Racuchy ze śliwkami. Na suchych drożdżach.

By misziza
2024-10-08
Rating: 0.00
(0)

Poznaj przepis na pyszne, słodkie racuchy ze śliwkami, do zrobienia których wykorzystałam suche drożdże. Słodko – kwaśne śliwki są wprost idealnym dodatkiem do tych bardzo znanych, polskich puszystych placuszków. U nas w domu racuchy praktycznie zawsze robiło się na słodki obiad, ale sa one też idealne na deser, czy jako przekąskę. Późne lato i wczesna jesień, kiedy sezon na śliwki trwa w pełni, to wprost idealny czas, aby przekonać się, czy ten konkretny przepis na racuchy ze śliwkami przypadnie Ci do gustu. ♥

Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, to kliknij “skocz do przepisu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to czytaj dalej…

To jest przepis z suszonym drożdżami i jest naprawdę prosty do zrobienia. Jeśli jednak szukasz przepisu na tradycyjne racuchy na świeżych drożdżach to mam go tutaj: Racuchy drożdżowe z jabłkami. Polski przysmak. – Kuchnia Izy. Takie racuszki uwielbiam posypane po prostu cukrem pudrem, choć przyznam, że czasem dodaje domowe powidła śliwkowe. Na końcu wpisu podałam też inne pomysły na pyszne dodatki do racuchów ;).

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA RACUCHY ZE ŚLIWKAMI I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JE ZROBIĆ:

racuchy drożdżowe ze śliwkami

POTRZEBNE SKŁADNIKI:

MĄKA PSZENNA – Do racuchów na suchych drożdżach najlepiej użyć mąki pszennej typu 450 (tzw. mąka tortowa) lub typ 500 (mąka krupczatka albo wrocławska). Oba typy mąki są lekkie i mają wystarczająco dużo glutenu, co pomaga w uzyskaniu puszystej konsystencji, kluczowej w racuchach.

SUCHE DROŻDZESuche drożdże to drożdże w formie granulatu lub proszku, które zostały wysuszone, aby miały dłuższy termin przydatności do spożycia. Są one bardziej skoncentrowane niż świeże drożdże, dlatego zazwyczaj stosuje się ich mniej w przepisach. Najczęściej 7 g – 8 g suchych drożdży (1 torebka) odpowiada 25 g świeżych drożdży. Podany przepis jest z użyciem właśnie suchych drożdży. Ich plusem jest to, że nie wymagają rozpuszczenia w wodzie i można je bezpośrednio dodawać do mąki. Należy jednak pamiętać, że ich zapach jest bardziej neutralny i nie uzyskasz, tak jak w przypadku świeżych drożdży, tego charakterystycznego “drożdżowego” aromatu.

ŚLIWKI Najlepiej sprawdzą się śliwki dojrzałe, ale jędrne. Zbyt miękkie będą się rozpadać podczas smażenia, a niedojrzałe będą kwaśne .Lekko ugniatając śliwkę, sprawdzisz, czy jest dojrzała. Powinna być miękka, ale nie rozpadająca się.

POZOSTAŁE SKŁADNIKI – olej do smażenia, cukier biały, cukier waniliowy, sól, mleko, jajka.

racuchy z suchych drożdży ze śliwkami
racuchy-z-suchych-drozdzy-ze-sliwkami.

RACUCHY ZE ŚLIWKAMI. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Do miski wsyp przesianą przez sitko mąkę pszenną i dodaj sól, cukier biały, cukier waniliowy oraz suszone drożdże. Dobrze wszystko przemieszaj.

racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-1a
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-1a
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-1b
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-1b

KROK 2.

Podgrzej mleko w rondelku, ale uwaga mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące. Zbyt gorące mleko może zabić drożdże i uniemożliwić wyrośnięcie ciasta. Natomiast ciepłe mleko aktywuje drożdże i przyspiesza wyrastanie ciasta.

Jak sprawdzić temperaturę mleka?
  • Termometr kuchenny: Najbardziej precyzyjny sposób. Idealna temperatura dla drożdży to około 35-40°C.
  • Palec: Zanurz czysty palec w mleku. Powinno być ciepłe, ale nie parzące. To chyba najszybszy sposób 😉

KROK 3.

