Drożdżówka z rabarbarem.

By misziza
2024-05-06
Rating: 0.00
(0)

Dobry przepis na drożdżówkę czy inaczej ciasto drożdżowe jest na wagę złota 😉 I ta drożdżówka z rabarbarem z tego przepisu wychodzi naprawdę cudowna. Jest puszysta, mięciutka i wysoka. I oczywiście super smaczna. Właściwie ta drożdżówka to zawsze hit na spotkaniach rodzinnych albo ze znajomymi. Drożdżówka kojarzy mi się przede wszystkim z moją ukochaną babcią, która robiła po prostu genialne ciasta. Niestety, jej przepisy zawsze były “na oko” 😉 i nie zawsze można było je odtworzyć. Na szczęście ja podałam dokładną gramaturę składników, więc nic musisz robić jej “na oko” ;).

Jest to przepis z dodatkiem rabarbaru. Jego słodko – kwaśny smak świetnie pasuje do słodkich wypieków. Akurat zaczął się sezon na rabarbar, więc to naprawę świetny dodatek do ciasta drożdżowego. Oczywiście, jeśli nie masz rabarbaru albo nie możesz go jeść to możesz zastąpić go innymi dodatkami np. jabłkami, śliwkami, czy truskawkami. Ten przepis jest bardzo uniwersalny, dlatego zdecydowanie warto go sobie zapisać.

NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA DROŻDŻÓWKĘ Z RABARBAREM I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JEST JĄ ZROBIĆ:

POTRZEBNE SKŁADNIKI:

MĄKA – Najlepiej użyć mąki tortowej typ 450, mąki wrocławskiej (typ 500), czy mąki luksusowej (typ 550). Pamiętaj, aby przesiać mąkę, żeby była dobrze napowietrzona.

CUKIER – Do ciasta wykorzystałam zarówno cukier biały, jak i cukier waniliowy.

JAJKA – Jeśli chodzi o jajka to używa się ich całkiem sporo, bo aż 5. A konkretnie wykorzystamy TYLKO ŻÓŁTKA. Żółtka dają ciastu bogatszy smak, żółty kolor, większą kruchość, lepsze wiązanie składników i większą wilgotność.

DROŻDŻE – Oczywiście to im ciasto drożdżowe zawdzięcza swoją pulchną formę. W tym przepisie wykorzystałam świeże drożdże – całe standardowe opakowanie. Drożdże są produktem żywym, więc ważna jest ich świeżość. Należy kupować drożdże z datą ważności, która jest jak najdłuższa. Drożdże powinny być jasnego koloru i mieć przyjemny, lekko drożdżowy zapach (ich zapach jest charakterystyczny i całkiem przyjemny).

RABARBAR (albo inny słodki dodatek) – Smak rabarbaru można opisać jako kwaskowaty, cierpki i lekko słony. Młodsze łodygi rabarbaru są raczej delikatne i mniej kwaśne, podczas gdy starsze łodygi mogą być bardziej włókniste i kwaśne. Rabarbar dzięki temu że jest kwaskowaty fajnie kontrastuje ze słodkością ciasta. Ale rabarbar możesz zastąpić innym dodatkiem. Szczególnie polecam Ci pokrojone na kawałki kwaśne jabłka, truskawki czy jesienią śliwki.

Młody rabarbar wystarczy tylko umyć, osuszyć i pokroić. Natomiast starszy rabarbar należy obrać z włókien (dość łatwo się obiera). Im bardziej intensywny kolor rabarbaru (czerwony różowy), tym jest słodszy. Należy unikać spożywania liści rabarbaru, ponieważ zawierają one szkodliwą substancję – kwas szczawiowy. Kwas szczawiowy może powodować pewne problemy żołądkowe, a w dużych ilościach nawet zatrucie.

