Dzisiaj mam dla Ciebie fajny pomysł na szybki obiad, czyli kurczak po azjatycku z dodatkiem koreańskiej pasty Gochujang. Taki kurczak skąpany w gęstym, pełnym smaku sosie jest po prostu pyszny. W sosie wyczujesz nutę słodyczy, kwaskowości, no i oczywiście tej mocnej, charakterystycznej ostrości, którą daje ta konkretna pasta. W ostatnich latach Gochujang zyskała popularność również w Polsce, głównie za sprawą tego, że Polacy zaczynają przekonywać się do kuchni azjatyckiej 🙂
Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, czyli listę składników i sposób przygotowania to kliknij “Skocz do przepisu”. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to czytaj dalej 🙂
W Polsce taką pastę kupisz głównie w sklepach z produktami kuchni azjatyckiej, bądź w większych supermarketach. Na tę chwilę największe sieci jak Biedronka, czy Lidl nie mają jej w stałej ofercie, ale pokazują się sporadycznie. Natomiast nie ma problemu, żeby kupić ją przez Internet. Co muszę podkreślić, to to, że warto dostosować ilość tej pasty do swoich preferencji. Pasta jest ostra, dlatego im więcej jej dasz do sosu, tym będzie on ostrzejszy. Musisz znać swoją tolerancję na takie smaki 🙂
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPIEM NA KURCZAKA PO AZJATYCKU Z PASTĄ GOCHUJANG I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO GO ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
MIĘSO Z KURCZAKA – Do dania wykorzystałam piersi z kurczaka, które są idealne do przygotowania szybkich obiadów. Będzie potrzebne około 500 g piersi z kurczaka, to są dwie duże albo trzy mniejsze piersi. Takie piersi należy pokroić w kostkę – wielkość tak “na jednego gryza”. Jeśli kupujesz mięso pakowane, sprawdź datę przydatności do spożycia i upewnij się, że opakowanie jest szczelne i nieuszkodzone. Wewnątrz opakowania nie powinno być nadmiaru płynu ani przebarwień.
PASTA GOCHUJANG – Gochujang to tradycyjna koreańska pasta fermentowana, wytwarzana z czerwonej papryki chili, kleistego ryżu, fermentowanych ziaren sojowych i soli. Pochodzi z Korei i jest tam jednym z podstawowych składników kuchni, znanym i stosowanym od wieków. Pasta jest ostra, ale nie jest “tylko ostra”, bo ma bogaty, złożony smak, który łączy w sobie ostrość, słodycz, umami (czyli głębokiego, mięsistego, słonego smaku), a także lekko kwasowy posmak.
Ważne! Musisz sam dostosować ilość użytej pasty w tym daniu. Ja użyłam dwie płaskie łyżki, ale dla wielu osób to może być już za dużo, bo było naprawdę ostre (jak na kubki smakowe Polaków, Meksykanin by mnie pewnie wyśmiał – dla mojej mamy było już za ostre 😉 ) Dlatego, jeśli pierwszy raz używasz tej pasty albo nie lubisz bardzo ostrych smaków, to użyj tylko jedną płaską łyżkę pasty.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI: na sos: woda, skrobia ziemniaczana, sos sojowy, ocet ryżowy (albo sok z cytryny), czosnek plus skrobia ziemniaczana, sól, pieprz oraz słodka papryka do posypania mięsa.
Kurczak po azjatycku z pastą Gochujang. Krok po kroku.
KROK 1.
Zacznij od przygotowania sosu. Do miseczki wlej wodę i wsyp skrobię ziemniaczaną i dobrze przemieszaj tak, aby skrobia rozpuściła się w wodzie. Następnie dodaj sos sojowy, ocet ryżowy (lub sok z cytryny), starty czosnek, miód w formie płynnej oraz pastę Gochujang. Dobrze wszystko wymieszaj, aby składniki ładnie się ze sobą połączyły.
(Musisz sama/sam ocenić ile pasty chcesz dodać – im jej więcej dodasz, tym sos będzie ostrzejszy. Polecam dodać minimum pół łyżki do maximum 2 płaskich łyżek do sosu. Wartość taka pośrednia to jedna płaska łyżka).
KROK 2.
Piersi z kurczaka pokrój na małe kawałki – tak na jednego gryza. Do głębszego talerza wsyp skrobię ziemniaczaną, sól, pieprz oraz słodką paprykę w proszku i dobrze przemieszaj. Każdy kawałek kurczaka obtocz w tak przygotowanej skrobi.
KROK 3.