Następnie dodaj ciepłe mleko do suchych składników oraz wbij dwa jajka w temp. pokojowej. Przemieszaj łopatką składniki, tak żeby się połączyły. Ciasto będzie miało kleistą konsystencję. Nie będzie ani bardzo gęste, ale zbyt luźne. Po połączeniu składników, ciasto trzeba wyrobić – wyrabianie ma bardziej intensywny proces, który ma na celu rozwinięcie glutenu w cieście. Dzięki temu ciasto staje się elastyczne i dobrze wyrośnie. Możesz wyrobić ciasto ręcznie albo mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Ja polecam po prostu mieszać przez około 5 – 7 minut łopatką albo dużą łyżką- zauważ, że im więcej czasu minie, tym ciężej będzie się wyrabiać, ale spokojnie dasz radę ;). Po wyrobieniu ciasta, przykryj miskę z ciastem ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na około 45 – 50 minut do wyrośnięcia.

racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3a.
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3a.
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3b
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3b
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3c
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-3c

KROK 4.

W międzyczasie przekrój śliwki na pół i wyjmij z nich pestki. Każdą połówkę pokrój na mniejsze kawałki np. ćwiartki albo paseczki. Kiedy ciasto będzie wyrośnięte, to dodaj do ciasta pokrojone śliwki i przemieszaj, tak aby śliwki połączyły się z ciastem. Możesz zostawić kilka śliwek, aby dodać je później, już w trakcie smażenia placków.

racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-4
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-4
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-4b
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-4b

KROK 5.

Można smażyć na jednej albo na dwóch patelniach jednocześnie. Na dużej patelni rozgrzej olej roślinny albo masło klarowane na średnim ogniu. Pamiętaj, że olej nie powinien być zbyt mocno rozgrzany, bo wtedy racuchy zbyt mocno przypalą się z zewnątrz, a w środku mogą pozostać surowe. Ilość oleju powinna być wystarczająca do smażenia na całej patelni, czyli kilka łyżek oleju. Możesz dać nieco więcej tłuszczu, czyli około 1 cm oleju – racuchy będą wtedy bardziej chrupiące i nieco bardziej puszyste. Nakładaj ciasto łyżką (warto ją wcześniej zmoczyć w zimnej wodzie albo oleju) i wykładaj placki na patelnię. Upewnij się, że mają one odpowiednią grubość (około 1-2 cm), aby dobrze się usmażyły. Możesz po wyłożeniu ciasta na patelnię wcisnąć połówki śliwek w ciasto np. jedną albo dwie połówki na placek. Smaż racuchy na mniejszym/średnim ogniu przez około 2-4 minuty z każdej strony, aż będą złotobrązowe. Gdy jedna strona jest ładnie zrumieniona, ostrożnie odwróć racuchy na drugą stronę. Po usmażeniu, przenieś racuchy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar oleju.

Posyp racuchy cukrem pudrem (jeśli chcesz) i podawaj na ciepło. Możesz je serwować z różnymi dodatkami, takimi jak dżem, powidła, owoce lub śmietana.

racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-5a
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-5a
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-5b
racuchy-drozdzowe-przygotowanie-krok-5b

SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥

Racuchy ze śliwkami świetnie komponują się z różnorodnymi dodatkami:
  1. Cukier puder – klasyczny, prosty dodatek, który doskonale pasuje do racuchów ♥
  2. Kwaśna śmietana 12 % albo 18 % – możesz dodać gęstą śmietanę, lekko posłodzoną np. miodem lub cukrem lub naturalną ♥
  3. Jogurt grecki – jako lżejsza alternatywa dla śmietany, doskonały z dodatkiem miodu lub syropu klonowego.
  4. Miód, syrop klonowy albo z agawy – delikatnie polej racuchy, by dodać im naturalnej słodyczy.
  5. Sos waniliowy lub czekoladowy lub każdy inny ulubiony – sprawdzi się dla miłośników bardziej deserowych dodatków.
  6. Wybrany lody np. waniliowe albo śmietankowe albo bita śmietana – mocno nieoczywisty wybór, ale idealny jeśli chcesz podać racuchy w bardziej luksusowej formie, szczególnie na ciepło.
  7. Ulubione dżemy albo powidła np. śliwkowe.

MAM DLA CIEBIE RÓWNIEŻ INNE PYSZNE POMYSŁY NA RÓŻNE RACUCHY I PLACKI:

Racuchy drożdżowe z jabłkami. Polski przysmak. – Kuchnia Izy

Placuszki z serka wiejskiego. – Kuchnia Izy

Placuszki z truskawkami w stylu pancakes. – Kuchnia Izy

Placki z dyni piżmowej. Kulinarne niebo i sekretny składnik♥ – Kuchnia Izy

Placki z cukinii i marchewki. – Kuchnia Izy

Placki z cukinii i sera. Dwóch serów 😉 – Kuchnia Izy

WARTOŚĆ ODŻYWCZA:

Z podanych proporcji wyjdzie około 15 – 18 racuszków, co daje około 4 porcje.