POZOSTAŁE SKŁADNIKI – mleko (najlepiej 3,2 % albo 2%), masło, sól, olej roślinny. Uwaga! Jeśli chcesz zrobić lukier, to będzie potrzebny również cukier puder.

placek drożdżowy z rabarbarem
placek drożdżowy z rabarbarem

DROŻDŻÓWKA Z RABARBAREM. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Do rondelka wlej mleko i dodaj pokrojone masła. Dodaj też 1/3 łyżeczki soli oraz cukier. Podgrzewaj, aż wszystko się całkowicie rozpuści i się ze sobą połączy. Następnie zdejmij rondelek z kuchenki i przelej zawartość do dużej miski. Poczekaj aż mleko z tymi dodatkami przestygnie do temperatury pokojowej – może stygnąć około 30 – 40 minut, w zależności jak mocno było podgrzane mleko.


drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-1a
drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-1a
drozdzowka-z-rabarabrem-przygotowanie-krok-1b
drozdzowka-z-rabarabrem-przygotowanie-krok-1b

KROK 2.

Następnie pokrusz drożdże i dodaj je do mleka. Dobrze przemieszaj, aż się rozpuszczą. Odczekaj 10 minut, żeby już zaczęły pracować. W międzyczasie wymieszaj 5 żółtek z 3 łyżkami oleju roślinnego tak żeby dobrze się ze sobą połączyły. Po tych 10 minutach wlej żółtka z olejem do mleka z drożdżami i dobrze przemieszaj.

drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-2a.
drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-2a.
drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-2b
drozdzowka-z-rabarbarem-przygotowanie-krok-2b

KROK 3.

Następnie stopniowo dodawaj 800 g przesianej przez sitko mąki pszennej. Najpierw dodaj połową i przemieszaj, a następnie dodaj drugą połowę i przemieszaj. Po przemieszaniu zacznij wyrabiać ciasto, czyli powoli mieszaj, najlepiej drewnianą łopatkę ciasto. Ja po prostu powoli mieszam ciasto łopatką – zajmie to około 6 – 10 minut. Pamiętaj, że im dłużej się wyrabia/miesza, tym ciasto będzie ciężej mieszać. Po tym czasie przykryj ciasto np. kuchennym ręcznikiem, odłóż w ciepłe miejsce na około godzinę do półtorej godziny.

Ciepłe miejsce do wyrośnięcia ciasta drożdżowego:

“Ciepłe miejsce” to miejsce, w którym temperatura będzie sprzyjać aktywności drożdży i spowoduje szybkie wyrastanie ciasta. Idealna temperatura to 20-25°C.

Kilka przykładów, gdzie można odstawić ciasto:

  • Blisko kaloryfera: Jeśli kaloryfer nie jest zbyt gorący, to idealne miejsce do wyrastania ciasta. – ja tam często kładę zimą, tylko muszę uważać na mojego psa, którego to ciasto strasznie interesuje 😉
  • Piekarnik z wyłączoną lampką: Nagrzej piekarnik do 50°C, wyłącz go, a następnie włóż ciasto do środka. Drzwiczka piekarnika pozostaw lekko uchylone.
  • Kuchenka mikrofalowa: Wlej do naczynia gorącą, ale nie wrzącą wodę, a następnie umieść na nim miskę z ciastem. Przykryj miskę folią spożywczą.
  • Łazienka: Jeśli w łazience jest ciepło i wilgotno, to także jest dobre miejsce do wyrastania ciasta drożdżowego.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-3a.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-3a.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-3b
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-3b

KROK 4.

Kiedy ciasto wyrośnie lekko uderz ciasto pięścią (ciasto opadnie) i przemieszaj go z dwa razy łopatkę albo lekko zagnieć. Wysmaruj blaszkę masłem i przełóż ciasto na blaszkę, a następnie równo rozprowadź po blaszce. Warto zwilżyć dłonie wodą, bo ciasto będzie się trochę kleić i łatwiej będzie rozprowadzać ciasto.

ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-4a.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-4a.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-4b
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-4b

KROK 5.

Rabarbar pokrój na małe kawałki. Młody rabarbar nie trzeba obierać z włókien. Kawałki wyłóż w miarę równomiernie na ciasto i lekko je wciśnij w ciasto. Zamiast rabarbaru możesz wykorzystać na kawałki jabłka (obrane ze skórki), truskawki czy śliwki.

ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-5.
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-5.

KROK 6.

Przygotuj kruszonkę. W miseczce wymieszaj ze sobą mąkę pszenną (200 g), pokrojone na małe kawałki masło (musi być twarde albo półtwarde), proszek do pieczenia, pół szklanki cukru oraz opakowanie cukru waniliowego. Polecam też dodać łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Rozetrzyj składniki za pomocą palców tak aby powstała kruszonka. Posyp cały wierzch ciasta kruszonką.

ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-6
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-6

KROK 7.

Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku (góra – dół) i piecz przez około 45 – 5o minut. Pod koniec pieczenia, jeśli wierzch zbyt mocno się przypieka, to możesz przykryć go folią aluminiową. Warto zrobić test suchego patyczka, bo czas pieczenia może się trochę wydłużyć – formy i piekarniki są różne. Po upieczeniu wyłącz piekarnik i uchyl drzwi. Po mniej więcej 15 minutach wyciągnij ciasto z piekarnika.

Ciasto możesz na koniec posypać cukrem pudrem albo polukrować. Jeśli chcesz polukrować, to poczekaj aż ciasto przestygnie i polej go lukrem. Żeby zrobić lukier wystarczy po prostu wymieszać przesiany przez sitko cukier puder z wodą albo z sokiem z cytryny (w wersji nieco kwaskowatej).

ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-7
ciasto-drozdzowe-przygotowanie-krok-7

SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥

Lubisz piec pyszne ciasta? Mam dla Ciebie inne propozycje… Sprawdź koniecznie:

Ciasto z mrożonymi jagodami. Proste i pyszne. – Kuchnia Izy

Babka jogurtowa. – Kuchnia Izy

Ciasto cytrynowe. Proste i najlepsze. – Kuchnia Izy

Przepis na prosty chlebek bananowy. – Kuchnia Izy

WARTOŚĆ ODŻYWCZA:

Całą drożdżówkę można podzielić na około 15 – 18 porcja.

Jedna duża porcja (1/15) będzie miała w przybliżeniu:

KALORIE: 463

BIAŁKO: 10,2 g

TŁUSZCZE: 13,9 g

WĘGLOWODANY: 74,5 g

DROŻDŻÓWKA Z RABARBAREM. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.

drożdżówka z rabarbarem

Drożdżówka z rabarbarem.

Pyszna, puszysta drożdżówka z rabarbarem. Zasmakuje każdemu! 🙂 Rabarbar można zastąpić innym dodatkiem np. jabłkami.
Porcje 15

Składniki
  

Składniki na ciasto:

  • 800 g mąki pszennej np. tortowej
  • 500 ml mleka
  • 1/2 kostki masła – 100 g
  • 100 g świeżych drożdży (10 dkg)
  • 5 żółtek z jajek, rozmiar L
  • 1 pełna szklanka cukru (szklanka ma 250 ml)
  • 3 łyżki oleju roślinnego
  • 1/3 łyżeczki soli

Składniki na kruszonkę

  • 200 g mąki pszennej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia opcjonalnie, nie trzeba, ale można
  • 50 g masła – twardego albo półtwardego w temperaturze pokojowej, wyjętego wcześniej z lodówki, ale nie zupełnie miękkiego

Składniki na lukier – lukier jest opcjonalny

  • 3/4 szklanki cukru pudru, przesianego przez sitko
  • około 3 łyżki wody albo soku z cytryny
  • rabarbar – 2 – 3 łodygi, pokrojone na małe kawałki można zastąpić kwaśnymi jabłkami, obranymi i pokrojonymi na kawałki, śliwkami albo truskawkami

