Uwielbiam wykorzystywać do różnych zup brokuły. Tym razem przygotowałam przepis na chyba najprostszą zupę z brokułami, czyli po prostu krem z brokułów. Krem jest aromatyczny, intensywnie zielony i co oczywiście najważniejsze bardzo smaczny. Do przygotowania tej zupy wykorzystałam dwie główki brokułów, dzięki temu jej smak jest jeszcze bardziej intensywny. Oprócz cebuli i czosnku nie dodawałam innych warzyw typy por czy seler, aby to smak brokułów mocno się wybił i był dobrze wyczuwalny.
Zupa krem jest bardzo charakterystyczna i nie wszyscy za nią przepadają (na przykład mój tata 🙂 ), ale skoro to czytasz to z pewnością je lubisz. Ja bardzo lubię kremy głównie za względu na ich bogaty smak, moim zdaniem bogatszy niż przy zwykłych zupach – składniki zupy miksujemy, dzięki czemu uzyskuje się bardziej bogaty smak. Można naprawdę poczuć prawdziwy smak warzyw, w tym przypadku brokułu.
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA ZUPĘ KREM Z BROKUŁÓW I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JĄ ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
BROKUŁY – Aby wybrać dobre brokuły, zwróć uwagę na ich kolor – powinny być intensywnie zielone, bez żółtych plam. Różyczki powinny być zwarte i gęste, a łodygi twarde i jędrne. Unikaj brokułów z oznakami pleśni lub zwiędnięcia. Ja użyłam dwie główki brokułów, tak żeby łącznie wyszedł 1 kg.
BULION – Wybierz bulion warzywny, drobiowy albo po prostu czysty, przelany przez sitko rosół. Najlepiej użyć domowy, ale jeśli go nie masz, to można użyć bulion ze słoiczka do rozpuszczenia w wodzie.
CEBULA I CZOSNEK – Konieczny duet, aby nadać smak i aromat zupie. Czosnku użyłam 4 ząbki – może się to niektórym wydawać wiele, ale czosnek świetnie tutaj się komponuje.
SER – Na koniec dla podkręcenia smaku warto dodać trochę sera. Teoretycznie do zupy pasuje większość serów. Może to być starty Cheddar, Mozzarella, pleśniowy, ale ja polecam jakiś twardy ser dojrzewający typu Grana Padano czy Parmezan.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI – masło plus olej albo oliwa, pieprz i sól.
ZUPA KREM Z BROKUŁÓW. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Brokuły podziel na różyczki, a różyczki pokrój dodatkowo na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój na kawałki, a czosnek zetrzyj na tarce. W garnku rozpuść masło i dolej dwie łyżki oliwy z oliwek albo oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty. Następnie dodaj starty czosnek, przemieszaj i przesmaż go z cebulką około minuty.
KROK 2.
Po tym czasie wlej bulion, a kiedy się zagotuje, to dodaj pokrojone różyczki brokuła oraz około pół łyżeczki soli i 1/3 łyżeczki pieprzu (możesz dodać więcej po zblednowaniu). Gotuj pod przykryciem około 10 minut.
KROK 3.
Po tym czasie, kiedy brokuły będą już miękkie, zdejmij zupę z kuchenki, odczekaj kilka minut i dobrze zblenduj ją za pomocą blendera ręcznego. Możesz też użyć blendera kielichowego, ale z ręcznym będzie łatwiej.
KROK 4.
W razie konieczności dopraw zupę solą i pieprzem. Zupa będzie gęsta i będzie miała ładny, zielony kolor. Możesz też dodać śmietankę np. pół szklanki, ale jeśli nie chcesz, to nie trzeba jej dodawać. Na koniec polecam jednak dodać starty ser np. Grana Padano albo Parmezan – ser dodaje zupie wyrazistszego smaku. Można podawać np. z pieczywem czosnkowym albo zwykłymi grzankami.
SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
ZUPY KREM RZADKO WYSTEPUJĄ SOLO 🙂 ZOBACZ CO MOŻNA DO NICH DODAĆ:
- Grzanki: Możesz zrobić własne grzanki z pokrojonego w kostkę chleba, podpieczonego w piekarniku lub na patelni z oliwą z oliwek.
