Jeśli szukasz pomysłu na makaron orzo z suszonymi pomidorami i ciecierzycą, to jesteś w idealnym miejscu. Mam dla Ciebie przepyszny, gęsty, kremowy i pełen smaku szybki obiad z makaronem orzo. Danie jest całkowicie wegańskie jeśli dodasz mleczko kokosowe albo po prostu wegetariańskie jeśli zaserwujesz je ze słodką śmietankę. Przyznam, że osobiście bardzo lubię duet suszone pomidory i ciecierzyca, bo przypominają mi o wspaniałej kuchni śródziemnomorskiej. Zresztą sam makaron orzo również pochodzi z tamtych rejonów Świata ♥
Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, to kliknij “skocz do przepisu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to czytaj dalej.
Przygotowałam ten przepis z użyciem wegańskiego smarowidła/mix-u tłuszczowego Naturale, na którym można podsmażyć cebulkę i czosnek. Jednak jeśli go nie masz to spokojnie możesz użyć inny tłuszcz do smażenia np. trochę oleju, oliwy albo w wersji niewegańskiej masła klarowanego. Ten pomysł na obiad to przede wszystkim prosty sposób na smaczny obiad z wykorzystaniem makaronu orzo, który jest moim zdaniem dość wyjątkowy i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych rodzajów makaronów 🙂
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA MAKARON ORZO Z SUSZONYMI POMIDORAMI I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO GO PRZYGOTOWAĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
MAKARON ORZO – Makaron orzo to mały makaron, kształtem przypominający ziarna ryżu lub jęczmienia. Może występować również pod nazwą risoni albo risini. Makaron w tym daniu ugotujemy w bulionie bezpośrednio na patelni, dlatego nie trzeba go gotować w osobnym naczyniu.
SUSZONE POMIDORY – Ja użyłam krojone pomidory ze słoiczka. Żeby nie było bałaganu na kuchni, polecam suszone pomidory w paskach. Już pokrojone, gotowe do rzucenia na patelnię. Całe pomidory to świetny wybór, ale ostrzegam trzeba będzie je samemu pokroić 😉
CIECIERZYCA – Ciecierzyca to fajny dodatek do makaronu orzo. Jest pełna białka roślinnego, błonnika i innych składników odżywczych. Możesz użyć jej od razu z puszki/słoika (odcedzonej) lub wcześniej namoczonej i ugotowanej suchej ciecierzycy. Polecam jednak użyć ciecierzycę z puszki czy słoika, jeśli zależy Ci na czasie.
BULION – Można wykorzystać bulion warzywny albo drobiowy. Najlepiej użyć własny domowy, ale jeśli go nie masz to spokojnie możesz wykorzystać kupny bulion np. Winiary, który rozpuszcza się w wodzie. Możesz też wykorzystać przecedzony rosół np. z dnia poprzedniego.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI – cebula, czosnek, baby szpinak lub rukola, zioła prowansalskie, pieprz i sól, mleczko kokosowe lub śmietanka, masełko wegańskie Naturalne lub inny tłuszcz do podsmażenia.
MAKARON ORZO Z SUSZONYMI POMIDORAMI I CIECIERZYCĄ. KROK PO KROKU.
KROK 1.
Na patelni rozgrzej tłuszcz, a kiedy się rozgrzeje to wrzuć pokrojoną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty, a potem dodaj starty na tarce czosnek, przemieszaj go z cebulą i przesmaż wszystko jeszcze pół minuty.
KROK 2.
Potem na patelnię dodaj odsączoną z zalewy ciecierzycę, makaron orzo oraz bulion. Następnie dodaj zioła prowansalskie albo oregano, sól i pieprz. Od momentu kiedy bulion się zagotuje, to gotuj makaron około 10 minut. Pamiętaj, aby od czasu do czasu dobrze zamieszać, bo makaron lubi przywierać do dna.
KROK 3.
Po tym czasie dodaj suszone pomidory oraz jeśli lubisz, to dodaj liście baby szpinaku albo rukolę. Dobrze przemieszaj, tak aby liście zanurzyły się w sosie. Odczekaj około minuty tak, aby liście zwiędły i straciły swoją objętość.
KROK 4.