Instrukcje
 

  • Do rondelka wlej mleko i dodaj pokrojone masło (1/2 kostki). Dodaj też 1/3 łyżeczki soli oraz szklankę cukru. Podgrzewaj, aż wszystko się całkowicie rozpuści i połączy się ze sobą. Następnie zdejmij rondelek z kuchenki i przelej zawartość do dużej miski. Poczekaj aż mleko z tymi dodatkami przestygnie do temperatury pokojowej – może stygnąć około 30 – 40 minut, w zależności jak mocno było podgrzane mleko.
  • Następnie pokrusz drożdże i dodaj je do mleka. Dobrze przemieszaj, aż się rozpuszczą. Odczekaj 10 minut, żeby już zaczęły pracować. W międzyczasie wymieszaj 5 albo 6 żółtek z 3 łyżkami olej roślinnego tak żeby dobrze się ze sobą połączyły. Po tych 10 minutach wlej żółtka z olejem do mleka z drożdżami i dobrze przemieszaj.
  • Następnie stopniowo dodawaj 800 g przesianej przez sitko mąki pszennej. Najpierw dodaj połowę i przemieszaj, a następnie dodaj drugą połowę i przemieszaj. Po przemieszaniu zacznij wyrabiać ciasto, czyli powoli mieszaj. Ja po prostu powoli mieszam ciasto łopatką – zajmie to około 6 – 10 minut. Pamiętaj, że im dłużej się wyrabia/miesza, tym ciasto będzie się ciężej mieszać. Po tym czasie przykryj ciasto np. kuchennym ręcznikiem, odłóż w ciepłe miejsce na około godzinę do półtora godziny. W tym czasie powinno podwoić swoją objętość.
  • Kiedy ciasto wyrośnie lekko uderz ciasto pięścią (ciasto opadnie) i przemieszaj go z dwa razy łopatkę albo lekko zagnieć. Wysmaruj blaszkę masłem i przełóż ciasto na blaszkę, a następnie równo rozprowadź po blaszce. Warto zwilżyć dłonie wodą, bo ciasto będzie się trochę kleić i łatwiej będzie rozprowadzać ciasto.
  • Rabarbar pokrój na małe kawałki. Młody rabarbar nie trzeba obierać z włókien. Kawałki wyłóż w miarę równomiernie na ciasto i lekko je wciśnij w ciasto. Zamiast rabarbaru możesz wykorzystać kawałki jabłka (obrane ze skórki), truskawki czy śliwki.
  • Przygotuj kruszonkę. W miseczce wymieszaj ze sobą mąkę pszenną (200 g), pokrojone na małe kawałki masło (musi być twarde albo półtwarde), proszek do pieczenia, pół szklanki cukru oraz opakowanie cukru waniliowego. Polecam też dodać łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Rozetrzyj składniki za pomocą palców tak aby powstała kruszonka. Posyp cały wierzch ciasta kruszonką.
  • Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku (góra – dół) przez około 45 – 50 minut. Pod koniec pieczenia, jeśli wierzch zbyt mocno się przypieka, to możesz przykryć go folią aluminiową. Warto zrobić test suchego patyczka, bo czas pieczenia może się trochę wydłużyć – formy i piekarniki są różne. Po upieczeniu wyłącz piekarnik i uchyl drzwi. Po mniej więcej 15 minutach wyciągnij ciasto z piekarnika.
    Ciasto możesz na koniec posypać cukrem pudrem albo polukrować. Jeśli chcesz polukrować, to poczekaj aż ciasto przestygnie i polej go lukrem. Żeby zrobić lukier wystarczy po prostu wymieszać przesiany przez sitko cukier puder z wodą albo z sokiem z cytryny (w wersji nieco kwaskowatej).

Film

drożdżówka z rabarbarem
drożdżówka z rabarbarem

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close