Ten przepis na mizerię jest w mojej rodzinie odkąd pamiętam. Mizeria to klasyczna polska sałatka i zawsze pojawiała się w mojej rodzinie latem. Bywały tygodnie, zwłaszcza w lipcu, że mama albo babcia kładły ją na stole praktycznie dzień w dzień. Mieliśmy sporo ogórków z ogrodu, a latem były żniwa (pochodzę z rolniczej rodziny), więc wszyscy po pracy i w upalne dnia naprawdę mieli ochotę na taką smaczną, schłodzoną mizerię podawaną najczęściej do młodych ziemniaczków.
Jeśli chcesz szybko zobaczyć tylko przepis, czyli listę składników i sposób przygotowania to kliknij “Skocz do przepisu”. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to czytaj dalej 🙂
Podaję przepis rodzinny z dużą ilością kwaśnej śmietany. U nas ogórki po prostu musiały wręcz pływać w tej śmietanie. Wersja 3 łyżki śmietany na kilogram ogórków nie wchodziła w grę 😀 Do tego dodajemy koperek, trochę cukru, soli i pieprzu i właściwie to wszystko. Idealna mizeria jest bardzo prosta. Ogólnie choć nazwa “mizeria” brzmi dość… kiepsko, bo w sumie kojarzy się z czymś mizernym albo nędznym, to tak naprawdę jest to bardzo popularny w Polsce dodatek do obiadu, który świetnie komponuje się z wieloma potrawami.
NAJPIERW OBEJRZYJ TO VIDEO Z PRZEPISEM NA MIZERIĘ I PRZEKONAJ SIĘ JAK ŁATWO JĄ ZROBIĆ:
POTRZEBNE SKŁADNIKI:
OGÓRKI – Najlepiej sprawdzą się ogórki gruntowe. Mają one intensywny smak i aromat. Ogórki gruntowe są zazwyczaj mniejsze, mają grubsza skórkę i więcej pestek niż te szklarniowe. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ogórków szklarniowych. Są one cieńsze, mają mniej pestek i delikatniejszy smak .Z ogórków gruntowych obieram skórkę, natomiast jeśli chodzi o szklarniowe to ją zostawiam. Do tradycyjnej mizerii najlepiej sprawdzą się ogórki średniej wielkości, ale jeśli chcesz przygotować mizerię z tartych ogórków, możesz wybrać większe. Jeśli nie chcesz obierać ogórków, to wybierz takie, które mają jak najcieńszą skórkę.
ŚMIETANA – Użyj kwaśnej śmietany 18 % albo 12 % – zależy którą wolisz. Ja używam całe większe opakowanie na 1 kg ogórków, więc całkiem sporo. Na rynku można tez spotkać specjalne, lekkie śmietany (około 10 %), które oznaczone są jako śmietany do mizerii. Śmietana 18 % jest bardziej gęsta i ma bardziej wyrazisty, śmietankowy smak niż śmietana 12 %.
POZOSTAŁE SKŁADNIKI – sól, pieprz, cukier, koperek plus ewentualnie szczypiorek.
MIZERIA. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.
KROK 1.
Zacznij od przygotowania ogórków. Jeśli używasz ogórki gruntowe, to odetnij końcówki i obierz je ze skórki. Natomiast ogórków szklarniowych nie musisz obierać – wystarczy tylko odciąć końcówki., chociaż jeśli chcesz, to delikatnie możesz je obrać. Ja lubię bardzo cienkie ogórki, więc ścieram je na tarce na cienkie plastry. Możesz też użyć mandoliny albo pokroić ostrym nożem na plasterki.
KROK 2.
Plastry ogórka przełóż do miski i posyp łyżeczką soli. Delikatnie przemieszaj, aby rozprowadzić sól. Odłóż ogórki na około 15 minut na bok – po tym czasie ogórki wypuszczą sporo wody. Kiedy wypuszczą wodę, to przełóż ogórki na durszlak i odciśnij je z nadmiaru wody. Odciśnięte z nadmiaru wody ogórki przełóż do miski.
