześniej odlać wodę z makaronu). Dobrze przemieszaj.
KROK 5.
Następnie dodaj słodką paprykę w proszku oraz sól i pieprz do smaku. Gotuj sos około 5 – 7 minut aż wyraźnie zgęstnieje. Kiedy sos będzie odpowiednio gęsty, to dodaj ugotowany makaron i dobrze przemieszaj, aby sos ładnie oblepił makaron.
KROK 6.
Potem dodaj odłożone wcześniej krewetki plus opcjonalnie posiekaną natkę pietruszki. Dobrze przemieszaj i podawaj od razu. Można też danie posypać startym serem Grana Padano albo Parmezanem ♥
SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
MASZ OCHOTĘ NA INNE PYSZNE I SZYBKIE PRZYGOTOWANIE DANIE Z MAKARONEM? SPRAWDŹ KONIECZNIE TE PRZEPISY:
Makaron Udon z kurczakiem i warzywami. – Kuchnia Izy
Makaron z kurczakiem i mozzarellą w sosie pomidorowym. – Kuchnia Izy
Makaron z kurczakiem i cukinią w sosie śmietanowym. – Kuchnia Izy
Makaron z kurczakiem i boczkiem w sosie śmietanowym. – Kuchnia Izy
Makaron orzo z pieczarkami. Kremowy i pełen smaku. – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Całe danie można podzielić na 4 porcje.
Jedna porcja (1/4) będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 773
BIAŁKO: 31,7 g
TŁUSZCZE: 38,5 g
WĘGLOWODANY: 68,7 g
KREWETKI Z MAKARONEM W SOSIE ŚMIETANOWYM. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA:
Krewetki z makaronem w sosie śmietanowym
Ingredients
- 400 – 500 g krewetek np. blanszowanych, odmiana Vannmei
- 350 g makaronu, najlepiej długiego typu spaghetti
- 30 g masła plus 2 łyżki oliwy lub oleju w razie konieczności dodaj więcej
- jedna duża cebula, drobno pokrojona
- 2 – 3 starte ząbki czosnku
- pól szklanki białego wina opcjonalnie
- około 330 – 350 ml śmietanki 30 %
- pół szklanki wody po gotującym się makaronie
- płaska łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- sól i pieprz do smaku
- natka pietruszki opcjonalnie
- 50 g sera Grana Padano albo Parmezanu, startego można dodać na koniec
Instructions
- Zacznij od ugotowania makaronu. Gotuj w osolonej wodzie. Najlepiej ugotować makaron al dente, a nie do zupełnej miękkości. Zupełnie pod koniec gotowania się makaronu (w ostatniej minucie) odlej około pół szklanki wody – woda przyda się do sosu.Teraz krewetki. Jeśli masz krewetki mrożone blanszowane (wcześniej obgotowane, są koloru różowego), to wystarczy je wyjąć z zamrażarki, wyłożyć na sito, opłukać kilka minut pod strumieniem zimnej/bardzo zimnej wody i odsączyć (po opłukaniu zostawić kilka minut na sitku) i osuszyć na papierowym ręczniku. To jest szybki sposób, ale jeszcze lepszym sposobem jest wyjęcie je kilka godzin/na noc z zamrażalki i przełożenie do lodówki, tak żeby w lodówce same się rozmroziły.
- Z krewetek możesz usunąć ogonki albo je zostawić. Czy usuwać ogonki przed smażeniem?Można i tak, i tak 🙂 Ogólnie rzec biorąc to warto usunąć ogonki, jeśli chcesz, aby jedzenie było łatwiejsze i przyjemniejsze do jedzenia, szczególnie dla dzieci lub osób starszych. Natomiast zostaw ogonki, jeśli chcesz, aby makaron wyglądał bardziej efektownie. Małe krewetki koktajlowe zwykle mają małe, twarde ogonki, które raczej lepiej usunąć.Jak usunąć ogonek? Po prostu palcami chwyć ogonek krewetki tuż przy miejscu jego połączenia z tułowiem. Następnie delikatnie przekręć ogonek i wyciągnij go z tułowia.
- Na patelni rozpuść masło i dolej jedną, dwie łyżki oliwy z oliwek (ewentualnie zwykłego oleju). Kiedy się rozpuści, to wrzuć rozmrożone krewetki na patelnię. Smaż około 2 – 3 minuty z każdej strony. W międzyczasie dobrze je posól i popieprz. Pod koniec smażenia możesz też przyprawić je słodką papryką w proszku (ale jeśli chcesz ją dodać, to dopiero pod koniec smażenia). Kiedy krewetki się usmażą, to zdejmij je z patelni i odłóż na osobny talerz.
- Po smażeniu krewetek zostaną brązowe, skarmelizowane resztki. Możesz je usunąć np. papierem kuchennym, ale moim zdaniem nie warto, bo dodają one potrawie smak i głębię. Na patelni dodaj więcej masła (w razie konieczności) i wrzuć pokrojoną drobną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty. Następnie dodaj starty na tarce albo drobno posiekany czosnek i przesmaż go z cebulą około 1 minutę.
- Teraz wlej około poł szklanki białego wino, przemieszaj i doprowadź wino do wrzenia. Odczekaj kilka minut aż wino w zdecydowanej większości odparuje. Uwaga! Jeśli nie chcesz z jakiegoś powodu dodawać wina, to pomiń ten krok.
- Następnie wlej na patelnię śmietankę 30 % oraz pół szklanki wody po gotującym się makaronie (pamiętaj, że trzeba wcześniej odlać wodę z makaronu). Dobrze przemieszaj.
- Potem dodaj słodką paprykę w proszku oraz sól i pieprz do smaku. Gotuj sos około 5 – 7 minut aż wyraźnie zgęstnieje. Kiedy sos będzie odpowiednio gęsty, to dodaj ugotowany makaron i dobrze przemieszaj, aby sos ładnie oblepił makaron.
- Teraz dodaj odłożone wcześniej krewetki plus opcjonalnie posiekaną natkę pietruszki. Dobrze przemieszaj i podawaj od razu. Można też danie posypać startym serem Grana Padano albo Parmezanem.