- Groszek ptysiowy: Te małe, chrupiące kulki nadają zupie delikatny serowy smak.
- Prażone orzechy lub pestki: Pokruszone orzechy lub pestki, takie jak migdały, orzechy włoskie, pestki dyni lub słonecznika.
- Smażony boczek lub szynka: Chrupiące kawałki bekonu lub szynki to świetny sposób na dodanie słonego i pikantnego akcentu do zupy.
Dodatki serowe:
- Starty ser Grana Padano, Parmezan: Te twarde, słone sery doskonale komponują się z kremowym smakiem brokułów.
- Ser gorgonzola lub inne pleśniowe: Dodanie pikantnego sera z niebieską pleśnią nada zupie głębszego, bardziej wyrazistego smaku.
- Serek śmietankowy/mascarpone: Dodanie odrobiny śmietankowego sera może dodatkowo wzbogacić kremową konsystencję zupy.
Poza tym: natka pietruszki, szczypiorek, płatki chili, podsmażone pieczarki, podsmażona cebulka, czy standardowo śmietanka albo zwykłe mleko.
Jeśli lubisz brokuły, to mam dla Ciebie inne pomysły na zupy:
Zupa brokułowa z serkiem topionym. – Kuchnia Izy
Zupa brokułowa z ziemniakami. Gęsta i przepyszna! – Kuchnia Izy
Zupa brokułowo-serowa. – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Całą zupę można podzielić na około 6 porcji.
jedna porcja (wartość wraz ze śmietanką i serem) będzie miała w przybliżeniu:
KALORIE: 301
BIAŁKO: 14,1 g
TŁUSZCZE: 19,1 g
WĘGLOWODANY: 203,6 g
ZUPA KREM Z BROKUŁÓW. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Zupa krem z brokułów
Ingredients
- 40 g masła
- 2 łyżki oliwy z oliwek albo oleju roślinnego
- 1 duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1,5 litra bulionu warzywnego, drobiowego lub czystego rosołu (6 szklanek) jeśli chcesz, aby zupa była gęstsza to dodaj jedną szklankę mniej, a jeśli rzadsza to jedną szklankę więcej
- 2 główki brokuła – łącznie 1 kg
- sól i pieprz od smaku
- ser Grana Padano albo Parmezan – około 60 – 80 g – opcjonalnie, można inny ser np. Gouda, Mozzarella
- 1/2 szklanki śmietanki 30 % – opcjonalnie
Instructions
- Brokuła podziel na różyczki, a różyczki pokrój dodatkowo na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój na kawałki, a czosnek zetrzyj na tarce. W garnku rozpuść masło i dolej dwie łyżki oliwy z oliwek albo oleju roślinnego. Kiedy masło się rozpuści, to wrzuć pokrojoną cebulę i przesmaż ją około 3 minuty. Następnie dodaj starty czosnek, przemieszaj i przesmaż go z cebulką około minuty.
- Po tym czasie wlej bulion, a kiedy się zagotuje, to dodaj pokrojone różyczki brokuła oraz około pół łyżeczki soli i 1/3 łyżeczki pieprzu (możesz dodać więcej po zblednowaniu). Gotuj pod przykryciem około 10 minut.
- Po tym czasie, kiedy brokuły będą już miękkie, zdejmij zupę z kuchenki, odczekaj kilka minut i dobrze zblenduj ją za pomocą blendera ręcznego. Możesz też użyć blendera kielichowego, ale z ręcznym będzie łatwiej.
- W razie konieczności dopraw zupę solą i pieprzem. Zupa będzie gęsta i będzie miała ładny, zielony kolor. Możesz też dodać śmietankę np. pół szklanki, ale jeśli nie chcesz, to nie trzeba jej dodawać. Na koniec polecam jednak dodać starty ser np. Grana Padano albo Parmezan – ser dodaje zupie wyrazistszego smaku. Można podawać np. z pieczywem czosnkowym albo zwykłymi grzankami.