(Sól sprawia, że komórki ogórka zaczynają się odwadniać, a znajdujący się w nich sok wypływa na powierzchnię.)
KROK 3.
Przygotuj śmietanę. Moim zdaniem najlepsza będzie kwaśna śmietana 18 %. Do naczynka ze śmietaną wsyp pieprz i cukier i dobrze wymieszaj np. za pomocą łyżki. Wprawdzie cukier jest opcjonalny, ale polecam go dodać.
(U mnie w domu zawsze jedliśmy mizerią na słodko, czyli z dodatkiem cukru. Jeśli jednak tak nie lubisz, to nie dodawaj cukru).
KROK 4.
Tak przygotowaną śmietanę dodaj do ogórków. Dodaj też drobno posiekany koperek. Jeśli chcesz i lubisz, to dodaj posiekany szczypiorek. Dobrze wszystko przemieszaj.
SMACZNEGO I UDANEGO, BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA ♥
MIZERIA JEST PYSZNA, ALE MAM DLA CIEBIE TEŻ INNE PROPOZYCJE NA FAJNE SAŁATKI I SURÓWKI:
Sałatka z arbuzem i fetą. – Kuchnia Izy – fajna, letnia sałatka
Sałatka z ciecierzycą i awokado. – Kuchnia Izy – przepis z video
Sałatka z jajkami na twardo i warzywami. – Kuchnia Izy
Surówka z pora i gruszki. Idealna na obiad. – Kuchnia Izy
Surówka z młodej kapusty. Super smak. – Kuchnia Izy – przepis z video
Sałatka z tuńczykiem i ryżem. Fantastyczny sos! – Kuchnia Izy
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
Z podanych składników wyjdą 4 porcje sałatki.
Jedna porcja będzie miała w przyblizeniu;
KALORIE: 235
BIAŁKO: 5 g
TŁUSZCZE: 18,2 g
WĘGLOWODANY: 10,5 g
PRZEPIS NA MIZERIĘ. SKŁADNIKI, PRZYGOTOWANIE, MOŻLIWOŚĆ WYDRUKOWANIA.
Przepis na mizerię ze śmietaną.
Ingredients
- 1 kg ogórków gruntowych albo szklarniowych, średniej wielkości
- pęczek koperku
- pęczek szczypiorku – opcjonalnie
- kwaśna śmietana – duże opakowanie, około 400 g, najlepiej 18 %, ale może być też 12 % albo specjalna lekka śmietana 10 % (oznaczona jako do mizerii)
- łyżeczki soli
- pół łyżeczki pieprzu
- łyżka cukru
Instructions
- Zacznij od przygotowania ogórków. Jeśli używasz ogórki gruntowe, to odetnij końcówki i obierz je ze skórki. Natomiast ogórków szklarniowych nie musisz obierać – wystarczy tylko odciąć końcówki., chociaż jeśli chcesz, to delikatnie możesz je obrać. Ja lubię bardzo cienkie ogórki, więc ścieram je na tarce na cienkie plastry. Możesz też użyć mandoliny albo pokroić ostrym nożem na plasterki.
- Plastry ogórka przełóż do miski i posyp łyżeczką soli. Delikatnie przemieszaj, aby rozprowadzić sól. Odłóż ogórki na około 15 minut na bok – po tym czasie ogórki wypuszczą sporo wody. Kiedy wypuszczą wodę, to przełóż ogórki na durszlak i odciśnij je z nadmiaru wody. Odciśnięte z nadmiaru wody ogórki przełóż do miski.
- Przygotuj śmietanę. Moim zdaniem najlepsza będzie śmietana 18 %. Do naczynka ze śmietaną wsyp pieprz i cukier i dobrze wymieszaj np. za pomocą łyżki. Wprawdzie cukier jest opcjonalny, ale polecam go dodać.
- Tak przygotowaną śmietanę dodaj do ogórków. Dodaj też drobno posiekany koperek. Jeśli chcesz i lubisz, to dodaj posiekany szczypiorek. Dobrze wszystko przemieszaj.