Na patelni rozgrzej olej roślinny (kilka łyżek) i smaż kawałki kurczaka na rozgrzanym oleju z obydwu stron. Najlepiej jakby kawałki kurczaka nie stykały się ze sobą – w razie konieczności smaż w dwóch partiach. Czas smażenia to około 3 – 5 minut z każdej strony (w zależności od wielkości kawałków).
KROK 4.
Kiedy kawałki kurczaka będą usmażone, to wlej przygotowany wcześniej sos i przemieszaj go z kurczakiem. Trzymaj na ogniu kilka minut aż wyraźnie zgęstnieje. Tak po około 2 – 3 minutach sos już powinien mocno zgęstnieć. Kiedy sos będzie tak gęsty jak tego będziesz chciał, to opcjonalnie możesz posypać mięso i sos sezamem oraz szczypiorkiem lub cebulą dymką. Podawaj od razu. Polecam podawać z ryżem albo makaronem ryżowym.
SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
JEŚLI LUBISZ SZYBKIE DANIA W STYLU AZJATYCKIM, TO SZCZEGÓLNIE POLECAM CI:
Kurczak ze szparagami w stylu azjatyckim. – Kuchnia Izy
Makaron Udon z kurczakiem w sosie w stylu Teriyaki – Kuchnia Izy
Kurczak z warzywami “po chińsku”. – Kuchnia Izy
Makaron Udon z kurczakiem i warzywami. – Kuchnia Izy
Kurczak słodko-kwaśny. – Kuchnia Izy
Zapiekany ryż z kurczakiem i warzywami w sosie w stylu Teriyaki. – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Całe danie można podzielić na około 4 porcje.
Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 382
BIAŁKO: 28 g
TŁUSZCZE: 14,2 g
WĘGLOWODANY: 34,7 g
Kurczak po azjatycku z pastą Gochujang. Składniki, przygotowanie, możliwość wydrukowania.
Kurczak po azjatycku z pastą Gochujang
Ingredients
- około 500 g piersi z kurczaka (dwie duże piersi albo trzy mniejsze)
- pół szklanki skrobi ziemniaczanej
- łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki pieprzu
- olej do smażenia (według potrzeb)
Składniki na sos:
- szklanka wody
- 3 łyżki sosu sojowego
- półtora łyżki octu ryżowego albo soku z cytryny
- 3 ząbki czosnku
- czubata łyżka skrobi ziemniaczanej
- 3 łyżki miodu w formie płynnej
- jedna albo dwie płaskie płaskie łyżki Gochujang dwie łyżki – uzyskasz ostry sos, a przy jednej łyżce mniej ostry (zdecyduj jak ostry chcesz uzyskać), możesz też zacząć od małej ilości, czyli pół łyżki
Instructions
- Zacznij od przygotowania sosu. Do miseczki wlej wodę i wsyp skrobię ziemniaczaną i dobrze przemieszaj tak, aby skrobia dobrze rozpuściła się w wodzie. Następnie dodaj sos sojowy, ocet ryżowy (lub sok z cytryny), starty czosnek, miód oraz pastę Gochujang. Dobrze wszystko wymieszaj, aby składniki ładnie się ze sobą połączyły.(Musisz sama/sam ocenić ile pasty chcesz dodać – im jej więcej dodasz, tym sos będzie ostrzejszy. Polecam dodać minimum pół łyżki do maximum 2 płaskich łyżek do sosu. Wartość taka pośrednia to jedna płaska łyżka).
- Piersi z kurczaka pokrój na małe kawałki – tak na jednego gryza. Do głębszego talerza wsyp skrobię ziemniaczaną, sól, pieprz oraz słodką paprykę w proszku i dobrze przemieszaj. Każdy kawałek kurczaka obtocz w tak przygotowanej skrobi.
- Na patelni rozgrzej olej roślinny (kilka łyżek) i smaż kawałki kurczaka na rozgrzanym oleju z obydwu stron. Najlepiej jakby kawałki kurczaka nie stykały się ze sobą – w razie konieczności smaż w dwóch partiach. Czas smażenia to około 3 – 5 minut z każdej strony (w zależności od wielkości kawałków).
- Kiedy kawałki kurczaka będą usmażone, to wlej przygotowany wcześniej sos i przemieszaj go z kurczakiem. Trzymaj na ogniu kilka minut aż wyraźnie zgęstnieje. Tak po około 2 – 3 minutach sos już powinien mocno zgęstnieć. Kiedy sos będzie tak gęsty jak tego będziesz chciał, to opcjonalnie możesz posypać mięso i sos sezamem oraz szczypiorkiem lub szczypiorem. Podawaj od razu. Polecam podawać z ryżem albo makaronem ryżowym.