Jedna porcja (około 4 racuchy) będzie miała w przybliżeniu:

KALORIE: 700

BIAŁKO: 19,5 g

TŁUSZCZE: 16 g

WĘGLOWODANY: 122 g

Wartość została policzona wraz z olejem do smażenia.

racuchy ze śliwkami
racuchy ze śliwkami

RACUCHY ZE ŚLIWKAMI NA SUCHYCH DROŻDZACH. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

racuchy ze śliwkami

Racuchy ze śliwkami na suchych drożdzach.

Czas przygotowania 1 godzina
Czas smażenia 20 minuty
Porcje 4 (około 16 racuszków)
Kalorie 700 kcal

Składniki
  

  • 500 g (pół kilograma) mąki pszennej np. typ 450
  • 450 – 500 ml ciepłego mleka (podgrzanego, ale nie gorącego!)
  • 2 jajka, rozmiar L, temp. pokojowa
  • opakowanie suszonych drożdży (7 – 8 g)
  • 2 łyżki białego cukru
  • 1 płaska łyżka cukru waniliowego
  • około 1/3 łyżeczki soli
  • około 500 g śliwek (300 g pokrój na paski albo ćwiartki i dodaj bezpośrednio do ciasta, a około 200 g pokrój na połówki i wciśnij w ciasto już bezpośrednio podczas smażenia)

Instrukcje
 

  • Do miski wsyp przesianą przez sitko mąkę pszenną i dodaj sól, cukier biały, cukier waniliowy oraz suszone drożdże. Dobrze wszystko przemieszaj.
  • Podgrzej mleko w rondelku, ale uwaga mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące. Zbyt gorące mleko może zabić drożdże i uniemożliwić wyrośnięcie ciasta. Natomiast ciepłe mleko aktywuje drożdże i przyspiesza wyrastanie ciasta.
  • Następnie dodaj ciepłe mleko do suchych składników oraz wbij dwa jajka w temp. pokojowej. Przemieszaj łopatką składniki, tak żeby się połączyły. Ciasto będzie miało kleistą konsystencję. Nie będzie ani bardzo gęste, ale zbyt luźne. Po połączeniu składników, ciasto trzeba wyrobić – wyrabianie ma bardziej intensywny proces, który ma na celu rozwinięcie glutenu w cieście. Dzięki temu ciasto staje się elastyczne i dobrze wyrośnie. Możesz wyrobić ciasto ręcznie albo mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Ja polecam po prostu mieszać przez około 5 – 7 minut łopatką albo dużą łyżką- zauważ, że im więcej czasu minie, tym ciężej będzie się wyrabiać, ale spokojnie dasz radę ;). Po wyrobieniu ciasta, przykryj miskę z ciastem ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na około 45 – 50 minut do wyrośnięcia.
  • W międzyczasie przekrój śliwki na pół i wyjmij z nich pestki. Każdą połówkę pokrój na mniejsze kawałki np. ćwiartki albo paseczki. Kiedy ciasto będzie wyrośnięte, to dodaj do ciasta pokrojone śliwki i przemieszaj, tak aby śliwki połączyły się z ciastem. Możesz zostawić kilka śliwek, aby dodać je później, już w trakcie smażenia placków.
  • Można smażyć na jednej albo na dwóch patelniach jednocześnie. Na dużej patelni rozgrzej olej roślinny albo masło klarowane na średnim ogniu. Pamiętaj, że olej nie powinien być zbyt mocno rozgrzany, bo wtedy racuchy zbyt mocno przypalą się z zewnątrz, a w środku mogą pozostać surowe. Ilość oleju powinna być wystarczająca do smażenia na całej patelni, czyli kilka łyżek oleju. Możesz dać nieco więcej tłuszczu, czyli około 1 cm oleju – racuchy będą wtedy bardziej chrupiące i nieco bardziej puszyste. 
  • Nakładaj ciasto łyżką (warto ją wcześniej zmoczyć w zimnej wodzie albo oleju) i wykładaj placki na patelnię. Upewnij się, że mają one odpowiednią grubość (około 1-2 cm), aby dobrze się usmażyły. Możesz po wyłożeniu ciasta na patelnię wcisnąć połówki śliwek w ciasto np. jedną albo dwie połówki na placek. Smaż racuchy na mniejszym/średnim ogniu przez około 2-4 minuty z każdej strony, aż będą złotobrązowe. Gdy jedna strona jest ładnie zrumieniona, ostrożnie odwróć racuchy na drugą stronę. Po usmażeniu, przenieś racuchy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar oleju.
    Posyp racuchy cukrem pudrem (jeśli chcesz) i podawaj na ciepło. Możesz je serwować z różnymi dodatkami, takimi jak dżem, powidła, owoce lub śmietana.

Film

racuchy drożdżowe ze śliwkami
racuchy drożdżowe ze śliwkami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close