Następnie dodaj śmietankę 30 % albo w wersji całkowicie wegańskiej mleczko kokosowe. Dobrze przemieszaj i trzymaj na ogniu jeszcze 5 – 8 minut aż sos zgęstnieje. Na koniec możesz dodać starty ser Grana Padano, Parmezan albo wegański odpowiednik sera. Podawaj od razu.
SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
ZOSTAŁY CI RESZTKI POSIŁKU? JAK PRZECHOWYWAĆ?
Twoje danie można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Ważne jest, aby szybko schłodzić je po przygotowaniu i nie pozostawiać w temperaturze pokojowej zbyt długo.
Jeśli chodzi o mrożenie, składniki takie jak śmietanka 30%, mleczko kokosowe i baby szpinak mogą ulec zmianie po rozmrożeniu – śmietanka może się rozdzielić, a szpinak stracić strukturę. Mimo to możesz spróbować zamrozić danie na maksymalnie 2-3 miesiące. Po rozmrożeniu zaleca się delikatne podgrzewanie i ewentualne dodanie odrobiny świeżej śmietanki lub mleczka kokosowego, aby poprawić konsystencję.
MAM DLA CIEBIE INNE, PRZEPYSZNE DANIA Z MAKARONEM ORZO:
Makaron orzo z pieczarkami. Kremowy i pełen smaku. – Kuchnia Izy
Makaron orzo z brokułami w pełnym smaku sosie śmietanowym. – Kuchnia Izy
Makaron orzo z kurczakiem i suszonymi pomidorami. – Kuchnia Izy
Zupa z kurczakiem, makaronem orzo i marchewką. – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Całe danie można podzielić na 4 porcje.
Jedna porcja będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 680
BIAŁKO: 21,6 g
TŁUSZCZE: 28,8 g
WĘGLOWODANY: 88 g
(wartość dania została policzona sera)
MAKARON ORZO Z SUSZONYMI PIECZARKAMI I CIECIERZYCĄ. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Makaron orzo z suszonymi pomidorami i ciecierzycą
Składniki
- 1 szklanka suchego makaronu orzo (szklanka ma 250 ml)
- średnia albo duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- około 80 g masełka wegańskiego Naturale (1 wersja) albo innego tłuszczu do podsmażenia np. trochę oliwy z oliwek albo oleju
- 100 g baby szpinaku albo rukoli
- 750 ml bulionu warzywnego (wersja wegańska) albo drobiowego lub czystego rosołu – 3 pełne szklanki
- czubata łyżeczka ziół prowansalskich
- sól i pieprz do smaku
- 3/4 szklanki śmietanki 30 % albo w wersji wegańskiej mleczka kokosowego
- 100 – 150 g suszonych pomidorów, najlepiej drobno krojonych
- 400 – 450 g ciecierzycy (waga po odsączeniu, dwie puszki, ale można dać mniej np. tylko jedną puszkę)
- około 50 – 80 g sera Grana Padano, Parmezan albo w wersji wegańskiej dowolnego sera wegańskiego
Instrukcje
- Na patelni rozgrzej tłuszcz, a kiedy się rozgrzeje to wrzuć pokrojoną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty, a potem dodaj starty na tarce czosnek, przemieszaj go z cebulą i przesmaż wszystko jeszcze pół minuty.
- Potem na patelnię dodaj odsączoną z zalewy ciecierzycę, makaron orzo oraz bulion. Następnie dodaj zioła prowansalskie albo oregano, sól i pieprz. Od momentu kiedy bulion się zagotuje, to gotuj makaron około 10 minut. Pamiętaj, aby od czasu do czasu dobrze zamieszać, bo makaron lubi przywierać do dna.
- Po tym czasie dodaj suszone pomidory oraz jeśli lubisz, to dodaj liście baby szpinaku albo rukolę. Dobrze przemieszaj, tak aby liście zanurzyły się w sosie. Odczekaj około minuty tak, aby liście zwiędły i straciły swoją objętość.
- Następnie dodaj śmietankę 30 % albo w wersji całkowicie wegańskiej mleczko kokosowe. Dobrze przemieszaj i trzymaj na ogniu jeszcze 5 – 8 minut aż sos zgęstnieje. Na koniec możesz dodać starty ser Grana Padano, Parmezan albo wegański odpowiednik sera. Podawaj od razu.